עיר בטוחה

ראש העיר חותך סרט חניכה
 בראשון האחרון חנכה עיריית ראשון לציון את המוקד העירוני החדש והמתקדם אשר נבנה כמרכז שליטה ובקרה ראשון מסוגו בארץ

 לאחר שהחלה עיריית ראשון לציון להפעיל את שלב א' בפרויקט המצלמות הנרחב ביותר חנכה בתחילת השבוע את המוקד העירוני המתקדם ביותר בישראל שנבנה מחדש כמרכז שליטה ובקרה ראשון מסוגו בארץ במטרה להתאימו לצרכים שמציב פרויקט המצלמות בהתמודדות עם מצבי שגרה וחירום; בטקס החנוכה הוצגו יכולותיה ואופן פעילותה של המערכת החדישה

 בראשון האחרון חנכה עיריית ראשון לציון בטקס חגיגי את פתיחת המוקד העירוני  החדש שנבנה במסגרת שלב א' של פרויקט המצלמות הנרחב ביותר בישראל. המוקד החדש נבנה כמרכז שליטה ובקרה ראשון מסוגו בארץ, שמשלב את מוקד 106 המסורתי, המתבסס על מערכת הטלפוניה יחד עם מערכת וידאו. כך, יוכלו המוקדנים לצפות במתרחש במוקדים מרכזיים רבים ברחבי העיר בזמן אמת. למטרה זו, נהרס המוקד העירוני הישן ונבנה במתכונתו החדשה לאור  הצרכים החדשים בהתמודדות עם מצבי שגרה וחירום. בשל אלה, נדרשה מערכת שליטה חדשה שתתן מענה גם למערך השגרה וגם במעבר מהיר, לטיפול במצבי חירום מתפתחים.

 במסגרת פרויקט המצלמות, בהשקעה של 25 מיליון שקלים תפעיל עיריית ראשון לציון, באמצעות החברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי, כ-1,000 מצלמות שייפרסו ברחבי העיר ויעבירו מידע למוקד העירוני. המצלמות יכללו גם מערכת כריזה. מדובר בפרויקט המצלמות הנרחב ביותר בישראל ובעל הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בזכות העובדה כי המידע יעבור על גבי סיבים אופטיים שפרושים ברחבי העיר. שלב א' כבר החל לפעול ובמסגרתו משדרות כ-100 מצלמות ישירות למרכז השליטה הממוקם במוקד העירוני החדש שנחנך השבוע.

טקס החנוכה נערך בהנחייתה של ניצה אבירם, מנהלת המוקד העירוני ובנוכחותם של ראש עיריית ראשון לציון, דב צור,  חבר מועצת העיר, מחזיק תיק הביטחון ומ"מ יו"ר החברה לביטחון וסדר ציבורי, עו"ד סורין גנות, חברי מועצה, מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, סמנכ"ל העירייה, חיה ברנפלד, חברי הדירקטוריון של החברה לביטחון, מפקד מחוז מרכז במשטרת ישראל, ניצב בנצי סאו, סגן מפקד תחנת ראשון לציון, סנ"צ ניסן מיכו, מפקדי ונציבי מד"א וכיבוי אש, בכירי עירייה, ראשי מנהלים בעירייה, חברי פורום מוקד, עובדי החברה לביטחון, נציגי החברות החיצוניות שהיו שותפות לפרויקט הקמתו מחדש של המוקד ועוד.

 מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני ציין בטקס כי המוקד הישן נהרס לחלוטין ובמקומו נבנה אחד חדש, מורחב ומשודרג על שטח של 400 מטרים. המוקד החדש כולל 2 קירות מסכים, 12 עמדות של מוקדנים ו-10 עמדות סיירי מצלמות.

 חנוכת המוקד החדש, מספרים בעירייה, נערכת לאחר תקופת הרצה בה נבדקה תקינות כל המערכות.  בטקס החנוכה הוצגו באופן ייחודי יכולותיה ואופן פעילותה של המערכת החדישה בעת הצורך.

