בשיא הקידמה

 

המוקד העירוני נבנה מחדש באופן מורחב ומשודרג-במודל ראשון מסוגו בישראל!

צור:"המוקד החדש יפעל במתכונת מועשרת על מנת להעניק לתושבים מקסימום ביטחון ברחבי העיר בעת שגרה ובעת חירום"

 המוקד העירוני בעיריית ראשון לציון נבנה מחדש בימים אלו במטרה להתאימו לצרכים שמציב פרויקט התקנתן של 1000 מצלמות ברחבי העיר ולאור  הצרכים החדשים בהתמודדות עם מצבי החירום. בשל אלה, נדרשה מערכת שליטה חדשה שתתן מענה גם למערך השגרה וגם במעבר מהיר, לטיפול במצבי חירום מתפתחים.

המוקד הישן נהרס לחלוטין ובמקומו ייבנה אחד חדש, מורחב ומשודרג. בימים אלו פועל המוקד במיקום זמני בבניין העירייה. 

פרויקט התקנת המצלמות שנמצא בימים אלו בעיצומו, כולל את  פריסתן של  כ-1,000 מצלמות ברחבי העיר, שיעבירו מידע למוקד העירוני ויכללו גם מערכת כריזה, בהשקעה של 25 מיליון שקלים. מדובר בפרויקט המצלמות הנרחב ביותר בישראל ובעל הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בזכות העובדה כי המידע יעבור על גבי סיבים אופטיים שפרושים ברחבי העיר. בימים אלו מתחיל שלב א' בפרויקט, הכולל הצבה של כמאתיים מצלמות בעשרות אתרי קצה, כגון, חצרות בתי ספר, אזורי בילוי, אתרים הומי אדם במרכז העיר, גנים ציבוריים, רחבת היכל התרבות, חניונים, צמתים מרכזיים ועוד.  שלב ב' יכלול הצבת יתר 800 המצלמות ברחבי העיר, כך שראשון לציון תהיה העיר בעלת הפריסה הרחבה ביותר של מצלמות בישראל.

במסגרת פרויקט זה יש צורך בהרחבתו והתאמתו של המוקד העירוני כך שהמוקד החדש ייבנה כמרכז שליטה ובקרה ראשון מסוגו בארץ, שישלב את מוקד 106 המסורתי, המתבסס על מערכת הטלפוניה יחד עם מערכת וידאו. כך, המוקדנים יוכלו לצפות במתרחש בזמן אמת. המוקד החדש יורחב וייבנה על שטח של 400 מטרים ויכלול 2 קירות מסכים, 12 עמדות של סיירי מצלמות ו-10 עמדות מוקדנים.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"המוקד החדש יפעל במתכונת מועשרת על מנת להעניק לתושבים מקסימום ביטחון ברחבי העיר. המטרה היא לרתום את הטכנולוגיה המתקדמת ליצירת עיר בטוחה בעתות שגרה ובעתות חירום. מערכת השליטה והבקרה תאפשר לנו לספק ביטחון והתרעה, וגם לתת מענה בתחומים אחרים, כגון, זיהוי מפגעים בטיחותיים, תברואתיים ואחרים וטיפול בהם. מוטת השליטה תאפשר לנו לצפות במתרחש ולתת מענה בזמן אמת. מדובר בפרויקט שיעלה משמעותית את איכות החיים, הביטחון ותחושת הביטחון בעיר. גם בעתיד, נמשיך ונשקיע ככל שיידרש על מנת לשפר את השירות לתושב ולצמצם מפגעי סדר ציבורי ברחבי העיר ראשון לציון".

חבר מועצת העיר, מחזיק תיק הבטחון ומ"מ יו"ר החברה לביטחון וסדר ציבורי, עו"ד סורין גנות, אומר כי מדובר בפרויקט ראשון מסוגו בארץ, אשר יאגד בתוכו שילוב חדשני של חומרה מהדור המתקדם ביותר עם מיטב התוכנות, אשר יופעלו ויפוקחו בידי מיטב המפעילים. איתור רכב בתאונת פגע וברח, לדוגמה, לא ידרוש תשומות כוח אדם משמעותיות מצד המשטרה ויפוענח בזמן קצר ביותר. ההרתעה ורמת השליטה והתפעול בעתות חירום שתושג ממערכת פיקוח הדוקה שכזו תגביר את הביטחון האישי, תמנע עבירות עתידיות ואף תסייע לנו בהתמודדות עם מצבי חירום".

מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני:"אנו מכשירים את המוקד על מנת שיוכל לעבוד גם בשגרה וגם בחירום. האיומים השתנו ומערכות העירייה משתנות בהתאם. בשל האיומים החדשים, נדרשנו למרכז שליטה ובקרה הפועל בגמישות במסגרתה יעבור במהירות מתפעול במצבי שגרה לתפעול במצבי חירום".

עבודות בנייתו של המוקד החדש החלו בסוף חודש אוקטובר וצפויות להסתיים בתחילת חודש מאי. בינתיים, פועלים עובדי המוקד ממקוד זמני שעונה על כל הצרכים ומאפשר תפקוד תקין לחלוטין.

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

20 בדצמבר 2011