יוזמות אזרחיות והתנדבותיות שמחממות את הלב

  חבילות לחיילים, מתנדבות בגני הילדים  ויוזמה מקורית לחיזוק הביטחון האישי

כמו במבצעים קודמים, גם במבצע "צוק איתן" נולדות יוזמות אזרחיות והתנדבותיות שמחממות את הלב *

כ-180 חבילות מלאות כל טוב הועברו לחיילים בעוטף עזה * ומאה בניינים צוידו במעצורים כדי שדלת הבניין תהיה פתוחה בשעת אזעקה
מבצע "צוק איתן" מעמיד את העורף במצבי התמודדות לא קלים שבהם נדרשים התושבים לגלות אורך רוח ועמידות לאורך זמן. אולם דווקא בתקופה זו, חוסנו וגדולתו של העורף מתבטאים גם ביוזמות אזרחיות והתנדבותיות שמחממות את הלב. כך למשל קבוצת פורום נשות נחלת המונה כמאה נשים החליטה בימים הראשונים של המבצע להתגייס עבור חיילי צה"ל ולאסוף חבילות שי שישלחו אליהם. הקבוצה פנתה למרכז הנוער הנחלה כדי לרכז את הפעילות במקום וכמובן נענו בהסכמה ובהתגייסות יוצאת דופן של חניכי הנוער במרכז.

אלפי תושבי העיר התגייסו ותרמו כסף ומוצרים רבים. במשך שבוע ארזו במרכז במרץ את החבילות ובסוף השבוע האחרון הועברו כמאה חבילות לגדוד לוחמי חרמון בעוטף עזה. הלוחמים שמחו לקבל את החבילות ואף שלחו תמונות שלהם מברכים על היוזמה. אלא שלמרות השלמת העברת החבילות, המוצרים המשיכו להגיע ותושבים רבים ביקשו להוסיף ולתרום, כך שבשבוע האחרון נוספו עוד 80 חבילות שנשלחו אף הם ללוחמים בעוטף עזה.

גם המשנה לראש העירייה, אייל מושיוב, התגייס למערכה וביום שישי האחרון הוא נסע יחד עם חברים למחסום ארז כדי לצייד את חיילי המילואים במוצרים וסירים. הכל התחיל כאשר מושיוב קיבל לטלפון הנייד שלו הודעה עם תמונה של חברו- הרב חיים ריבקין לבוש מדים ועל פניו צבעי הסוואה. מושיוב ביקש לדעת מדוע חברו החרדי, רב בחב"ד, מצולם כך. התברר שריבקין, לוחם במילואים גויס בצו שמונה והוצב במחסום ארז. ריבקין סיפר לו שהם נמצאים בתנאי שטח ועליהם לבשל ולהכין אוכל, אלא שאין ברשותם סירים מוגעלים וכשרים. מושיוב הזעיק את חבריו וכאמור יום למחרת הגיעו למקום עם כל הכלים שביקשו. "החיילים התרגשו מאוד, הבאנו להם הרבה דברים טובים."

בחברה לביטחון וסדר ציבורי שבימים אלה תגברו פעילות שוטפת להשמשת מקלטים וטיפול בזירות נפילות רסיסי יירוטים, חשבו גם על הלוחמים בדרום. הכל התחיל ביוזמה פרטית פנימית של עובד החברה אפיק קופר, אלא שההיענות הייתה כה גדולה שהשבוע נסע אפיק פעמיים עם נגררת מלאה במוצרי מזון ומוצרים בסיסיים לנקודת התרעננות של לוחמים בדרום. כמו כן בחברה החליטו להכין חבילות מוצרים גם לחיילים הפצועים בבתי חולים. כמו כן חשבו בחברה על עובדיהם שגויסו בצו שמונה ולכל אחד נשלחה ערכה אישית של חטיפים וממתקים. באגף הנוער והצעירים בעיריית ראשון לציון התקבלו לאחרונה מספר פניות ממוסדות לחינוך מיוחד בעיר שביקשו סיוע לאנשי הצוות להכניס את הילדים למרחבים המוגנים בשעת אזעקה. באגף הוציאו קול קורא ומספר בנות נענו לקריאה. הבנות הוצבו בגנים של נעמ"ת, במרכז צעד קדימה ובבית הספר בלקינד.

ויש גם יוזמות שיכולות להציל חיים, טום פאר, יו"ר נוער וקהילה בפרלמנט הנוער העירוני, גילה ברשת שאחד מהחששות הגדולים של תושבי העיר הוא להיקלע בחוץ בעת האזעקה. תושבים כתבו כי במקרים רבים הם נתקלו בבנייני מגורים שבהם דלת הכניסה סגורה ולא היה להם היכן לתפוס מחסה. טום ופעילים נוספים בפרלמנט הנוער החליטו לעשות מעשה- הם רכשו מאות מעצורים לדלתות ועברו בין בניינים בעיר, נפגשו עם ועדי בתים וחילקו להם את המעצורים. "היו תגובות של חוסר היענות" מגלה טום, אך מוסיף: "היו גם הרבה תגובות טובות שכל הכבוד על היוזמה שלנו ושזה גורם לתושבים להרגיש בטוחים יותר". טום מגלה שעד כה הם הגיעו לכמאה בניינים בעיר.

 תמונות באדיבות עיריית ראשון לציון

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

21 ביולי 2014