השכונה הגדולה ביותר שתבנה על שטח צריפין

השכונה הגדולה ביותר שתבנה על שטח צריפין

כעשרים אדריכלים התמודדו בתחרות לתכנון השטחים הציבוריים בשכונה. העבודה שזכתה במקום הראשון היא של משרד רוני ושמעון מרגולין אדריכלות. השופטים כתבו בהחלטתם כי העבודה מארגנת היטב את הפונקציות השונות בשטח הציבורי.
הושלמה תחרות האדריכלים לתכנון השכונה הגדולה ביותר שצפויה לקום על שטח מחנה צריפין- שכונת נרקיסים. העבודה שזכתה במקום הראשון היא של משרד רוני מרגולין – שמעון מרגולין אדריכלות בע"מ.  השופטים כתבו בהחלטתם כי העבודה מארגנת היטב את הפונקציות השונות בשטח הציבורי ומאפשרת מודולציה ביישום וגמישות רבה, החיוביים מאוד להמשך התכנון והביצוע של המתחם כולו.  כמו כן, עיבוי החזית המסחרית  הפונה לשד' ירושלים כיאה לשד' עירונית מרכזית ומיקום האודיטוריום בסמיכות לבית הספר העל יסודי ובפינה הפונה לכיכר המרכזית תוך שילוב בתי קפה ופונקציות מסחריות סביבו נכונים תפקודית לעיר ולמתחם כולו. העבודה עונה לדרישות העירייה וצרכיה.
שכונת נרקיסים היא אחת מארבע שכונות שיקומו בשטח המחנה המתפנה, היא תכלול כ-4,000 יחידות דיור וכן 29 אלף מ"ר מסחר ו- 56 אלף מ"ר תעסוקה. יתר השכונות הן שכונת הרקפות, הנוריות והחצבים שבהן יוקמו עוד אלפי יחידות דיור.
כעשרים אדריכלים נגשו לתחרות שנעשתה בשיתוף עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל (ע"ר). האתגר שעמד בפני האדריכלים הוא להציע תכנון למתחם ציבורי חדש בגודל של כ-70 דונם בכניסה לשכונת נרקיסים. השדרה הראשית של השכונה תהיה המשכה הישיר של שדרות ירושלים ממרכז העיר ותכלול קטע מהקו החום של הרכבת הקלה.
התחרות כללה מפגש וסיור שהובילו אדריכלית העיר, ורד סולומון ממן, ומנהל מחלקת תכנון אדריכלי, איאד בלעום. שופטי התחרות היו ראש העירייה דב צור, מנכ"ל העירייה –פרנקו גונן, מהנדס העיר היוצא – אדריכל אלי יהלום ומהנדס העיר הנכנס – אדריכל קיריל קוזיול, ד"ר שוש נחום – ראש מינהל החינוך, יו"ד הוועדה – אדריכל גבי שוורץ, אדריכלית פרלה קאפמן, אדריכל סינאן עבדל קדר ומזכיר וועדת השיפוט אדר' אריה גונן.
עם קבלת ההחלטה, אמר ראש העירייה, דב צור: "כשאנו ניגשים לתכנון השכונות החדשות, אנחנו מסתכלים על הצרכים של התושבים בראייה עתידית, ושואלים איך אנחנו שמים את הצרכים והרצונות שלהם במרכז. איך משלבים את תרבות הפנאי של ילדים, יחד עם בני נוער, מבוגרים ואזרחים ותיקים. איך משלבים את מבני החינוך עם הקהילה גם אחרי הצהריים ועוד סוגיות שביקשנו לחשוב עליהן מחדש. שכונת נרקיסים היא השכונה הגדולה ביותר הצפויה לקום על השטח המתפנה של מחנה צריפין. כדי להתמודד היטב עם האתגרים התכנוניים של האזור, החלטנו לצאת בתחרות פומבית כדי לקבל את הרעיונות הטובים ביותר לתכנון אורבני שינצל היטב את הקרקע הציבורית ובו בעת יחבר את השכונה לעיר בהיבטי הנגישות והקהילה".
נציין עוד כי העבודה שזכתה במקום השני היא של משרד שוקן אדריכלים בע"מ. השופטים כתבו בהחלטתם כי ההצעה בעלת פוטנציאל רעיוני בשל אמירה אורבנית חזקה ומשמעותית אך עם זאת ההצעה קשיחה וצורנית מאוד ומייצרת קונפליקטים שאינם פתירים בלוחות הזמנים הנדרשים על ידי העירייה.
השופטים החליטו שלא להעניק פרס שלישי ובמקומו חילקו ציון לשבח להצעה של אדריכלים לאונרדו קליכמן ודניאל מינץ. ציינו בהחלטתם כי ההצעה היתה תרבותית מאוד וניכר בה פוטנציאל עיצובי ואדריכלי אך היא היתה חסרה מאוד באמירה אורבנית.  טקס הענקת הפרסים יתקיים בחודש הבא בבית העם ברחוב זד"ל בראשון לציון.
פיתוח השכונות במזרח העיר מתאפשר עקב העברת בסיסי ההדרכה של צה"ל בצריפין דרומה ל'קרית ההדרכה' (עיר הבה"דים). גודלו של המתחם שיפונה הינו 427 דונמים, שעליהם בנויים למעלה מ-60,000 מ"ר של מבנים צבאיים.

התמונה - הדמייה- שמעון מרגולין אדריכלות בעמ

כתב: , יניב אוחנה, דוברות
תאריך: 22.8.16