לא יכולים להתגייס? חיילים משוחררים? מחפשים כיוון בחיים?

 

"אפיקים" - תוכנית חדשה המעניקה הכשרה מקצועית

עיריית ראשון לציון תפעיל בקרוב תוכנית חדשה המיועדת לצעירים בגילאי 18-25 אשר תיתן מענה והכשרה מקצועית לצעירים אשר לא מתגייסים לצה"ל מסיבות שונות וכן לחיילים משוחררים אשר נמצאים בצומת קבלת החלטות לגבי עתידם וללא כל מסגרת מכוונת. התוכנית החדשה היא יוזמה משותפת של משרד התמ"ת, משרד הרווחה והג'וינט והיא צפויה לצאת לדרך בחודשים הקרובים.

התוכנית החדשה, "אפיקים", הינה מסגרת בת שנה וחצי במהלכה עוברים הצעירים, אשר עמדו בקריטריונים הנדרשים, תהליכי מיון, מבחנים והכשרה מקצועית, כל אחד בהתאם ליכולותיו ולרצונותיו האישיים. הכשרה מקצועית זו מועברת להם על ידי גופים פורמאליים ממשלתיים בליווי צמוד של עובדת סוציאלית ובתמיכתה לכל אורך התקופה. בסיום מסלול ההכשרה מקבלים הצעירים תעודת הסמכה פורמאלית והם יוכלו למצוא לעצמם עיסוק בתחומים שונים בהתאם להכשרה שקיבלו ולהשתלב בשוק העבודה. בשלב ראשון יגויסו 48 צעירים לתוכנית ובימים אלו עמלים בעירייה על איתורם ומיונם.

ראש העירייה, דב צור, בירך על התכנית ואמר כי "המטרה שלנו היא לתת לכל צעירה וצעיר בעיר הזדמנות וכלים להצליח, בין אם בעידוד השכלה גבוהה ובין אם בהכשרה מקצועית".

מוטי עג'מי, מ"מ ראש העיר ומחזיק תיק רווחה: אני שמח שמשרד הרווחה אישר את הפעלתה של תוכנית אפיקים בראשל"צ. להפעלת התוכנית בעיר יש משמעות עצומה – 48 צעירים אשר ישתתפו בפרויקט הם אזרחים אשר זקוקים ליד מכוונת ולטיפול ייחודי. מדובר בצעירים אשר נסיבות החיים לא היטיבו עימם, חלקם לא התגייסו לצבא או לא סיימו את השירות הצבאי ורבים מהם חסרים תמיכה משפחתית ורשת ביטחון חברתית אשר תאפשר להם להשתלב בלימודים ועבודה. תוכנית אפיקים מסייעת לאותם צעירים, בגילאים 18 – 25, בהשלמת השכלה, ברכישת מקצוע ובהשתלבות בעבודה ובכך מאפשרת להם לקחת את חייהם בידיהם ולעצב את עתידם.

 נעמי אחימור, ראש מינהל שילוב חברתי: "זוהי תוכנית שנותנת מענה אמיתי לצורך שעלה בשטח אותו הרגישו העובדים הסוציאליים והיא מיועדת לצעירים בגילאי 18-25 אשר אינם נמצאים במסגרת כלשהיא ונותרו ללא כיוון בחיים. התוכנית תעניק הכשרה מקצועית מתוך שאיפה שבסוף התהליך הם ישתלבו בשוק העבודה ויעסקו במקצוע המתאים להם". 

כתב: עו"ד ינון אדלר,  ס.דוברת עיריית ראשון לציון