חמישה בתי ספר חדשים יפתחו השנה בראשון לציון

הדמיה של בתי הספר
 

חמישה בתי ספר חדשים  יפתחו השנה בראשון לציון

עלות הקמת בתי הספר נאמדת בכ-95 מיליון שקלים *

שני בתי ספר יסודי יוקמו בשתי שכונות ותיקות ושני בתי ספר נוספים בשכונות חדשות *

בית ספר למחוננים "רון ורדי" החדש ישמש כבית ספר בשעות הבוקר, וכמרכז עירוני למצוינות בשעות אחר הצהריים לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב

 ב-27 באוגוסט מערכת החינוך בראשון לציון תחנוך חמישה בתי ספר חדשים שנבנו בשנים האחרונות בעלות כוללת של כ-95 מיליון שקלים. שני בתי ספר יסודיים- ויתקין ורמז, יפתחו בשתי שכונות ותיקות- רמת אליהו ושיכון מזרח בהתאמה. שני בתי ספר נוספים, האחד יסודי והשני על יסודי יפתחו בשתי השכונות החדשות- גני ראשון צפון (צוריאל) ובנחלת יהודה החדשה. בית ספר נוסף, בית ספר למחוננים על שם רון ורדי ממוקם בין רחוב הרצל לרחוב "אבי האסירים", סמוך לתחנת רכבת ראשונים ולקריית החינוך "גן נחום".

ראש העירייה: "הקמות בתי הספר הן חלק מתנופת החינוך בעיר הנעשית במטרה לייצר סביבת לימודים מתקדמת ומותאמת לכל שכבת גיל, וזאת בהתאם למדיניותנו להשקיע במוסדות החינוך בשכונות הותיקות לצד הפיתוח בשכונות החדשות. ההשקעה בבתי הספר החדשים מצטרפת לתנופת שיפוצי מוסדות חינוך שהובלנו בשלוש השנים האחרונות שמגיעה להקיף של כ-120 מיליון שקלים. השקעה בסביבת לימודים מתקדמת היא השקעה בחינוך ואין לי ספק שהמבנים החדשים יתרמו גם לעלייה בהישגים".

בית הספר היסודי "ויתקין" בשכונת רמת אליהו בעיר נבנה בהשקעה של 11 מיליון שקלים. במהלך העבודות נבנו מחדש 12 מתוך 18 כתות המבנה, בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

על פרויקט הבנייה אמון האגף לבנייה ציבורית בעיריית ראשון לציון בראשותה של אדריכלית ורד סולומון ממן שמספרת כי המבנה החדש מתפרש על שטח של 1400 מ"ר על פני שתי קומות. המבנה מושקע מאד, הן מבחינה עיצובית והן שימושית, המבנה כולל כתות מרווחות, תאורה עכשווית ומשופרת.

בית הספר היסודי "רמז", בשכונת שיכוני מזרח, מוקם בעלות של כ-13 מיליון שקלים בצמוד למבנה הישן של בית הספר. גם במקרה זה, בנייתו האגף לבנייה ציבורית אמון על הקמתו. במבנה החדש ובו 18 כיתות לימוד ייהנו התלמידים מסביבת לימודים משופרת ומשודרגת.

בית הספר היסודי השלישי הוא "צוריאל", מדובר בבית ספר ייחודי מסוגו בעיר שנבנה בעלות של כ-14 מיליון שקלים, תוך יישום עקרונות ידידותיים לסביבה. הוא משתרע על שטח של למעלה מ-3000 מ"ר ויכלול 18 כתות. תכנון המבנה יאפשר קיום לימודים באופן שחוסך אנרגיה, כך למשל כתות בין הספר נבנו תוך התחשבות בכיווני הבנייה, על מנת ליהנות באופן מקסימאלי מאור השמש בשעות הלימוד.

בתוך המבנה יצרו האדריכלים חלל פנימי המהווה אזור מוגן מרעש, כמו כן, יצרו חללי חוץ ללימוד בטבע, אמפיפארק להתכנסויות התלמידים, מסלול ריצה, שטחים ירוקים, חממה לחקלאות אורגנית, כרם קטנה, תחנה מטראולוגית, בריכה אקולוגית בה ילמדו התלמידים על מחזורי החיים ושטחי חקלאות להעשרת החוויה הסביבתית של התלמידים.

בשכונה החדשה של נחלת יהודה תיפתח קריית החינוך השש שנתית על שטח עצום של 50 דונם. בית הספר נבנה בסטנדרטים הגבוהים ביותר בעלות של כ-45 מיליון שקלים, ויכלול מעבדות מתקדמות לרווחת התלמידים.  מרכז ספורט מתקדם שיכלול בריכת שחייה חצי אולימפית, אולם ספורט מודרני ומשוכלל, חדר כושר, חדרי חוגים וכל השירותים הנלווים.

כדי להגיע לקריית החינוך לא יאלצו התלמידים לחצות אף לא כביש אחד, למתחם יובילו מכיוון אחד מנהרה תת-קרקעית ומן הצד השני גשר עילי, אשר יוביל את הילדים למחוז חפצם בבטחה.

"מרכז רון ורדי" למחוננים ומצטיינים הקרוי על שם רון ורדי (ז"ל) שנפל בלבנון בהיותו בן 20, פועל מאז שנת 1986 במבנה בית הספר "חביב" בראשון לציון כמפעל חינוכי הנותן מענה לילדים מצטיינים ומחוננים בעיר ראשון לציון וסביבותיה.  המרכז, הוקם ביוזמת הוריו של רון, ידידיה ודרורה ורדי. מאות תלמידים מהעיר וסביבותיה מגיעים למרכז ליום בשבוע של פעילות מדעית וקורסים שונים המעודדים יצירתיות, מצוינות וסקרנות. בהתאם למדיניות העירייה להרחיב את כמות המצטיינים והמחוננים הלומדים במרכז, הוחלט על הקמת מבנה חדש ומתקדם למרכז.

על המרכז, בן שלוש הקומות, אמונה החברה הכלכלית. המבנה שהוקם בעלות של כ-12 מיליון שקלים יכלול 9 כיתות לימוד, מעבדות וחדר רובוטיקה, וכן גלריית דגמים שבה יוצגו כמאה חמישים דגמים מדעיים שפותחו על ידי ידידיה ורדי ויהיו פתוחים לקהל.

המרכז יתפקד כבית ספר בשעות הבוקר, ובשעות אחר הצהריים כמרכז עירוני למצוינות שבו ילמדו ילדים מגיל הגן ועד י"ב, בתחומים מגוונים.

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

3 ביוני 2013