המטרה שלנו היא להגיע לכל ניצולי השואה בעיר

 במבצע מקיף שכולל מאות עובדים ומתנדבים, מבקשת עיריית ראשון לציון להגיע לכל ניצולי השואה בעיר, לסייע להם בכל צרכיהם,

לתעד את סיפוריהם וגם להעניק להם פרח * לפני יום השואה פונה העירייה לתושבי העיר: "הפנו אלינו ניצולי שואה"

לפני למעלה משנה קיבלה הנהלת עיריית ראשון לציון החלטה להעמיק עוד יותר את מעורבותה בכל הקשור לסיוע והעזרה לניצולי השואה החיים בעיר. במסגרת זו, ממלא מקום וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי, קיבל לידיו להוביל וליישם את ההחלטה. אחת מהיוזמות הנגזרות מההחלטה הייתה למפות את העיר ולאתר את כל ניצולי השואה. סגן ראש העירייה, עג'מי, הקים צוות היגוי שבו שותפים מינהל לשילוב חברתי, אגף הנוער והצעירים, החינוך העל יסודי , העמותה למען הקשיש ועוד. בתחילת הדרך עסק הצוות ביצירת מאגר נתונים מאוחד אשר כולל כיום את כל ניצולי השואה החיים בעיר ואשר מוכרים לגורמים ולארגונים אשר לוקחים חלק בפרויקט. תהליך המיפוי וסנכרון הרשימות ארך מספר שבועות ובסופו נוצר מאגר ובו מעל 2600 ניצולי שואה. עם סיום תהליך המיפוי המליץ הצוות לראש העירייה, דב צור, על פרויקט במסגרתו יבקרו את כלל הניצולים.

ועדת ההיגוי גיבשה את מתכונת ביקורם של הניצולים וקבעה כי את הביקור יבצעו מתנדבים מבוגרים ביחד עם בני נוער. האגף לפעולות חברתיות אשר מרכז את פעילות המתנדבים המבוגרים בעיר יחד עם מינהל החינוך ואגף הנוער והצעירים נרתמו לפרויקט והחלו בגיוסם של מאות מתנדבים. ועדת ההיגוי ניסחה את השאלון אשר מולא בכל ביקור על מנת לעמוד על מצבו של כל אחד מהניצולים. תהליך ההכנה של המתנדבים לביקור הניצולים כלל מפגש תדרוך של ראשי ארגוני המתנדבים בעיר ושלושה מפגשי הדרכה אשר נועדו להכיר למתנדבים את מתכונת הביקור, מבנה השאלון והבעיות שעלולות לצוץ במהלך המפגשים.

המטרה היא לא רק להגיע לכל אותם ניצולי שואה, כי אם גם לבקש לשלומם, לבדוק האם הם מגיעים למועדונים חברתיים או מעוניינים להגיע, לארח להם לחברה, להקשיב לסיפורם ולסייע להם בכל צרכיהם, החל מצביעה ושיפוץ של דירה ועד למיצוי זכויותיהם מול משרד ממשלה וגופים אחרים. בנוסף, המתנדבים מסייעים לניצולי השואה לתעד את סיפורם ביד ושם. כפי שנעשה בשנה שעברה, החל משבוע שעבר ועד ליום השואה שיצוין ב- 28.4.14, מתנדבים יפקדו את בתי הניצולים במסגרת התכנית "פרח לניצולי שואה".

ראש העירייה, דב צור, אמר: "יש לנו מחויבות מוסרית עמוקה לסייע לדור ניצולי השואה, דור אשר מחד היה קורבן לאסון הטרגי והקשה ביותר שידע העם היהודי והאנושות כולה ומאידך היה שותף עיקרי בבניינה של מדינת ישראל." ממלא מקום וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי הוסיף: "מרגש לראות את ההיענות של המתנדבים שלוקחים חלק בפרויקט כל כך ערכי שמעניק לניצולים גם אוזן קשבת וגם סיוע בכל צרכיהם. אנו פונים לכלל תושבי העיר בקול קורא להפנות אלינו ניצולי שואה או לפנות אלינו עם פרטיהם. המטרה שלנו היא להגיע לכל ניצולי השואה בעיר".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

30 במרץ 2014