בניין באוהאוס בן 100 שנה שופץ וניצל מהריסה

בעיריית ראשון לציון חששו מהתמוטטות המבנה והודיעו לדיירים שיש לשפצו בהקדם, אחרת יוכרז כמסוכן * ועד הבית פנה לתרבות הדיור בעירייה והצטרף לתוכנית שיפוץ החזיתות "אנשים אומרים לי שעכשיו רואים את הבית" מספרת יו"ר הועד, דפנה כהן

אומנם בתל אביב בניינים שנבנו בסגנון הבאוהאוס נפוצים, אבל בראשון לציון יש רק מספר בודד של שנבנו בסגנון זה, אחד מהם הוא הבניין בלובמן 2 בן השלוש קומות שנבנה לפני כמאה שנים וכמעט לא שופץ בכלל בכל שנות קיומו, בוודאי לא שיפוץ יסודי. מצבו של הבניין הסנטימנטלי היה ירוד עד כדי כך שמבדיקה של מינהל ההנדסה עלה חשש מפני התמוטטות ולכן הובהר לתושבים שיש לשפץ בהקדם את הבניין, אחרת הוא יוכרז כמסוכן. "זה מה ששכנע לבסוף את כל הדיירים לצאת לשיפוץ" מספרת דפנה כהן מועד הבניין "הרגשתי שחצי מהבניין מתפורר, היו עמודי תמיכה שנחשפו עד לברזל, חלודה, מעקות שהתפוררו, בשלב מסוים הוא היה מתמוטט".
מינהל ההנדסה הפנה את התושבים לתרבות הדיור ושם הציעו להם להצטרף לתוכנית העירונית של שיפוץ חזיתות שמובילה העירייה בשנתיים וחצי האחרונות, במסגרתה ניתנת האפשרות למתן הלוואה לכל בעל נכס שיבקש לבצע שיפוץ חזית, בסכומים של עד 30,000 ₪ ליחידת דיור, בהחזר חודשי של עד 250 ₪, כאשר העירייה סופגת את כל עלויות הריבית וההצמדה.
הדיירים בבניין לקחו הלוואה של 220 אלף שקלים ויצאו לדרך. "התחלנו את התהליך, והליווי של תרבות הדיור היה מצוין, במהלך העבודות התגלו דברים נוספים שלא ידענו עליהם והיה צריך לתקן, כמו מים שחדרו מהגג לעמודים ולקירות, ביוב שהיה צריך לשקם ועוד".
מנהל האגודה לתרבות הדיור בראשון לציון, צביקה ברקוביץ, מסביר כי לאור מצבו של הבניין, לא היה ניתן להסתפק רק בחידוש ושיפוץ חזיתות אלא היה קיים צורך מיידי לחזק את המבנה, וכך שני עמודים, איטום הגג, החלפת מעקות וזאת לצד ניקוי וחידוש יסודי של חזיתות חיצוניות, הלובי, מדרגות ושביל הכניסה ללובי.
"זה היה תהליך נהדר" משתפת כהן "היה לדירים הותיקים בבניין קשה לעכל את החדשנות, אז מצאנו את דרך המלך, הצבע והחידוש היו גם מעניינים אבל גם שמרנים. עכשיו זה משהו אחר לגמרי, הבניין יפה. אנשים מתפעלים מאוד, אמרו לי ש'פתאום רואים את הבית'."
על פי ההערכות, ערך הבניין עלה באחוז דו ספרתי, אבל מבחינת כהן, זה הרבה יותר מזה "עבורי הערך של הבניין עלה במאה אחוזים, כי לפני זה הוא עמד בפני סכנת התמוטטות".
בתרבות הדיור בעירייה מסבירים כי בשנתיים וחצי האחרונים שופצו כ-75 בניינים, כאשר בחודשיים וחצי האחרונים חלה התעוררות מרשימה כאשר 15 בניינים עברו שיפוץ. במקביל הביקוש גדל מדי חודש כאשר כ- 250 בניינים ברחבי העיר פנו בבקשה לשיפוץ חזיתות וחלקם ביקשו גם לחזק את הבניין נגד רעידות אדמה.
בעירייה מסבירים כי התוכנית הינה חלק ממדיניות של העירייה לחידוש עירוני וזאת לצד פרויקט "שפת רחוב" המשדרג עשרות רחובות בעיר.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה 4.8.2013