ביקור הנהלת מינהל מקרקעי ישראל בעיר

ביקור הנהלת מינהל מקרקעי ישראל בעיר
הנהלת מינהל מקרקעי ישראל ביקרה בראשון לציון , על הפרק: פיתוח מתחמי עסקים, דיור לצעירים, פינוי צריפין

חברי הנהלת מינהל מקרקעי ישראל, בראשות המנכ"ל בנצי ליברמן, ערכו סיור בראשון לציון.

בסיור השתתפו גם סגן הממונה על התקציבים באוצר, ראובן קוגן, בכירים במינהל מקרקעי ישראל: מנהל מחוז המרכז, עדיאל שימרון, מנהל החטיבה העסקית, אריאל אבלין ונוספים, וכן, מנכ"ל העירייה, מהנדס העיר, מנכ"ל החברה הכלכלית ועוד.

בסיור הציג ראש העירייה את העיר ואת התפתחותה בשנים האחרונות, וכן, את מדיניותו להאט את הבנייה למגורים בעיר לטובת עידוד הקמת מתחמי תעסוקה לתעשייה מתקדמת. צור: "העיר ראשון לציון תרמה תרומה ניכרת לשוק הדיור בשני העשורים האחרונים, ויש לה עוד כמה עשרות אלפי יחידות דיור בשלבים של תכנון ובנייה. כעת עלינו לשים דגש על יצירת מקומות תעסוקה איכותיים לתושבי העיר. המצב היום, שבו למעלה מ-60% מכוח העבודה בעיר יוצא ממנה ומבלה מידי יום שעות בדרכים פוגע באיכות חייהם של תושבי העיר, פוגע בכלכלת העיר וגורם לפקק התנועה הקבוע של גוש דן".

צור הוסיף, "במקום שהאוצר ישקיע כסף בפתרונות תחבורה יקרים לתל אביב, במניעת תאונות דרכים וצמצום זיהום האוויר בכבישים, על המדינה לשנות את מפת התעסוקה כך שאנשים יוכלו לעבוד סמוך לביתם. זה יחסוך הרבה מאוד כסף למדינה וישפר את איכות חייהם של אזרחיה". 

מנהל מינהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן אמר כי הוא רואה בראשי הערים שותפים אסטרטגיים יחד עמם יוכל לעמוד במשימה להציף בשווקים את אזורי הביקוש בנדל"ן, על מנת להפחית ממחירי הדיור בישראל. ליברמן גם בחן עם ראש העיר היערכות ראשל"צ לפינוי מחנה צריפין ולהקמת אלפי יחידות דיור במקום המחנה שיפונה.

בנצי ליברמן הודיע כי הוא פועל לגיבוש מתווה מוסכם על הרשויות ועל משרד האוצר ומשרדי הממשלה הרלוונטיים כדי שניתן יהיה לקדם במהירות את הקמת השכונות החדשות תוך מענה כולל לצורכי העיר בכל ההיבטים.

 נושא נוסף שעלה במהלך הסיור הוא הפתרונות ליצירת דיור לצעירים. מנכ"ל המינהל, בנצי ליברמן, הודיע כי לאחרונה פורסם מכרז להקמת 42 יחידות דיור להשכרה בשכונת כלניות. צור אמר כי החריג היחיד למדיניות ההאטה בדיור למגורים בעיר, הוא דיור לצעירים, אך זה נתקל בחסמים בירוקרטים. צור: "אני רוצה לייצר מאגר של דירות 3 חדרים בעיר כדי שצעירי העיר יוכלו להישאר לגור בה. לצערנו, כל התכניות שיזמנו בנושא, ביניהן, מתחם של 440 יחידות דיור של דירות 3 חדרים לצעירים ופרויקט דיור להשכרה במרכז העיר, נתקלו בחומת הבירוקרטיה של מוסדות התכנון". צור הוסיף כי הפיתרון הקיים היום הוא התניית תוספת זכויות בבנייה חדשה בכך שהדירות הנוספות יהיו דירות שלושה חדרים. צור הדגיש כי הוא יתמוך בכל יוזמה של המינהל לשווק דירות להשכרה בעיר, וכי בתכנית עתידית של 1,200 יחידות דיור במזרח העיר הוא יבקש לשריין שליש מכל בניין לטובת דירות קטנות במסגרת מחיר למשתכן.

בנוסף, דנו הצדדים בפינוי הצפוי של מחנה צריפין ובתכניות הפיתוח הצפויות. צור הדגיש כי מדובר בהקמת עיר חדשה במרכז מדינת ישראל, על כל המשמעויות של זה, ויש חשיבות רבה לעבודה משותפת של הרשויות המקומיות עם משרדי הממשלה והמינהל.

מנכ"ל המינהל הודיע כי ישלב את ראשי הערים ראשון לציון ובאר יעקב בוועדות ההיגוי המתקיימות בדרג הממשלתי על מנת להתקדם בנושא.

כתבה: טליה סומך - פינגולד, דוברת העירייה

18 בדצמבר 2012