ימי עיון והסברה לקשישים

  איך להתמודד עם התעללויות  וניצול כספי על ידי בני משפחה ואחרים

העלייה בדיווחים על קשישים הנחשפים להתעללות * הזינוק במספר הקשישים המנוצלים כספית על ידי בני משפחתם והשינויים המתרחשים במשפחה מורחבת המטפלת בבן משפחה קשיש, הובילו את הלשכה לזקן במינהל לשילוב חברתי להוביל מספר יוזמות להתמודדות עם מצבים של הפרת זכויות וניצול לרעה של זקנים בקהילה.

 במסגרת החודש הבינלאומי לזקן מובילה הלשכה לזקן במינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון שלוש יוזמות שנועדות להעניק לקשיש ולבני משפחתו כלים להתמודדות עם מצבים של הפרת זכויות וניצול לרעה של זקנים בקהילה. בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה בדיווחים לשרותי הרווחה על חשיפתם של זקנים לתופעה כואבת של התעללות על כל גווניה, במקביל, ישנו זינוק מדאיג במספר הקשישים המנוצלים כספית על ידי בני משפחתם. על רקע הנתונים ולאור השינויים המתרחשים במשפחה מורחבת המטפלת בבן משפחה זקן עלה הצורך בקיום פעולות מגוונות הן לזקנים בקהילה הן לבני משפחה המטפלים בזקן והן לאנשי מקצוע.

בשבוע שעבר פתחה הלשכה לזקן בשיתוף העמותה למען הקשיש מכללה לבני משפחה המטפלים באדם הזקן. מטרת המכללה היא להעניק כלים וידע להתמודדות עם מצבים מורכבים אלו. בלשכה מציינים כי בכל מקרה בו קיים חשש להתרחשות של התעללות, הפרת זכויות, ניצול לרעה, הזנחה וכל מצב העלול לסכן את שלומו של הזקן, יש לפנות לאנשי המקצוע בלשכה לטיפול בזקן ומשפחתו  בטלפון: 03-9547909.

כחלק מפעולות ההסברה השוטפות של היחידה לטיפול ומניעת התעללות בזקנים בלשכה לזקן התקיים ביום ראשון השבוע יום מודעות לאדם הזקן במתנ"ס רמת אליהו. כ-160 קשישים ממרכזי היום בעיר נטלו חלק בפעילות זו וקיבלו כלים והסברים בדבר הפרת זכויותיהם וניצולם.

מטרת היום היתה להעניק למשתתפים כלים להתמודדות עם מצבים של הפרת זכויות וניצול לרעה. כמו כן ביום זה השתתפו זקנים מהבית לניצולי שואה, מהמתנ"ס ומהקהילה. ביום שלישי 5.11.13  תקיים הלשכה לזקן בשיתוף יד שרה, יום עיון המיועד לאנשי מקצוע בנושא התעללות, הזנחה, ניצול כלכלי והפרת זכויות של זקנים על ידי בני משפחה ואחרים.

ביום עיון זה יושם דגש על הגברת שיתופי פעולה ואיגום משאבים בין אנשי המקצוע בשרותים השונים בקהילה במטרה לצמצם את התופעה. כמו כן, יתקיימו מושבים בנושאים: כמו, התערבויות שונות במשפחה המטפלת, זכויות וחובות של זקנים ובני משפחתם ותפיסות ייחודיות בהתערבות עם זקנים עולים מחבר העמים. תושבים המעוניינים להשתתף ביום העיון, מוזמנים לאשר את השתתפותם במייל: ilanitz@rishonlezion.muni.il ( ובטלפון 03-9547909.

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

28 באוקטובר 2013