הזמן החדש

"בנק הזמן" הוא פרויקט חדשני המופעל במחלקת הקהילה במינהל לשילוב חברתי ומציע למצטרפים – שעת נתינה תמורת שעת קבלה * מגוון האפשרויות רחב החל מהבאת תרופות לקשישים ועזרה בקניות וכלה בחונכות ובלימודי שפות

בנק הזמן היא תכנית המופעלת על-ידי מחלקת קהילה במינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון, בשיתוף עם מתנ"ס שיכון המזרח. התוכנית מושתתת על העיקרון ששעה של נתינה = שעה של קבלה. כל אחד יכול לתת וכל אחד יכול לקבל, כאשר המטבע המוחלף הוא "זמן".

מגוון האפשרויות לנתינה ולקבלה מבוסס על כל היכולות המצויות בקהילה: עזרה לשכנה עם הקניות, הבאת תרופות לקשישים, ייעוץ משפטי, חברה לאנשים בודדים, לימודי נגינה, סיוע לימודי, חונכות, לימודי שפות, פיתוח קול, ועוד....

הערך המוסף של התכנית הוא בכך שבנק הזמן מהווה לא רק מקום של נתינת וקבלת שירותים, אלא משמש גם תשתית לבנייתה של קהילה ולקיום יחסי גומלין חברתיים, שמחזקים את תחושת ההדדיות והסולידריות שבין חברי הקהילה.

במינהל לשילוב חברתי מסבירים כי בבנק הזמן ניתן לקבל שירותים מגוונים שנמנענו מלרכוש בגלל עלותם הכספית מחד, ומאידך נוצרת אפשרות לחסוך בעלויות על  שירותים ששילמנו עבורם. מעבר לכך, ברמה האישית ישנה אפשרות לממש יכולות חבויות או גלויות ולזכות בתחושת סיפוק. ברמה החברתית זו הזדמנות ליצירת חברויות יפות, דרך תחושת משמעות ושייכות, ויצירת תרבות קהילתית חדשה של ערבות הדדית וקירוב לבבות.

הפרויקט נמצא כרגע בשלב הראיונות, וכ-40 אנשים כבר הביעו נכונותם ליטול חלק במיזם האמור לצאת לדרך בשבועות הקרובים. הכוונה היא לנסות ולצרף כמה שיותר תושבים ולהרחיב את מעגל ומגוון האפשרויות על מנת להעניק בנק זמן עשיר ומלא תכנים לכלל הציבור.

מ"מ וסגן ראש העירייה ומחזיק התיק לשילוב חברתי, מוטי עג'מי: "אני מברך על יוזמה נוספת המאפשר לתושבים שלנו לתרום וליהנות זה מהיכולות והכישורים של זה. ככל שנהיה יותר ביחד, קשובים ואמפטיים לצרכים של חיינו בקהילה, נשכיל ליצור מציאות שוויונית וטובה יותר עבור רבים."

 

בנק הזמן פותח את שעריו בשכונות שיכון המזרח, מישור הנוף ונווה הדרים.

לפרטים והרשמה ניתן לפנות למחלקת קהילה: 03-9689930

ortalsh@rishonlezion.muni.il

 

 אמיר מרום, דוברות העירייה

3 בינואר 2016