תלמידי בית הספר היסודי שאלו- ראש העירייה ענה

 מעיין שאלה על צואת כלבים ("מסכים איתך שזה מרגיז מאוד") ונועם שאלה על כלובי מחזור ("משתדלים לפזר בכל רחבי העיר במרחקים סבירים") * והיו גם שאלות אחרות, רון רוצה דיסנילנד "(הבעיה היא העלות הכספית היקרה. אם יום אחד יישאר מספיק כסף, נבנה דיסינילנד") וניר רוצה שיורידו את מחיר הצעצועים ("זה באמת לא בסדר")

ילדים נולדים סקרנים, הם לומדים על החיים באמצעות שאלות מרובות. לפעמים השאלות ארוכות, לפעמים מביכות ולפעמים לא ברורות. אבל מה שבטוח- השאלות של הילדים הן הכי אמיתיות, הן על נושאים שמפריעים להם, שמעניינים אותם וקשורים לעולמם.

קצת אחרי פסח, קיבל ראש העירייה, דב צור, קושיות מתלמידי כיתות ב' בבית הספר היסודי "חתני פרס נובל" וניסה להתמודד עם השאלות המורכבות. לצערו הוא נאלץ לאכזב  את רון בר שלמה שביקש כל כך יפה לבנות דיסנילנד בעיר "אני בהחלט מסכים איתך שזה היה יכול להיות כיף גדול אם היה לנו פארק דיסנילנד בעיר" ענה לו צור "הבעיה של כל הכיף הזה היא העלות הכספית היקרה מאוד. אנו צריכים להשקיע בעיר בדברים אחרים, לא פחות חשובים כמו חינוך, רווחה, איכות הסביבה, ואולי יום אחד יישאר מספיק כסף לבנות לילדים בעיר גם דיסנילנד".  גם ניר ברנס ציפה שראש העיר יושיע ויביא לבשורה במחירי הצעצועים "זה באמת לא בסדר אם אכן מחירי הצעצועים יקרים כל כך. לצערי זה לא קשור אלי ולתחום עבודתי כראש העירייה, אבל אני בהחלט מבין לליבך".

אבל היו גם שאלות בתחום אחריותו של ראש העירייה שנערך לענות עליהם ברצינות גמורה, הנה כמה מהשאלות והתשובות.

רון בן שלמה, שקד וינטר, עדי נייבדיל, קורן הרוש, מאי פלדי, שקד שושן, מעיין סיטון, קארין סולמי, הילה נחמני, אילי חיו ורן פרידמן הביעו את דאגתם בנוגע לשטחים הירוקים בשכונתם "אני מזמין אתכם לתאם סיור רגלי בשכונה עם מנהל אגף גנים ונוף בעירייה ותוכלו להציג בפניו שאלות שמטרידות אתכם וכן להתרשם מדברים נוספים" ענה צור.

מעיין מלול, שיראל חדד, מאי פלדי, מעיין סיטון, הילה נחמני ורוי אפללו שאלו מה ניתן לעשות נגד מטרד צואת הכלבים שבו הם נתקלים. "אני מסכים איתכם לחלוטין"  כתב צור "זה מרגיז מאוד שבעלי הכלבים לא אוספים את הצואה של הכלבים שלהם. אנחנו בעירייה עושים מספר דברים כדי לצמצם את התופעה הלא נעימה הזו: אנחנו מבצעים אכיפה, כלומר, פקחים של החברה לביטחון רושמים דו"חות בסכומים מאוד גבוהים לבעלי הכלבים שנתפסים לאחר שלא אספו את צואת כלביהם. כמו כן, בעלי כלבים שלא מקפידים ללכת עם כלביהם קשורים ברצועה מקבלים דו"ח. במקביל, אנו מנסים להעלות את סכום הקנס לבעלי הכלבים וזאת על מנת ליצור הרתעה גדולה יותר, כלומר שבעלי הכלבים יפחדו מקנס גבוה ויאספו את הצואה של הכלבים שלהם. כדי לעזור לכלבים ולבעליהם, בנינו פארקים מגודרים מיוחדים לכלבים שבהם יוכלו ליהנות לרוץ ולהשתולל מבלי להפריע ומבלי ללכלך."

מאי פלצ'י שאלה מהו סדר העדיפויות בהוצאות של העירייה. "לפעמים זה מאוד מעצבן שיש דברים שאנו רוצים ועולים הרבה כסף אך זו דרך העולם והחיים. לכן עלינו להפעיל שיקול דעת בסדרי העדיפויות שלנו וכך נקנה רק את מה שהכי חשוב לנו ונאלץ לוותר על דברים אחרים. אותו עיקרון הוא גם לגבי קופת העירייה, אני וחברי למועצת העיר רוצים לעשות עבור התושבים הרבה דברים אך אנו נאלצים לעבוד על פי שיקול דעת של מה יותר חשוב, וכך יוצא שלא תמיד נענות הבקשות של כל התושבים. "

אגם וינשטין שאלה מדוע לא עושים יותר פסי האטה כדי להתמודד מהירות הנסיעה בשכונה. "פסי האטה לא תמיד פותרים את הבעיה" ענה צור והמשיך "אם אכן קיימת בעיה כזו, אני אשמח לפנות לתחנת המשטרה בעיר ולבקש שיגבירו את האכיפה באזור."

לורן חן חוששת מכריתת עצים. "בני האדם כורתים עצים מהרבה סיבות וזאת על מנת להשתמש בהם. עצים משמשים אותנו בחיי היום יום לבנייה, לריהוט, לנייר ועוד. כריתת העצים בישראל היא מבוקרת כך שלא יכול אדם לכרות עצים, אפילו בחצר הפרטית שלו, אלא רק תחת אישור ובקרה."

מיה קרקסוני שאלה על בנייה בשטחים ירוקים. "בשטחים פתוחים ריקים אנו מעדיפים לשתול עצים ופרחים על מנת לייפות את השטח. כשמגיע זמן להפוך ולבנות בשטח את מנת שיועד לי מלכתחילה, מעתיקים את הצמחייה למקום אחר ומתחילים לבנות. לפעמים אף משלבים זאת יחדיו."

נועם עיני רוצה כלוב מחזור ליד ביתה "אנחנו משתדלים לפזר בכל רחבי העיר כלובי מיחזור במרחקים סבירים" ענה ראש העירייה "אם בכל זאת את חושבת שיש מקומות שחסר בהם כלובי מיחזור אני מציע שתתקשרי למוקד 106 ותעדכני אותם בבקשתך. אני מבטיח לך שבקשתך תענה."

ראש העירייה סיכם את השאלות ואמר: "שמחתי מאוד לקבל את מכתביכם, אשר מעידים על האכפתיות שלכם לעיר בה אתם מתגוררים ועל החשיבות בשמירה על הסביבה ועל השטחים הירוקים בעיר. התעניינתי מאוד לקרוא על נושאים נוספים שמטרידים אתכם, ואני תקווה שתמצאו בהמשך תשובות לכל השאלות שלכם. "

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

4 במאי 2014