טקס החנוכה כלל ברכות ודברים מפי המעורבים בפרויקט, חלוקת תשורות, גזירת סרט ותקיעת מזוזה במוקד החדש על ידי הרב קזיוב.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר בטקס:" כשהחלטנו להקים את המוקד העירוני החדש הכרענו הכרעה מאד ברורה שאיננה פשוטה מבחינה מוסרית-החלטנו שבימים אלה, הביטחון האישי של תושבי העיר בא על חשבון מעט מזכויות הפרט.

המוקד החדש פועל באמצעות מערכת מידע משוכללת המפיקה כמויות אדירות של אינפורמציה. ניהול האינפורמציה  הוא אתגר גדול שעלינו ללמוד כיצד להתמודד עמו בהצלחה. אתגר גדול אף יותר הוא לנהל את האינפורמציה תוך הקפדה יתרה על שמירת זכויות הפרט. אמנם, נערכנו לזה בצורה מאד מסודרת ונפעל על פי ספר שלם של חוקים קפדניים שיועדו לנושא זה אך עדיין ההתמודדות האמיתית היא בפרקטיקה של השגרה".

 עוד הוסיף צור:"אני מתפלל, יחד איתכם, שלא נצטרך להעמיד את המערכת למבחן בשעת חירום אבל שתדעו שבמידת הצורך, עומד לרשותנו כלי שיסייע לנו בהתמודדות עם מצבי חירום".

 צור ביקש להודות לעובדי המוקד העירוני, שעובדים 365 ימים בשנה, 24 שעות ביממה על מנת לשמור על העיר.

 חבר מועצת העיר, מחזיק תיק הבטחון ומ"מ יו"ר החברה לביטחון וסדר ציבורי, עו"ד סורין גנות, אמר בטקס:"החדשנות של המוקד תאפשר לנו לתת שירות טוב יותר לאזרח גם בעתות שגרה וגם בעתות חירום. אמנם, השיקול העיקרי שלנו הוא להגביר את ביטחון תושבי העיר, ואת תחושת הביטחון של התושבים, אך גם פסולת שלא פונתה או תקלות למיניהן, יזכו למענה מהיר וטוב מצידינו בזכות המערכת המשוכללת".

 עוד הוסיף עו"ד גנות:"בהיותנו מודעים לסוגיית הפרטיות העולה מפרויקט גדול מסוג זה, ניסחנו קוד אתי קפדני, שיאפשר מחד להבטיח את הישגי ותפוקות הפרויקט להגברת הביטחון האישי ומאידך לשמור על הפרטיות במרחב הציבורי".

 עו"ד גנות ביקש להודות לראש העירייה, דב צור ולמנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני שהודות להם יצא אל הפועל פרויקט המוקד המשולב.

 מנכ"ל החברה לביטחון וסדר ציבורי, מוטי נחמני, הציג לקהל בטקס סרט מבוים המדגים את יכולות המוקד ואמר:"נפגשתי עם נושא המצלמות לפני 25 שנים במשלחת של מפקדי משטרה לסקוטלנד, שם המשטרה תפעלה את המצלמות. מאז הנושא בראשי והודות לראש העירייה ולעו"ד סורין גנות שתמכו ועזרו יצא הרעיון אל הפועל."

 עוד הוסיף נחמני:"הפרויקט בעיקרו כולל 3 שלבים: האחד, התקנתן של 1000 מצלמות ברחבי העיר-מהן התקנו כבר 200. השני, התקנתם של סיבים אופטיים ברחבי העיר-אנו בעיצומו של הביצוע. השלב השלישי הוא הקמת המוקד העירוני החדש-ואת זה, כפי שאתם יודעים, ביצענו. אנו ממקסמים את יכולות כוח האדם בעזרת אמצעים טכנולוגיים כדי לתת את המענה והשירות הטוב ביותר לתושבי העיר גם בעתות שגרה וגם בעתות חירום".

 צילום:אבי קקון Rishonet.com

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

3 בספטמבר 2012