יום שפת האם הבינלאומי

איזו שפה יש לחלומות? "אני חולמת גם ברוסית וגם בעברית" כך שתפה תלמידת בית ספר "חביב" ביום שפת האם הבינלאומי  שחל בשבוע שעבר וצוין על ידי פעילות שהעבירו שגרירי "בית לעברית ראשון לציון" בבית הספר

ב
וועידה הכללית ה-30 של ארגון אונסקו שהתקיימה בנובמבר 1999, הוחלט לציין מידי שנה, ב-21 בפברואר, את יום שפת האם הבין-לאומי. לכבוד יום שפת האם הבינלאומי שנערך השנה, הכינו שגרירי "בית לעברית", פעילות מיוחדת העוסקת בחלומות והעבירו אותם לכלל תלמידי ביה"ס.

טלי לקס-צור, מנהלת פעילויות ותכנים בבית לעברית, שמנחה את פעילות השגרירים, מספרת: "לאור ההרכב הייחודי של אוכלוסיית בית הספר שיש בו כחמישים אחוז עולים ובני עולים ששפת אמם אינה עברית, יצרו השגרירים המתנדבים מערך שיעור ששוזר את שפות האם, זו עם זו, ומקנה לשתיהן מקום מכבד. הם בחרו לעסוק בחלומות כי הם תמצית נפש האדם, ללא מגננות וללא מחסומים והגו את מערכי השיעור לגמרי בעצמם. כל זאת בסיועה האדיב של אביבית בן ברק, מחנכת בבית הספר ורכזת החינוך החברתי".

יום שפת האם הבין-לאומי מצוין במסגרת המאמצים שעושה הקהילה בין-לאומית לשמר את מעמדן של שפות האם, להגן עליהן ולטפח אותן. בעולם כיום כ-5000 שפות המוגדרות כשפת אם. לאור בולטותן של שפות מסוימות בעידן הגלובליזציה, רבות משפות האם עלולות להיעלם תוך זמן קצר.

בית הספר "חביב", שהוקם בשנת 1886, הינו בית הספר הראשון בארץ ובעולם, בו נלמדו כל מקצועות הלימוד בשפה העברית, במסגרת תכנית הלימודים הראשונה "עברית בעברית". בבית הספר, מאז הקמתו, חיות זו לצד זו, שתי שפות אם מרכזיות – העברית והרוסית. בשנותיו הראשונות, נאסר דיבור בשפה הרוסית בחצר בית הספר, אך כיום ניתן לשמוע את שתי השפות חיות בהרמוניה. עובדה זו מעניקה משמעות רבה מאוד לציון "יום שפת האם הבינלאומי". ביום זה מתאפשרת בחינת היבטים שונים של מעמד שפות האם המקוריות ויחסי הגומלין ביניהן לבין שפת המקום – השפה העברית.

בימים אלה הולך ומוקם "בית לעברית ראשון לציון", הפועל לצד בית ספר "חביב" ובמתחמו. בית לעברית, שמוקם ביוזמתה של עיריית ראשון לציון, יהיה מקום חי לשפה העברית ולתרבות העברית וירכז את כל ייצוגי השפה השונים מכל התקופות, החל מראשיתה של העברית ועד ימינו. בד בבד הוא יחבר את המבקרים לסיפור ההיסטורי של ראשון לציון עם העברית ולמורשת העברית בכללותה.

במסגרת הפעילות של "בית לעברית", הוקמה לפני שלוש שנים קבוצת שגרירים ושגרירות צעירים מקרב התלמידים והתלמידות הבוגרים של בית הספר. התלמידים, פועלים בהתנדבות וזוכים לקבל,  מידי שבוע, העשרה בתרבות ובשפה העברית. במסגרת פעילותה, מייצרת קבוצת השגרירים פעילויות בעברית לכלל תלמידי בית הספר, מארחת מעת לעת אורחים ומשלחות של הבית לעברית, מספרת להם אודותיו ואודות התכנית של הבית המוקם.

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 במרץ 2015