85% מהישראלים חושבים שלמילה ״זקן״ קונוטציות לא חיוביות

  1/12/15 - כנס העמותות למען הזקן של ג'וינט ישראל-אשל בשיתוף בית הספר לעיצוב במסלול האקדמי המכללה למינהל 
85% מהישראלים חושבים שלמילה ״זקן״ קונוטציות לא חיוביות
לעומת 15% החושבים על הקשרים חיוביים ב"זקן". כך עולה מנתוני סקר חדש שייחשפו בכנס העמותות למען הזקן של ג'וינט ישראל-אשל, תחת הכותרת "מבט אחר על הזקנה", אשר יתקיים  בשיתוף בית הספר לעיצוב במסלול האקדמי המכללה למינהל

מעמד הזקנים בישראל, דימויים העצמי והציבורי ואיך לשנות עמדות ביחס לזקנים עומדים במרכז סדר היום של כנס העמותות לזקן של ג'וינט ישראל-אשל הנערך השנה בשיתוף המסלול האקדמי המכללה למינהל. הכנס יתקיים ב-1 בדצמבר באודיטוריום המסלול האקדמי המכללה למינהל, וישא את הכותרת "מבט אחר על הזקנה".

נתוני סקר חדש שייחשף בכנס על ידי מנכ"ל מכון המחקר "מדגם", מנו גבע, מראים גם כי 78% מהישראלים חושבים שזקנים בישראל לא זוכים ליחס מכבד. בקרב כ-85% מהישראלים, במשמע המילה "זקן" עולות אצלם קונוטציות לא חיוביות, לעומת רק 15% החושבים על הקשרים חיוביים ביחס ל"זקן".

בסוגיית הטיפול בזקן, טוען הציבור (76%) כי את עיקר המשאבים צריכה להשקיע דווקא המדינה ולא המשפחה או הזקן עצמו. כאשר בוחנים את מידת ההסכמה של הציבור עם הקביעה כי זקנים הם נטל כלכלי על החברה – דווקא ישראלים בעלי הכנסה גובהה מהממוצע מסכימים יותר עם קביעה זו, פי 3 מישראלים בעלי הכנסה נמוכה מהממוצע.

 אשר למראה הפיזי של זקנים, רבע מהציבור חושב שזקנים לא צריכים להשקיע באופן בו הם נראים, בלבוש ובנסיון לשמור על מראה מושך ואטרקטיבי. 26% מהציבור סוברים כי זקנים המנסים להיראות מושכים הם פתטיים. דווקא בקרב גילאי 55+ ההסכמה עם קביעה זו זוכה להסכמה רחבה עוד יותר, כאשר שליש מבני 55+ בישראל סוברים כי זקנים לא צריכים לנסות להיראות טוב.

 יוסי היימן, מנכ"ל אשל בג'וינט ישראל, יציג באירוע את האתגרים החברתיים בתחום הזקנה עמם יש להתמודד בשנים הקרובות. לדבריו, "מנתוני הסקר, רוב הציבור חושב כי 830,000 מאזרחי מדינת ישראל זוכים ליחס שאינו מכבד מספיק – על כן החלטנו השנה לייחד את הכנס השנתי של ג'וינט ישראל-אשל כדי לדון בדימוי הזקנים ומעמדם בחברה. ישנה חשיבות גבוהה כי דווקא אנשי מקצוע מתחום הזקנה יהיו מודעים לסוגיות של גילנות כלפי זקנים, סטיגמות ודעות קדומות".

מנו גבע, מנכ"ל מדגם: "מהסקר עולה תמונה של עמדה אמביוולנטית כלפי הזקנה. מחד, הזקנים נתפסים כחלק מהחברה - כחלק שאינו מהווה נטל, שיכול ליהנות מאיכות חיים עשירה, מזוגיות וכדומה. אולם מנגד, עושה רושם שהזקנה עדיין נתפסת במידה רבה באופן סטריאוטיפי, לעתים אפילו שלילי - למשל כעליבות, מסכנות ועוני".

פרופ' כרמלה יעקבי וולק, דיקאן ביה"ס לעיצוב של המסלול האקדמי המכללה למינהל: "אירוח הכנס במסלול האקדמי המכללה למינהל והחיבור של נושא הכנס לבית הספר לעיצוב הוא טבעי ומתבקש:  בשנת הלימודים החולפת ערכו  סטודנטים מביה"ס לעיצוב של המכללה מחקר מקיף שעסק במתן פתרונות לסוגיות הנוגעות לגיל השלישי, ששיאו הייתה תערוכת גמר שעסקה בעיצוב לגיל השלישי - עיצוב לזקנה מוצלחת וחיובית. המחקר התמקד בדילמות רבות, בחלקן נדון גם בכנס הנוכחי, והתערוכה הציעה פתרונות רבים לדילמות הללו– עיצוביים וטכנולוגיים, וזאת בין השאר בתמיכת הג'וינט.  תוצרי הסטודנטים יוצגו בכנס. בין היתר חקרו הסטודנטים סוגיות מנקודות מבט שונות כגון: מה אם אשאר מאחור בעולם טכנולוגי? מה אם אשאר מחוץ למעגל חברתי? כיצד אשתלב במרחב הציבורי? מה אם ישכחו אותי? מה יהיה אחרי מותי? שאלות אלה ליוו אותם במהלך השנה, אשר הפכה למסע מרתק, מהנה ומרגש, מפתיע ובעיקר מלמד על הגיל השלישי. בסופו של מסע זה נפתח עבור הסטודנטים עולם שלם של הזדמנויות ואפשרויות עיצוביות עבור בני הגיל השלישי וההבנה שכמעט 50% מאוכלוסית המבוגרים הם בעצם הלקוחות העתידיים שלהם כמעצבים".

בכנס יוצגו עבודות סטודנטים לעיצוב של המסלול האקדמי המכללה למינהל אשר עוסקות בגיל השלישי, וכן יקחו חלק בין השאר תיאטרון "פסיק" עם מופע פתיחה מיוחד העוסק בגילנות (אפלייה על רקע גיל), לאורה שניידר ומיכל ספיר שיציגו וידברו על "נשים גיל ובגדים" ושורה של מומחים בתחומים שונים בדיון משותף על "זקנים, דימויים ומה שביניהם". בדיון ישתתפו בין השאר ד"ר רוביק רוזנטל, ד"ר יואב גרונוביץ' מומחה לכירורגיה פלסטית, דיקאן בית הספר לעיצוב במכללה למינהל פרופ' כרמלה יעקבי-וולק והפסיכולוגית הקלינית ד"ר ליאורה בר-טור מביה"ס למדעי ההתנהגות במכללה למינהל. כמו כן, יוענק במסגרת הכנס פרס גליקמן לחדשנות ומצויינות בזקנה לשנת 2015 לארבעה זוכים בסך כולל של 25,000$.

 נועה שבתאי ויצר, דוברת המסלול האקדמי המכללה למינהל

29 בנובמבר 2015