היצירה הראשונה של יעקב אגם הגיעה למוזיאון

מדובר ביצירה ענקית המשתרעת על פני 50 מטרים ומורכבת מ-280 חלקים. היא הגיעה ישירות מהמוזיאון היוקרתי בעולם- גוגנהיים ניו יורק. שוויה מוערך בכ-2.5 מיליון דולר. כמאה פריטים נוספים הגיעו במשלוח מיוחד מחו"ל * המוזיאון שהוקם בעלות של 33 מיליון שקלים צפוי לפתוח שעריו בחודשים הקרובים

 במבצע מורכב ומאובטח, הגיעה לראשון לציון היצירה הראשונה שהוצבה במוזיאון אגם שעיריית ראשון לציון הקימה בעלות של 33 מיליון שקלים. מדובר ביצירה הענקית PANORAMAGAM המשתרעת על פני 50 מטרים ומורכבת מ-280 חלקים. היצירה הצבעונית, כיאה לאמנות הקינטית שהאמן יעקב אגם נחשב לאחד ממייסדיה, מקיפה את הדפנות הקמורות של המוזיאון. היצירה הוטסה ארצה מהמוזיאון היוקרתי בעולם- גוגנהיים ניו יורק. אגם הוא האמן הישראלי היחיד מאז ועד היום שהציג במוזיאון הגוגנהיים. שוויה של היצירה שמכל זווית שמביטים עליה משתקף מראה אחר, מוערך ב-2.5 מיליון דולרים. במקביל הגיעו מספר ארגזים מחו"ל ובהם כמאה יצירות של האמן הבינלאומי מראשון לציון.

בתום הצבת היצירות והגעתן של יצירות נוספות בחודשים הקרובים, יפתח המוזיאון המשתרע על שטח של כ-3000 מ"ר שאת בנייתו הובילה החברה הכלכלית. את המוזיאון תכנן האדריכל דוד נופר, בליווי יעקב אגם בעצמו. למעשה תכנון המוזיאון נעשה על פי מידות מוזיאון הגוגנהיים כך שהיצירה הגדולה תתאים בדיוק למקום. כמו כן המוזיאון נבנה כמבנה זורם וגיאומטרי. הפרויקט כולל שלושה מרכיבים עיקריים: מוזיאון לאומנויות, מרכז חוויה ויצירה ובהמשך מרכז למידה והתנסות.

במבנה המוזיאון עצמו תוכננו חללי תצוגה, מרכז חוויה, חללים רב תכליתיים, סדנאות ואחסנה, מנהלה וקפיטריה. המבנה מאפשר מבטים לגן פסלים חיצוני, אשר תחילתו בתוך המבנה והמשכו סביב המבנים, תוך תנועה חופשית של מבקרים. קיר הכניסה מהווה מסך אינפורמציה גדול, בו יוצגו אירועים ורמזים למוצגי המוזיאון.

מרכז החוויה המוצע בכניסה למבנה מתחת לגלריות יופעל בשיטת הרב-במות, ובו שילוב מימד הזמן במופעים וביצירות תיאטרון. באופן זה הצופים נמצאים במרכז האולם על מתקני ישיבה, סביבם במות בגלריות ובמפלסים השונים, והמופע הוא סימולטני ביניהן. כך משפט הנאמר על ידי שחקן אחד נענה על ידי שחקן אחר במפלס אחר ובכיוון אחר וכן הלאה.

מבנה המוזיאון מלווה את המוטיבים הקשורים ביצירותיו של יעקב אגם המכילות את עקרון המציאות כהתהוות מתמדת , המבקר במוזיאון אמור להשתתף בחוויית ההתחדשות והיצירה המתמשכת. הביקור במוזיאון מבוסס על תנועה הנעשית במסלולים מוכתבים, בין החללים, בתוכם, לאורך רמפות ובתוך אולמי התצוגה.

במסגרת העבודות הונח גג המבנה במבצע לוגיסטי מורכב. הגג, במשקל 200 טון, באורך 80 מ' וברוחב 20 מ', הגיע בחלקים, שחוברו יחדיו בשטח המוזיאון, ואז הונפו לגג המבנה. 

יעקב אגם נולד בראשון לציון, הוא בנו של רב ובילדותו למד ב"חדר". מאוחר יותר למד אמנות בבית הספר בצלאל בירושלים, בציריך ובפריז. בתחילת דרכו עסק בפיתוח אמנות, העוסקת בהטעיות אופטיות. לאחר מכן הציג בפריז תבליטי עץ צבעוניים בתערוכת ה"תנועה". בשנות השבעים של המאה ה-20 יצר פסלים ששילבו מים, אש ומוסיקה, והופעלו על ידי בקרה ממוחשבת. בין היצירות הללו, מוכרת לכולנו מזרקת המים והאש בכיכר דיזנגוף בתל אביב אותה יצר ב-1987. תחומי יצירה של יעקב אגם מגוונים וכוללים אמנויות גרפיות, פיסול, ציור, קולנוע, ועיקרי מקצועות האמנות והאומנויות. ובין כתלי המוזיאון יוכנסו עבודותיו השונות, וסדנאות היצירה והחוויה יופעלו על פי משנתו ושיטת עבודתו.

ראש העירייה, דב צור, שקידם את הקמת המוזיאון אמר כי "תושבי העיר, ובמיוחד הצעירים שבהם, יוכלו להכיר וללמוד על יצירותיו של ילד העיר, בו אנו גאים מאוד. המוזיאון מרשים ביופיו ובצורתו והוא יהווה מרכז אומנות ותרבות שימשוך אליו מבקרים מרחבי הארץ ואף מהעולם". על האמן יליד העיר הוסיף צור "יעקב אגם ,בן העיר ראשון לציון, הוא אמן בינלאומי יחיד מסוגו. העיר ראשון לציון גאה להקים בית ליצירותיו ולהעניק לאמנות ישראלית פורצת דרך מקום של כבוד".   

מנהלת הרשות לתרבות ואומנות בחברה העירונית, רות מקבי, הוסיפה: "אני מאמינה כי הקמת המוזיאון בראשון לציון תתרום רבות לצביון העיר ולחיזוק הדימוי כעיר שוחרת תרבות. קיומו של המוזיאון יביא לעיר תיירות פנים וחוץ תוך שהוא יחשוף את תושבי העיר ואת מערכת החינוך לאמנות מקורית וייחודית.

כאמור, בימים אלה שוקדת החברה העירונית, שתתפעל את המוזיאון, על איסוף היצירות מן הארץ ומהעולם, היצירות יוצבו בתוך המוזיאון ובגן הפסלים. נכון להיום, עבודותיו של אגם בישראל מוצגות במוזיאון ישראל ומוזיאון ת"א, ברחבת ממילא בירושלים, בבית נשיא המדינה ועוד.

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

27 באפריל 2014