מפגש עבודה ראשון של כל צוותי התוכנית "עיר ללא אלימות"

מפגש עבודה ראשון של כל צוותי התוכנית "עיר ללא אלימות"

מפגש עבודה ראשון של כל צוותי תוכנית "עיר ללא אלימות" התקיים בשבוע שעבר בבית העם, במטרה לגבש נוהל עבודה משותף לפיו יעבדו בשיתוף פעולה כל צוותי התוכנית. מנהלת התכנית, ליאת עברי, אומרת כי "כוחה של התכנית "עיר ללא אלימות" טמון בשיתוף הפעולה של כל הגורמים ויצירת שפה עירונית אחידה נגד אלימות. התכנית משלבת ומשלימה בין הפעילויות שמבצעים אנשי מערכת החינוך בתחילתו של היום, לעבודתם של אנשי החינוך הלא-פורמאלי אחרי הצהריים ובערב, יחד עם גורמי האכיפה, הרווחה והנוער שפועלים גם הם בזירה".
במפגש נכחו סמנכ"לית העירייה חיה ברנפלד, מנכ"ל החברה לביטחון וסדר ציבורי מוטי נחמני, מנהלת המינהל לשילוב חברתי נעמי אחימור, מנהלת הרשות לכותרים ומרכזים קהילתיים חני צביון, מנהלת תוכנית ליאת עברי, מנהל האיזור של עיר ללא אלימות אסף כגן, מנהלי אגפים ומינהלים בעירייה, מדריכי הנוער והפקחים.
בחלקו הראשון של המפגש שמעו הנוכחים סקירה כללית אודות התוכנית והצלחותיה וקיבלו תמונה בהירה על הנעשה בעיר במסגרת התוכנית. בחלקו השני של מפגש העבודה התחלקו הנוכחים לשש קבוצות, כמניין הרובעים אליה נחלקה העיר, על מנת ליצור קשר מקצועי בימי שגרה ובמיקום בו יש זיקה גיאוגרפית לכלל הפעילויות. סביב כל שולחן ישבו כל הגורמים הפועלים יחד ברובע, ביניהם: מדריכי מוגנות הפועלים בחטיבות הביניים לצמצום האלימות; מדריכי הגדר, בוגרי תנועות נוער, שמטרתם לשלב בין מערכת החינוך הפורמאלית למערכת החינוך הבלתי פורמאלית; מנהלי המרכזים הקהילתיים המפעילים חוגי ופעילויות אחרי הצהריים; נציגי אגף הנוער, המפעילים מרכזי נוער אחה"צ, בערב ובשעות הלילה; פקחי החברה לביטחון האמונים על האכיפה; מדריכי חבורות רחוב הפועלים בשעות הלילה ועוד. את המעגלים הנחו מובילי התכניות ובעלי תפקידים ברשות. בתום המפגש קיבל כל משתתף תמונה רחבה יותר על שדה הפעילות שלו ועל התוכנית בכלל, ובקבוצות העבודה נוצרה שיטת עבודה מוסכמת וקביעת תדירות המפגשים בניהם באופן קבוע.
את התכנית "עיר ללא אלימות" מפעיל המשרד לביטחון פנים יחד עם העירייה ומטרתה להפחית את מפלס האלימות וליצור תחושת מוגנות בקרב התושבים. לתכנית שותפים גורמים מערכתיים רבים ומשמעותיים כגון- החברה לביטחון וסדר ציבורי; משטרת ראשון לציון; מינהל החינוך; מינהל הרווחה; אגף נוער וצעירים; הרשות למלחמה בסמים ועוד. כולם פועלים יחד באמצעות תכניות מגוונות, ליצירת אוירה עירונית מיטיבה וליצירת התמודדות טובה יותר עם תופעת האלימות.
סמנכ"לית העירייה, חיה ברנפלד: "ראש העירייה החליט להילחם באלימות בעיר ראשון לציון ללא פשרות והקצה 5.2 מיליון שקלים בהפעלת התכנית "עיר ללא אלימות" בהיקף נרחב. תקציב זה הינו בנוסף לפעולות רבות ונרחבות אשר מבצעת העירייה בתחומים השונים כגון, חינוך, שיפור פני העיר, נוער ועוד- ואשר להם השפעה ישירה על תופעת האלימות. בסופו של יום, החשוב הוא הקשר בין הגורמים שיושבים כאן. עלינו ליצור מנגנון שמוודא שאף ילד בסיכון לא נופל בין הכיסאות, ושהאלימות היא מוצא אחרון, שלא חייבים להגיע אליו. אני מברכת על מפגש העבודה הזה ועל איחוד הכוחות הפועלים בתוכנית לשם צמצום תופעת האלימות בעיר".
מנהלת תוכנית עיר ללא אלימות, ליאת עברי: "המפגש שהתקיים בבית העם הוא מפגש משמעותי וייחודי, בו נפגשו בעלי תפקידים אלו עם אלו. מטרת המפגש הייתה ליצור היכרות משותפת ולזהות ממשקי עבודה חיוניים להשבחת הפעילות של התכנית בעיר ולביסוס שיתופי פעולה במאבק המשותף של כולם באלימות. המפגש השיג את מטרתו לאחר שהמשתתפים ציינו את העובדה כי ההכרות עם מגוון כה גדול של בעלי תפקיד פרשה בפניהם יריעה רחבה שרק תייעל את העבודה של כל אחד ואחד."

 כתב: ינון אדלר, סגן הדוברת    20.2.2011