יוזמה במועדונים לגיל השלישי- כך תשמרו על ביטחונכם

שיתוף פעולה בין שירות לתושב צפון מזרח בעיריית ראשון לציון והשיטור הקהילתי להגברת תחושת הביטחון בקרב התושבים המבוגרים בעיר * קשישים לעיתים חשופים יותר לתקיפות בשל תפיסתם כטרף קל * השוטר הקהילתי מעביר הרצאות בנושא גניבות תיקים, ארנקים, שכפול מפתחות, שמירה על בתיהם מאנשים חשודים ופורצים ועוד

מדי שנה מתקבלות במשטרת ישראל כ-3000 תלונות של קשישים על עבירות נגדם, אם מדובר באלימות, תקיפה או מעשי שוד. מקרים רבים לא מדווחים כלל בעיקר בשל הפחד של הקורבנות מלדווח על האירוע, או בושה, קשיי שפה ועוד. יוזמה של עיריית ראשון לציון ומשטרת ישראל נועדה להגביר את תחושת הבטחון בקרב תושביה המבוגרים של ראשון לציון. בשירות לתושב צפון מזרח בעירייה מיפו את מועדוני הגמלאים בעיר ויחד עם השיטור הקהילתי החלו להעביר הרצאות של השוטר הקהילתי בנושא גניבות תיקים, ארנקים, שכפול מפתחות, שמירה על בתיהם מאנשים חשודים ופורצים ועוד. לעיתים קשישים חשופים יותר לתקיפות בשל תפיסתם כטרף קל.

הנחת היסוד היא כי יכולתו של אדם להגן על עצמו נובעת ממודעותו לסביבתו, יכולתו להפגין ביטחון והכרה ביכולות שלו. בהרצאה של השוטר הקהילתי אלון גבאי הגיע השבוע למועדון גמלאים ברחוב יואל סגל במהלכה הוסברה החשיבות לעירנות הסביבה, כיצד ניתן לזהות מצבי סיכון, אילו אמצעי זהירות יש לנקוט וכן לשים לב להתנהגות חשודה של אדם זר. כמו כן הודגם למשתתפים כיצד לשדר עוצמה וביטחון עצמי וכיצד ניתן להרתיע על ידי הצבת גבולות ברורים. כמו כן, למדו המשתתפים כיצד ניתן להימנע מעימות ומה לא כדאי לומר כדי לא להסלים את המצב.

לאחרונה פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ממצאים מתוך סקר הביטחון האישי לשנת 2016 מהם עולה כי כמו בשנים האחרונות, גם השנה ראשון לציון ניצבת בצמרת שמונה הערים הגדולות בישראל בהן תחושת הביטחון האישי היא הגבוהה ביותר. וכמו בכל שנה אחוז התושבים החשים בטחון אף עלה מ-79.5% מהסקר שפורסם בשנה שעברה ל-88.6% מהתושבים ש"מרגישים בטוחים ללכת לבד באזור מגוריהם בעת חשיכה", כאשר ראשון לציון מקדימה את תל אביב ולאחריה אשדוד. סקר זה מחזק את הסקר החברתי, אף הוא של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המציב את ראשון לציון במקום הראשון בתחום.

בעיריית ראשון לציון שמים דגש על בטחון אישי של התושב. כזכור, ראשון לציון היא העיר המרושתת ביותר במצלמות בישראל כאשר כיום פרוסים למעלה מאלף מצלמות ברחבי העיר. המצלמות מאפשרות לפקחי הסיור והשיטור תגובה מהירה יותר.

 יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

30.1.2018