סמיון-האייל האדמוני בחי-כיף נכנס לתקופת הייחום

סמיון-האייל

הסתיו בפתח וזכרי האיילים בחי-כיף נכנסים לעונת הייחום אשר לאחריה יתרחש התהליך המדהים של השלת קרניהם העצומות והמרשימות.

האייל האדמוני של החי-כיף, סמיון, הוא זכר גאה ורם מעלה בן 12 שנים. בעונת הסתיו הוא בשיא אונו ומחזר אחר נקבותיו. לאחר הזיווג, במהלך החורף, הוא ישיל את קרניו המסועפות והמרשימות וכבכל שנה יעמוד בחצר בוש ונכלם ביודעו כי כוחו האדיר מקרניו עזב אותו אבל אל דאגה, באביב הן תשובנה ותצמחנה בחזרה.

את החצר חולקות עם סמיון עוד שתי איילות אציליות, ו"מה עושות האיילות בלילות?"כנראה שלא רק ישנות, מאחר שלפני מספר חודשים נולדו שני עופרים מתוקים, זכר ונקבה ושמותיהם בישראל- עופר ועופרה.

האייל האדמוני קרוי גם "האייל האציל" על שום העדינות והאצילות המאפיינים את היונק צמחוני, חרף גודלו המאסיבי המסתכם לגובה של מטר וחצי ומשקל של  עד 300 ק"ג. בעונת הייחום עשוי האייל להיות מאוד מסוכן ולנגוח בכל הנקרה בדרכו. בתקופה זו צוות המטפלים אינו עובד איתו בחצר האיילים, אלא מפתה אותו להיכנס לחצר נפרדת ומגודרת כדי  שניתן יהיה לנקות ולהאכיל את דרי החצר בבטחה. יתרה מכך, אחת לתקופה מעביר החי-כיף איילים ליער האיילים ביער אודם בגולן, על מנת לשמור על השלווה בחצר האיילים בחי-כיף, המופרת כשהחצר הופכת צפופה מידיי או שישנם שני איילים שהגיעו לפרקם ועשויים להלחם.

לתשומת לב ההורים והילדיםשיבואו לצפות באיילי החי-כיף בחופשת סוכות צפויה הפתעה נוספת- המופע החינוכי המרהיב "חיפזון וזהירון" מתכנית הטלוויזיה המצליחה והבלעדית של HOT VOD Young.

 

כתבה: יפעת חמו,סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

3 באוקטובר 2011