עבודת השחזור המקיפה ביותר

הדמיה של בית העירייה הישן אחרי שיפוץ
מאז הקמת בית הכנסת הגדול עיריית ראשון לציון לא נחה על זרי דפנה ולאחר עבודות השימור והשחזור של מדרחוב רוטשילד ומלון לונדון,
הגיע תורו של בית הכנסת הגדול שהוקם על ידי מייסדי ראשון לציון.
בהיקף של כחמישה מיליון שקלים, ישוחזר בית הכנסת באלמנטים המקוריים בהן נבנה וכן יונגש לנכים, בין היתר תותקן מעלית במבנה

 תוכנית השימור המקיפה שמובילה עיריית ראשון לציון הכוללת כמאה מבנים היסטוריים, מגיעה לבית הכנסת הגדול שהוקם בין השנים 1885 ל-1889 על ידי מייסדי ראשון לציון והיה לאחד המבנים המפוארים במושבה הקטנה ומרכז חברתי למתיישביה. העבודות בבית הכנסת יתבצעו בשני חלקים. החלק הראשון יוקדש לחזות החיצונית וימשך עד חגי תשרי 2013, החלק השני יוקדש לחלל הפנימי של בית הכנסת וימשך כעשרה חודשים. בסך הכל יושקעו כחמישה מיליון שקלים, זוהי עבודת השחזור המקיפה והרחבה ביותר מאז שבית הכנסת הוקם.

בית הכנסת המתפרס על פני שתי קומות וגלריה יזכה לשחזור באלמנטים המקוריים בהם השתמשו בעת בנייתו, כאשר המטרה היא להשיב את יופיו לתקופת הקמתו. בין היתר יטופלו חלונות הויטראז'ים המיוחדים, יקולפו הקירות וישתמשו בטיח המקורי, יבוצעו עבודות נגרות בדלתות ובחלונות ועוד. בחלל הפנימי של בית הכנסת יבוצעו עבודות ברצפת העץ ובארון הקודש, כמו כן במסגרת הנגשת בית הכנסת תותקן מעלית במקום. בתום השיפוץ החיצוני יואר המבנה בתאורה מיוחדת שתאיר את כל המבנים ההיסטוריים באזור.

יש לציין כי את העבודות מובילה החברה הכלכלית באמצעות קבלנים שמומחיותם בנושא שימור ושחזור אתרים היסטוריים ומוכרים על ידי המועצה לשימור אתרים ארצי. לפרויקט שותף מוזיאון ראשון לציון, אשר מטפל בפרוגראמה לעיר ההיסטורית ומרכז יחד עם אגף התכנון בעירייה את פיתוח לב העיר ההיסטורית.

בית הכנסת מצטרף למלון לונדון הסמוך שהעבודות בו החלו לפני כשלושה חודשים. במלון שהוקם בשנות ה-90 של המאה ה-19 על ידי אברהם זאב גורדון קיימים ציורי קיר מרהיבים בחדרים. בחצרו הוקמה חוות היענים הראשונה בארץ ישראל על ידי שמואל צבי הולצמן (1907 -1914). בבית ובחצרו התגוררו שומרי המושבה ומורי בית הספר. בשנים 1922 -1934 הוקם בקומה השנייה מלון פנסיון לונדון. עלות עבודות השימור במלון נאמדות בכ-8.5 מיליון שקלים.

פרויקט שימור נוסף שהסתיים זה עתה הוא מדרחוב רוטשילד, אחד הרחובות הראשונים במושבה ראשון לציון. בשנים האחרונות, בעקבות החלשות פעילותו המסחרית של הרחוב, הוחלט על תכנון מחדש של המרחב הציבורי. השלב הבא בפרויקט כולל שיפוץ חזיתות בתי העסק, על פי תכנון אדריכלי שתכתיב העירייה וכן החלפת ריהוט הרחוב של בתי העסק לריהוט רחוב אחיד, אשר יעניק למדרחוב שדרוג נוסף. העירייה תעמיד הלוואות לבתי העסק אשר יבקשו סיוע בשיפוץ החזיתות. בעירייה מצפים כי ההשקעה במרחב הציבורי תביא לשינוי תמהיל בתי העסק במקום ולהתעוררות עסקית ומסחרית במקום שתמשוך יותר מבקרים.

כתב: 
 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

18 במרץ 2013