בית הכנסת הגדול חוזר לימי הפאר

בית הכנסת הגדול
  בקרוב יחלו עבודות שימור ושדרוג מבנה בית הכנסת וסביבתו בהשקעה של 5.2 מיליון שקלים

 משמרים את מרכז העיר ההיסטורי: בעוד מספר חודשים יחלו עבודות שימור ושדרוג מבנה בית הכנסת הגדול וסביבתו בעיר.

 בית הכנסת הגדול נבנה בשלהי התקופה העותומאנית בין השנים 1885-1889. בעבר היווה בית הכנסת הגדול את ליבה של המושבה ראשון לציון שהייתה לישוב העברי הראשון בשפלת יהודה. מאחר וקבלת היתר לבניית בית כנסת הצריכה רישיון מיוחד מן הבירה העותומאנית, בנו המתיישבים את בית הכנסת במסווה של מחסן לציוד חקלאי. מבנה בית הכנסת, בן שתי הקומות תוכנן על ידי האדריכל ברוך פפירמיסטר, איכר מתושבי מושבת ראשון לציון.

 במסגרת העבודות אשר יחלו בחודשים הקרובים יתבצע שיקום פנים בית הכנסת בהשקעה של 2 מיליון ₪,  שיכלול את עבודות חיזוק המבנה, שקום  חזיתות בית הכנסת, התקנת תאורה חדשה ושיקום החצרות סביב בית הכנסת אשר יכללו הסדרת גישה לנכים.

 כמו כן במסגרת חגיגות ה-130 לראשון לציון יבוצע שיקום ושימור כיכר המייסדים הממוקם בחזית בית הכנסת. במקום תתבצענה עבודות פיתוח הכוללת ביטול אי תנועה קיים והרחבת מדרכות. כמו כן, תותקן תאורה חדשה, תתבצענה עבודות גינון וצמחייה, תתבצע הטמנה של מערכות ותשתיות, כל זאת תוך שחזור מאפייניו ההיסטוריים של האזור בהשקעה של 3.2 מיליון ₪.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"מבנה בית הכנסת הגדול מהווה את אחד מאבני היסוד של העיר ראשון לציון עוד מימיה כמושבה. אני נרגש לקראת שימור וחידוש המבנה באופן שיחזיר לו את פארו ויחזקו לשנים רבות מהיום. בית הכנסת הוא אחד מנכסיה ההיסטוריים המשמעותיים ביותר של העיר ולכן נשקיע בשימורו ובחיזוקו כראוי למבנה בעל עבר כשל בית הכנסת הגדול".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

8 באוגוסט 2011