תתחילו להתרגל: רחובות נח מוזס ויוסף לפיד

 

מו"ל ידיעות אחרונות והעורך האחראי הראשון של העיתון יונצח בעיר * גם אביו של שר האוצר לשעבר, סגן ראש הממשלה והעיתונאי יוסף טומי לפיד * הנהלת עיריית ראשון לציון אישרה החלפת שמות של שני רחובות במערב העיר

 הועדה לקריאת שמות לרחובות והנצחה אישרה השבוע שינוי שמות של שני רחובות בעיר שיקראו מעתה: רחוב יוסף טומי לפיד ורחוב נח מוזס.

את הבקשה לקריאת רחוב על שם יוסף טומי לפיד ז"ל הגיש אברהם פורז, חברו של לפיד ומי ששימש כשר הפנים לצידו של לפיד במפלגת שינוי. שמו של לפיד יחליף את השם "המאה ועשרים" בפארק האגמים, סמוך לאצטדיון הכדורגל והסופרלנד. הרחוב מתחיל מרחוב אבא אבן וגם מסתיים בו. יוסף טומי לפיד הוא יליד נוביסאד, סרביה. ניצול שואה שרבים מבני משפחתו נספו בה. קורות חייו עשירים בעשייה ציבורית. לאחר שחרורו מצה"ל הוא למד משפטים והחל את דרכו בעולם העיתונות. אחרי יותר מעשרים שנה בעיתונות בהן מילא שורה של תפקידים, החל מכתב "מעריב" באירופה, דרך כתב הכנסת ועד לעורך הראשי של מגזין "את", הוא מונה למנכ"ל רשות השידור. בין לבין הוא שידר בגלי צה"ל ובקול ישראל ובתחילת שנות ה-90 החל להופיע בתוכנית המוכרת "פופוליטיקה" בערוץ הראשון. בהמשך עבר לתוכנית הכל פוליטי" בערוץ 2.

לפיד ניסה מספר פעמים להיכנס לפוליטיקה, אבל את ההצלחה הגדולה ביותר בזירה הפוליטית עשה כשמונה ליו"ר מפלגת שינוי. לפני קצת יותר מעשור, בבחירות 2003, נרשם הישג חסר תקדים כאשר המפלגה השיגה 15 מנדטים ולפיד מונה לשר המשפטים וסגן ראש הממשלה.

לפיד היה נשוי לסופרת והמחזאית שולמית לפיד. להם נולדו שלושה ילדים, המוכר בהם הוא יאיר לפיד, יו"ר "יש עתיד" ועיתונאי לשעבר. יוסף לפיד נפטר בחודש יוני 2008 ממחלת הסרטן בעת היותו בן 77.

את הרחוב על שם נח מוזס הגישה קבוצת  "ידיעות אחרונות". מוזס ז"ל היה במשך עשרות שנים המול" והעורך האחראי של העיתון מסוף שנות ה-40 ועד מותו ב-1985. מוזס קיבל מאביו, יהודה מוזס, את המשימה לגבור על העיתון המתחרה "מעריב" שבזמנו היה הפופולארי ביותר. למוזס היו רעיונות שיווקיים מקוריים ביותר שהביאו לקידום העיתון ולחשיפה חסרת תקדים של מחצית מהאוכלוסייה. בקבוצה מתכוונים לרכז ברחוב את כל פעילותה במקום. הרחוב במערב העיר יחל מרחוב הכשרת הישוב ועד לרחוב לישנסקי.

ראש העירייה, דב צור, בירך על החלטות הועדה ואמר: "מדובר בשני אישים שהיתה להם תרומה משמעותית בעיצובה של הדמוקרטיה וחופש הביטוי במדינת ישראל."

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

12 בינואר 2015