הילדים מבוהלים, המשטרה וכיבוי האש התגייסו להרגיע

מאז צוק איתן הילדים בגן מבוהלים מהסירנה –  במשטרה ובכיבוי אש התגייסו להרגיע  בזה אחר זה הגיעו לגן הילדים ארץ הצבר כבאית, ניידת משטרה עם תא מעצר מאחור ורובוט משטרתי לנטרול חפצים חשודים * כל זה התחיל ממכתב ששלחו המכתבים בו סיפרו שהסירנות מזכירות להם את האזעקה מהמבצע בקיץ האחרון ומבהילות אותם

עד כמה תורמת הקריאה בספרים לילדי הגן? על השאלה הזאת ניתן לענות בסיפור המקסים של גן ארץ הצבר שלוקח חלק בתוכנית העירונית "ספריית פיג'מה" המופעלת על ידי קרן גרינספון ישראל בשיתוף עם משרד החינוך וכמובן מינהל החינוך בעיריית ראשון לציון. גננת הגן, טלי עקרי, מקיימת פעילות סביב ספרים שמגיעים לגן במסגרת התוכנית. אחד הספרים שהגיעו היה "פרח נתתי לנורית", באחד השירים בספר "עייפה בובה זהבה", מסופר על פחדים מהחושך ומהצללים בלילה. הילדים התבקשו לספר על הפחדים שלהם וכך התברר שלא מעט מהם פוחדים ומבוהלים מרעשי הסירנות של המשטרה וכיבוי אש שמזכירים להם את האזעקה ממבצע "צוק איתן". הגננת עקרי שאלה את הילדים מה כדאי לעשות ובין שלל הרעיונות, הציעו כמה ילדים לפנות למשטרה ולכיבוי אש ולהגיד להם להפסיק עם הסירנות. הגננת והילדים החלו לנסח מכתב בו הם מתארים את תחושותיהם בעת שמיעת הסירנות "אנו יודעים כי תפקיד הסירנה להזהיר ולהרתיע על מנת לפנות את הדרך, אך נשמח אם תמצאו צליל הרתעה שאינה דומה לאזעקה שמודיעה על כניסה למרחבים המוגנים" נכתב במכתב.

לא עבר זמן רב והתשובה הגיעה: "קיבלנו את מכתבכם" השיבו במחוז מרכז במשטרת ישראל "אומנם אין בידי משטרת ישראל לשנות את צליל הסירנה, אך כדי להפיג ולו במעט את הפחד שלכם, יגיע אליכם המש"ק הקהילתי ויסביר לכם על תפקידי המשטרה ועל פעילותה כדי להגביר את ביטחונכם". ואכן, מספר שבועות לאחר מכן התייצבו בחניית הגן, זה אחר זה, כבאית עם כבאי תחנת ראשון לציון שהציגו לילדים את הכלים בכבאית והסבירו על פעילותם, לאחר מכן הגיע חבלן משטרה עם רובוט משטרתי לנטרול חפצים חשודים ובהמשך הגיע שוטר עם ג'יפ משטרתי ובו תא מעצר מאחור שהסביר לילדים את פעילות המשטרה לשמירת בטחונים. "הילדים היו שמחים מאוד שלקחו אותם ברצינות" מספרת עקרי "הם למדו שתמיד שווה לנסות, גם ההורים לקחו חלק בתהליך". הילדים כמובן ביקשו לשלוח שוב מכתבים, הפכם מכתבים תודה: "אנו רוצים להודות על ההסבר המפורט והמרתק שהעברתם לנו בסבלנות רבה מאוד ואף עניתם לכל שאלותינו".

"ספריית פיג'מה" הינה התכנית הגדולה בישראל לעידוד קריאה ולעידוד שיח בנושאי ערכים ומורשת, במסגרתה מקבל כל ילד במהלך שנת הלימודים שמונה ספרים איכותיים להעשרת ספריית הבית וכל גן מקבל שני עותקים מכל ספר, לספריית הגן. ברשימת הספרים שחולקו במסגרת התכנית ניתן למצוא ספרים מוכרים ומוערכים אשר נכתבו ע"י מיטב הסופרים כגון: דויד גרוסמן, מאיר שלו ואורה איל ויצאו לאור ספרים חדשים שעובדו ואוירו במיוחד עבור התכנית. גם השנה יוצאים לאור ספרים חדשים במסגרת התכנית בשיתוף פעולה עם מו"לים מובילים, ביניהם שני ספרי קומיקס מאת לאה גולדברג: "אורי כדורי", לשכבת הצעירים ו"גוזמאי הבדאי" לשכבת הבוגרים והספר "הטיול הקטן", שירה של נעמי שמר (לילדי טרום חובה) המדגיש את החיבור לטבע ולנוף של ארץ ישראל.

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 במרץ 2015