יום הכנה לגיוס לבעלי מוגבלויות

תלמידים בעלי מוגבלויות השתתפו ביום הכנה לגיוס לצה"ל

אגף הנוער והצעירים בעיריית ראשון לציון הציג בפני ההורים את כל אפשרויות ההתנדבות לצה"ל * אמא לנער המאובחן אספרגר:  "הורים הרגישו שנותנים להם ולילדים שלהם מקום בעיר"

 מרכז ההכנה לצה"ל בראשון לציון אירח עד כה אלפי מועמדים לשירות ביטחון במגוון רחב של אירועים, מפגשים וסדנאות, אבל אירוע כמו שהיה בשבוע האחרון לא קורה כל יום. למעשה זו הפעם הראשונה שמתקיים אירוע שמרכז את כל האפשרויות והמידע והעומדים בפני תלמידים עם מוגבלות ותלמידים מהחינוך המיוחד לתרום לשירות הצבאי ושירות לאומי. האירוע יצא לדרך ביוזמת אגף הנוער והצעירים במינהל קהילה שבעיריית ראשון לציון ובשיתוף מהל"ב- מנהיגות הורים לילדים ובוגרים עם מוגבלויות בראשון לציון. "חברנו יחד מתוך צורך לתת מענה להורים ולילדים" מספרת סילבי ליצ'ק, אמא ליואב בן ה-19 המאובחן אספרגר "יואב נמצא בתהליך להתנדבות בצה"ל, אבל בזמנו כשחיפשנו לדעת איפה ניתן להתנדב, רצנו בכל הארץ כדי למצוא תשובות. הערב היה מכבד ומכובד. הורים הרגישו שנותנים להם ולילדים שלהם מקום בעיר. גם ההתנדבות נחשבת משמעותית" היא מסבירה ומוסיפה "זה הערך המוסף. גם אנחנו חושבים שהילדים שלנו יכולים לתרום". סילבי מציינת כי תמיד אפשר להיכנס לגוגל ולחפש תשובות, אבל הערב הזה גם הפגיש הורים שנמצאים באותו המקום "אנחנו מרגישים שאנחנו לא לבד".

המשנה לראש העירייה ומחזיק תיק הצעירים והנוער, דורון אוזן, אמר כי לערב הזה חשיבות רבה להורים ולילדיהם מכיוון שהמידע שניתן כאן יכול להכריע האם ילדיהם יתנדבו בצבא או במסגרת שירות לאומי אחרת "אנחנו יודעים שפרק השירות הצבאי או השירות הלאומי בהוויה הישראלית היא אבן דרך שלעיתים מבטאת את הבגרות וההשתלבות של הנערים בחברה ".

דינה אזולאי, האמונה על ההדרכה וההכנה לצה"ל, הוסיפה: "הערב הזה נולד מתוך הצורך שהעלו ההורים. הגיעו אלינו שאלות רבות ואי בהירות מבחינת הידע הקיים. החלטנו לרכז את המידע ולהנגיש אותו עבור ההורים ולחבר אותם לגורמים הרלוונטיים". חשוב לציין כי בין האפשרויות שעומדות בפני ההורים וילדיהם זו אפשרות להשתלב במכינה, התנדבות עם עמותה מלווה, התנדבות ללא עמותה ושרות לאומי. שורה של גופים השתתפו בערב והציגו את פעילותם , בין היתר ניתן למנות את אקי"ם - "שווים במדים", אפי אספרגר "חיבורים", מועצת המכינות הקדם צבאיות, עמותת שלומית לשרות לאומי, עמותת גוונים עם תוכנית "גדולים במדים", יד לילד המיוחד - "מגשימים חלום", "רואים רחוק", אלווין ישראל, שילוב תעסוקתי,  AQA - קורס הכשרה מקצועי ועוד.

כדאי לציין שראשון לציון מביאה הרבה מאוד נחת לצה"ל. שיעור הגיוס בראשון לציון הוא הגבוה בארץ מבין 14 הערים הגדולות בישראל, המונות מאה אלף תושבים ומעלה, כאשר 86.6% בשיעור לגיוס של גברים ו-80.4% בשיעור הגיוס לנשים. בין הפרויקטים הפועלים בעיר שנועדו לעודד גיוס לצה"ל,  ניתן למנות את תוכנית ההכנה לצה"ל בבתי הספר, מיצג חילות בתל השומר, יום צה"ל עירוני, שבוע גדנ"ע (לבתי הספר באשכול 1), ערבי הורים, קבוצות ההכנה לצבא וכושר קרבי, קבוצות "עוצמה" וההעצמה לבני הנוער הן במסגרת בתי הספר והן במרכזי הנוער וכמובן 25 מתחמי כושר המותאמים לנוער ולצעירים הפזורים ברחבי העיר.

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

13 בנובמבר 2017