העתודאים שמאחורי המספרים

  "אם הצבא נותן את כל האפשרויות ללמוד,  למה לא לנצל את זה?"

 לאחרונה פורסמו נתוני העתודאים בישראל, מהם עולה כי חיפה וראשון לציון  מייצאות את מספר העתודאים הגדול ביותר * הגימנסיה הריאלית, הנחשבת מזה שנים למעצמה בתחום המדעים,  היא המקיף המוביל בארץ * התלמידים המצטיינים, עומרי ולירן, מסבירים מדוע בחרו לצאת לעתודה

"אני חושב שעתודה תתרום לי בהתקדמות בחיים, אני משיג תואר מוקדם וניסיון רב, אלה מעניקים לי העדפה בשוק העבודה אחרי השירות הצבאי" כך מסביר עומרי בן אליעזר מהגימנסיה הריאלית על רקע פרסום הנתונים המחמיאים לעיר ראשון לציון שמדי שנה מתברגת במקומות הראשונים של הערים שמייצאות הכי הרבה עתודאים. השנה ראשון לציון היא רק שנייה לחיפה בצמרת העתודאים בישראל.

עומרי בן ה-17, מחזיק בממוצע ציונים של 95 והמקצוע האהוב עליו הוא פיזיקה. הוא אחד התלמידים מהגימנסיה הריאלית שממשיכה להוות מעצמה בתחום המדעים והשנה דורגה במקום השני בקרב בתי הספר בארץ במספר העתודאים, ובמקום הראשון בין בתי הספר המקיפים בארץ.

"עבורי, הלימודים היו קלים ולא נתקלתי בקושי רב" הוא מספר "המורים שלי היו מצוינים והעבירו את החומר בצורה ברורה ברוב המקצועות. גם הסביבה הלימודית הייתה תומכת ונתנה הרבה חופש ולא היית נוקשה." עומרי מספר כי את ההחלטה להמשיך ללימודי עתודה הוא קיבל בכיתה יא' מכיוון שחשש שלא יהיה לו תפקיד משמעותי בצה"ל "רציתי להיות באחד מתפקידי מפתח הקשורים למחקר ופיתוח, אני מתכוון ללמוד הנדסת חשמל ואלקטרוניקה ואני משער שאני אעסוק בתחום האלקטרוניקה והמחשבים בצבא."

תלמיד נוסף הצפוי לצאת לעתודה הוא לירן קראפט (18) ממקיף ו' יגאל אלון, ממוצע הציונים שלו עומד על 90 פלוס והמקצוע האהוב עליו הוא אלקטרוניקה. " מבחינה מקצועית, הלימודים ביגאל אלון מעולים, המורים תומכים מאוד ונותנים הרבה הזדמנויות לשפר. האופציה הראשונה שלי הייתה להתקבל לקורס טייס, ברגע שלא הצלחתי החלטתי להמשיך בלימודים ולהשיג תפקיד משמעותי דרך העתודה". לירן מכוון לתחום האלקטרוניקה והמכשור הטכנולוגי ,תחום שהוא רואה אותו כקריירה גם באזרחי. "אם הצבא נותן לנו את כל האפשרויות ללמוד, אז למה לא לנצל את זה? ובמיוחד שאחרי י"ב, כל חומר הלימוד טרי, חבל לא לנצל את ההזדמנות שהצבא נותן".

מנתוני העתודה אקדמית, התוכנית הצה"לית במסגרתה רוכשים צעירים השכלה על-תיכונית ומשתלבים במקצועות הנחוצים לצבא, עולה כי המקצוע הכי נחשק הוא רפואה כללית, לאחר מכן הנדסת חשמל, תוכנה ומדעי המחשב".

מסלול העתודה קיים בצה"ל מזה 63 שנה ומהווה את המסלול המרכזי בצה"ל להכשרת קצינים אקדמאים בעיקר בתחומי הטכנולוגיה, המדע, ההנדסה והרפואה. המסלול מאפשר למועמדים לשירות ביטחון להמשיך ללימודים אקדמיים בהמשך ללימודי התיכון. עם תום תקופת הלימודים, משרתים העתודאים הגברים והנשים שלוש שנות שירות חובה ושלוש שנים נוספות בשירות קבע, למעט רופאים המבצעים שנתיים קבע בלבד. חלק בלתי נפרד ממסלול ההכשרה הוא סיום קורס קצינים. 

 

                     

   לירן  קראפט                                    עומרי בן אליעזר

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

24 ביוני 2013