אמנות וסביבה-נפתחה גלריה פתוחה לאומנות בפארק נאות שקמה

בשבוע שעבר (ג') התקיימה פתיחת התערוכה לאמנות וסביבה בפארק נאות שקמה במעמד ראש העירייה, דב צור וחברת המועצה ומחזיקת תיק איכות הסביבה, יפעת מאירוביץ. אל הטקס הגיעו גם מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, מנכ"ל החברה העירונית לתרבות ספורט ונופש אלי פולק, מנהלת הרשות לתרבות ואומנות רותי מקבי, אוצרי התערוכה אפי גן וגיל גורן והאומנית שיצירותיה מוצגות בפארק, טניה פרמינגר.
הגלריה הפתוחה לאומנות וסביבה ממוקמת בתוך הפארק והיא מציגה לקהל הרחב יצירות אומנות המתייחסות אל הסביבה או מקבלות ממנה את השראתם. פארק נאות שקמה הוקם על אתר משוקם להטמנת פסולת וקיומה של הגלריה הפתוחה לאמנות וסביבה בשטח הפארק עולה בקנה אחד עם מדיניותו של ראש העיר להדגיש את החשיבות התרבותית בשמירה על ערכי הסביבה ולשאוף לאיכות חיים טובה יותר.
התערוכה הראשונה מוקדשת ליצירתה הענפה של האמנית טניה פרמינגר. פרמינגר למדה אמנות באקדמיה במוסקבה והחלה את דרכה האמנותית בישראל בשנת 1972. פרמינגר הציגה בתערוכות קבוצתיות ותערוכות יחיד רבות בארץ ובעולם, השתתפה בפרויקטים רבים של פיסול סביבתי והיא ממשיכה ליצור מדי יום בביתה בישוב ארסוף שם הקימה את 'פארק דינה'- פארק לפיסול סביבתי. במשך השנים התמקדה טניה בפיסול באבן, עץ ואדמה, חומרים המתאימים לנטייתה 'לגעת' בסדרי היקום הטבעי ולהשתעשע ב 'שיבוש מהלכיו'. טניה משחקת באלה: נוטעת צמרות עצים, מעצבת נוזל ממוצק, משנה פרופורציות ומחליפה בין חומרים. העבודות המודפסות מציגות עבודות סביבה של טניה שהוצגו במהלך העשורים האחרונים בארץ ובעולם. בגלריה הפתוחה בפארק יוצגו במהלך השנה תערוכות מתחלפות המתעדות יצירות מקור בתחומים רבים ושונים של אמנות וסביבה.

ראש העירייה, דב צור, אמר: "אין מקום ראוי יותר לפתיחת התערוכה הפתוחה מאשר בפארק הזה, פארק נאות שקמה, המהווה סמל לפיתוח הסביבה והתנהגות ירוקה. הפארק הזה שהוקם על אתר פסולת מהווה היום פינה ירוקה בעיר ומוקד ללימוד נושא איכות הסביבה על היבטיו השונים. התערוכה הזו מוציאה את האמנות מהגלריות הסגורות לרשות הציבור הרחב המבקר בפארק".  

חברת המועצה, ומחזיקת תיק איכות הסביבה, יפעת מאירוביץ-יפת: "פארק נאות שקמה הינו דוגמא מובהקת למשאב שניתן להשתמש בו במקום להורסו. זהו אתר הפסולת הראשון ששוקם וכעת עם פתיחת התערוכה הוא מקבל נופך סביבתי נוסף. זו התערוכה האקולוגית הפתוחה הראשונה כאן בראשון לציון ואנו נמשיך לדאוג וליצור סביבה איכותית וירוקה יותר לתושבי ראשון לציון".

אפי גן, אוצרת התערוכה: "התערוכה המוצגת כאן בפארק מלמדת אותנו על הסביבה בה אנו חיים ועל החשיבות בשמירתה. בגלריה הפתוחה יוצגו תערוכות מתחלפות אשר יתעדו יצירות מקור בתחומים שונים של האומנות החזותית ושל הקשר המובהק בין אומנות לבין סביבת החיים, הטבע והאקלים. אני מברכת את האומנית טניה פרמינגר על שהיא מאפשרת לנו ליהנות מיצירותיה ואנו מקווים שתושבי ראשון לציון והקהל הרחב יבואו ליהנות ולהעשיר את עולמם התרבותי כאן בפארק".