ביקור משלחת מהפיליפינים בראשון לציון

ביקור משלחת מהפיליפינים בראשון לציון

  משלחת בראשותו של שגריר הפיליפינים התארחה בראשון לציון

 בשבוע שעבר התארחה בראשון לציון משלחת מהפיליפינים בראשותם של סגן נשיא הפיליפינים, ז'הז'ובר בינאי, שגריר הפיליפינים, חנרוסו קאלונחה, שגריר ישראל בפיליפינים, מנשה בר און ובהשתתפות משלחת גדולה של יועצים ואנשי ממשל. האורחים התקבלו בראשון לציון על ידי ראש העירייה, דב צור ונציגי העירייה.

 בחלקו הראשון של הביקור נערך טקס קבלת פנים מרגש באנדרטת הפיליפינים בעיר הממוקמת בסמוך לאנדרטת השואה. במהלך הטקס, ברגע מרגש, הניח סגן נשיא הפיליפינים זר לרגלי האנדרטה  כשלצידו שני תלמידי בית הספר היסודי "אתרים".

 אנדרטת הפיליפינים הוקמה בעקבות הוקרת התודה אותה רוחשת מדינת ישראל והעם היהודי כולו לעם הפיליפיני  ולנשיאם  מנואל קאזון על שהושיטו יד להצלת יהודי אירופה בימים האפלים של מלחמת העולם השנייה. הקמת האנדרטה היא פרויקט ראשון מסוגו בישראל, המעלה על נס הן את הסיפור המופלא של הצלת יהודים על ידי הפיליפינים והן את הידידות האמיצה בין שני העמים.

בטקס, שהנערך בהנחייתו של נציג אגף קשרי החוץ בעירייה, אשר כהן,  נשא שגריר הפיליפינים דברים ועמד

על יחסי הידידות בין שתי המדינות ועל התקופה בה הצילו הפיליפנים את חייהם של היהודים. השגריר, הודה בחום לראש העירייה על ההחלטה להקים בראשון לציון את האנדרטה היחידה מסוגה בארץ והביע תקווה שתהיה זאת התחלה ליצירת  מערכת יחסים  של שיתוף פעולה בין הפיליפינים וראשון לציון בנושאים שונים.

 בסיום הטקס המשיכה שיירת האורחים למוזיאון ההיסטורי העירוני שם נערך להם סיור בין תצוגות המוזיאון. סגן הנשיא והמלווים הביעו את התרשמותם העמוקה מהמוזיאון ומההסברים המאלפים שקיבלו מפי מדריכת המוזיאון .

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר בטקס קבלת הפנים:"בשנת 1939 פתחה ממשלת הפיליפינים את דלתותיה וקידמה בברכה את הפליטים היהודים שברחו מהנאצים באירופה. הפיליפינים פתחו את שעריהם בפני היהודים בשונה ממדינות אחרות שהעדיפו לסגור את שעריהם ואף שיתפו פעולה עם החיה הנאצית. הדלתות הפתוחות בין שני העמים והאופן בו פתח העם הפיליפיני בשמחה את דלתותיו וקיבל את הפליטים היהודים בזרועות פתוחות הביא ליחסי ידידות בין שתי האומות שמתקיימים כבר מעל ל-50 שנה.

הקמת האנדרטה היא פרויקט ראשון מסוגו בישראל, המעלה על נס הן את הסיפור המופלא של הצלת יהודים על ידי הפיליפינים והן את הידידות האמיצה בין שני העמים.

עבורי לפחות, האנדרטה מדגישה יותר מכל את ניצחון רוח האדם והידידות בין עמים ובין אנשים, שמצליחה להתגבר גם על דברים נוראיים כמו השואה. האנדרטה המרשימה הזו אינה סוף פסוק אלא תחילתה של דרך. הסיוע לעמים נרדפים, האומץ, הנדיבות שגילו הפיליפינים, והידידות בין העמים קשרו בין עמנו לעמכם".

צור הוסיף וציין כי לכבוד הוא לעיר ראשון לציון לארח את המשלחת.

 

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

29 באוקטובר 2012