זהו עצם העניין

חתול רחוב שנדרס ושבר את הרגל ועצם הזנב הועבר לשירות הווטרינרי לטיפול *  אחרי ניתוח וטיפול במשך חודש, שוחרר החתול *  התושב שפנה לשירות: "מי שמטפל כך בחיות, משרת את תושביו" *  בשירות הווטרינרי העירוני חילצו וטיפלו ב-50 חתולים משוטטים בשנה החולפת

השירות הווטרינרי העירוני עוסק בתחומים רבים, אם מדובר בפיקוח ואחזקה שלבעלי חיים, פיקוח על מוצרי מזון, חינוך והסברה ואף פעיל מאוד בפעילות לאימוץ כלבים. אבל גם בין כל העיסוקים המרובים, רופאי השירות תמיד זמינים לאסוף אליהם ולטפל בבעלי חיים שנפגעו. כך היה לאחרונה עם חתול רחוב שנפגע קשה בתאונה בשכונת נחלת יהודה. תושב העיר שאסף אליו את החתול, פנה לשירות הווטרינרי. מבדיקת פציעותיו של החתול עולה כי הוא שבר את רגלו האחורית ואת עצם הזנב. ד"ר תומר ניסימיאן, רופא השירות ניתח את החתול שנשאר לטיפול והשגחה בשירות למשך חודש ימים. בסוף הטיפול, החתול עוקר ושוחרר לחצר ביתו של התושב, עופר אבוטבול. "טיפלתם בו בצורה מעוררת כבוד" כתב התושב "מי שמטפל כך בחיות, משרת את תושביו".

מקרה זה מצטרף לשני מקרים דומים שאירעו בחודשים האחרונים. השירות הווטרינרי העירוני אסף גורת חתולים תשושה וחלשה שנפגעה בעיניה. ד"ר תומר ניסימיאן וד"ר טל אסיף, רופאי השירות הווטרינרי, ביצעו שני ניתוחים לסגירת עפעפי העיניים וניקוי הידבקויות בעיניה של החתולה. החתולה, שכונתה בילבי, קיבלה טיפול תומך בעיניים לתקופה ארוכה ואט אט מאור עיניה השתפר. היא אומצה על ידי תושבת העיר שאף אימצה חתול נוסף בעבר. במקרה אחר, השירות אסף חתול רחוב שנפגע קשה בתאונת דרכים, שלימים ניתן לו השם רוקי. רוקי נאסף על ידי פקחי השירות הווטרינרי. הוא טופל ויוצב ע"י ד"ר טל אסיף מהשירות הווטרינרי העירוני ולאחר מכן עבר שיקום לסת במחלקת הכירורגיה של בית החולים. מאז ששוקם, מצא רוקי בית חם דווקא אצל רופאה ווטרינרית שהתנדבה בשירות העירוני.

מנהל השירות הווטרינרי העירוני, ד"ר יהונתן אבן צור, מספר: "רופאי ומפקחי השירות עושים עבודת קודש, לא פעם הגיעו אלינו בעלי חיים משוטטים במצבים רפואיים מורכבים וקשים במיוחד. יש סיפוק גדול לראות את תהליך השיקום וההחלמה ואחר כך לגלות אנשים טובים שמבקשים לאמץ את אותם בעלי חיים פגועים".

בשנת 2014, בשירות הווטרינרי אספו, חילצו וטיפלו ב-283 כלבים משוטטים ו-50 חתולי רחוב משוטטים. בחלק מהמקרים היה מדובר בבעלי חיים שנפצעו ונפגעו והיו זקוקים לטיפולים רפואיים מורכבים.

באותו הקשר, השירות הווטרינרי העירוני מוביל יוזמה ייחודית להקמת קרן לטיפול בחתולי רחוב חסרי בית, חולים ופצועים אשר נאספו בתחום השיפוט של העיר. בשירות מחפשים יוזמות נוספות על מנת להקל על סבלם של חתולים, ובמקביל למנוע מפגעי תברואה. במסגרת יוזמה זו, מזמין השירות הווטרינרי את הציבור בכלל, וגופים המתמחים בתחום בפרט, למסור מידע והצעות, למתן טיפול וטרינרי לחתולים חסרי בית חולים/פצועים.

הטיפול יינתן בכל ימות השנה, כולל שבתות וחגים, 24 שעות ביממה, ויכלול אבחון ראשוני וטיפול אמבולטורי תומך למשך עד 24 שעות.

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

12 ביולי 2015