בניין מגורים בראשון לציון בסכנת קריסה

 

בניין מגורים בראשון לציון בסכנת קריסה הדיירים פונו והוצע להם לעבור לבית מלון בתקופה הקרובה, העירייה שוקדת על תכנית פעולה לטיפול במפגע, בין היתר נבחנת האפשרות לתמ"א 38 *
ראש העירייה, דב צור, אמר לדיירים בפגישה: "אתם התושבים שלנו ויש לנו אחריות כלפיכם"

ביום שישי האחרון התגלו סדקים בבניין שהחלו בו עבודות חיזוק ברחוב הורוביץ 33. דיירי הבניין, אשר החלו לזהות סדקים בדירותיהם, פינו מיד את דירותיהם ופנו למוקד העירוני. המוקד הזעיק למקום את נציגי מינהל ההנדסה של העירייה אשר קבעו כי המבנה בסכנת קריסה מיידית וכי אין לאפשר לאיש להיכנס אליו. למקום הגיעו ראש העירייה, מנכ"ל העירייה ומהנדס העיר. ביום שישי ניתן מענה מקומי למניעת קריסת המבנה וכעת מהנדסי העירייה שוקדים על תכנית פעולה להמשך. 

מדובר במבנה משנת 1973 אשר מונה 16 יחידות דיור. בחודש מרץ האחרון פנה דייר מהבניין לעירייה ודיווח כי בעמודי הבניין ובקירותיו ישנם סדקים. מהנדס מבנים מסוכנים בעירייה, שמעון פינקלשטיין, בחן את הבניין והודיע לדיירים כי מדובר במבנה מסוכן וכי יש לבצע חיזוק באופן מיידי. לאחר קבלת ההודעה, שכר וועד הבית מהנדס קונסטרוקטור אשר הכין תכנית לחיזוק הבניין וכן שכר קבלן שהחל בעבודות בסוף השבוע האחרון.

חשיפת העמודים לצורך החיזוק הביאו לכך שבאחד מעמודי התמך של הבניין נוצר שבר והבניין כולו החל להיסדק. הדיירים, אשר שמעו את הקולות וראו את קירות ביתם נסדקים יצאו כל אחד את דירתו ופנו מיד למוקד העירוני.

ראשון הגיע למקום אלכס שוורץ, מפקח על הבנייה, אשר זיהה כי הבניין בסכנת קריסה מיידית וכי יש להרחיק את הדיירים מהמקום. כוחות של החברה לביטחון מיד סגרו את הרחוב ומנעו מהדיירים ומתושבי הסביבה להתקרב לבניין. ראש העירייה, מנכ"ל העירייה ומהנדס העירייה הגיעו למקום. מהנדס העיר הזעיק למקום את מהנדס קונסטרוקטור, שעובד בשירות העירייה, אשר קבע כי המבנה בסכנת קריסה מיידית וכי יש להציב פיגומים לתמיכה מיידית של העמודים. קבלן שעובד בשירות מינהל שפ"ע בעירייה הציב עמודי ברזל והבניין יוצב באופן זמני. למקום הגיעה גם נציגת רווחה, אשר פגשה את כל הדיירים ווידאה כי לכולם מקום להתפנות אליו לסוף השבוע.

ראש העירייה שוחח עם התושבים, הרגיע אותם והבהיר להם כי מיד בתחילת השבוע תכין העירייה תכנית פעולה שתיתן להם מענה מהיר.

במהלך השבת התאפשר לדיירים להיכנס לדירות בליווי כבאי על מנת להוציא חפצים חיוניים, וכעת בודקים מתי יוכלו הדיירים לשוב ולהיכנס לדירות על מנת להוציא חפצים נוספים.

בעקבות האירוע, הקים ראש העירייה צוות משימה אשר בראשו יעמוד מ"מ ראש העירייה וסגנו, מוטי עג'מי. הצוות יורכב ממהנדס העיר, נציגי החברה הכלכלית של העירייה אשר מפעילים פרויקטי תמ"א 38 בעיר, נציגי רווחה, תרבות הדיור, פיקוח על הבנייה ועוד. הצוות יעבוד מול ועד הבית של הבניין. בשלב זה בוחן הצוות את החלופות העומדות בפני הדיירים – האם הבניין ילך להריסה או לחיזוק, האם הדיירים יוכלו לשהות בבניין במהלך השיפוץ, מה יהיו פרטי החיזוק והתנאים להם יזכו הדיירים. יש לציין, כי כל אלו אינם בתחום האחריות של העירייה וכי התקשרות עם קבלן לביצוע תמ"א 38 הינה באחריות הדיירים. יחד עם זאת, בעירייה מבינים כי הדיירים נותרו ללא קורת גג ויש להסדיר להם מענה שיסייע להם להתייצב ולצאת לדרך.

החברה הכלכלית, אשר מבצעת בעיר פרויקטי תמ"א 38, כבר החלה לבדוק היתכנות של ביצוע תמ"א 38 בבניין. החברה תחבר את הדיירים לאדריכל ומהנדס שיבצעו את התכנון וכן לקבלן מתוך מאגר הקבלנים של החברה, שיבצע עימם את הפרויקט. ראש העירייה הנחה את מהנדס העיר להאיץ מתן היתרים לפרויקט בדומה לנוהל שהופעל באשר למבנה שנפגע מפגיעת טיל ברחוב העסיס.

ביום ראשון נפגש ראש העירייה, דב צור, עם הדיירים: "יש לפנינו אירוע קשה שנגמר בנס. אנחנו לא מתעסקים כרגע במי אשם ומה קרה, כרגע זה מצב חירום הדומה למקרה שהיה בבניין שנפגע מטיל בכרמים, ואנחנו נערכים כמה שיותר מהר כדי לבחון אפשרויות לחזק את הבניין".

צור ביקש מהדיירים להתאזר בסבלנות והוסיף: "אנחנו כאן לצדכם ונטפל בבעיה ביחד, אתם התושבים שלנו ויש לנו אחריות כלפיכם".

צור הסביר לנוכחים שהוא הנחה להקים צוות משימה מיוחד בראשותו של מ"מ ראש העירייה וסגנו, מוטי עג'מי, והצוות יהיה בקשר שוטף עם הדיירים ויעדכן אותם באופן קבוע בהתפתחויות. לעת עתה הציעה העירייה לתושבים ללון בבית מלון בשבועיים הקרובים, כאשר בשלב הראשון יאפשרו, בליווי כבאי המומחה לחילוץ, להיכנס לבתים ולקחת את חפצי הערך ובגדים. לאחר מכן, בתום שבועיים של חיזוקים ראשוניים, יהיה ניתן להיכנס לדירות ולקחת תכולות דירה.

ראש העירייה הוסיף כי במהלך השבועיים הקרובים תוצב שמירה בבניין על מנת למנוע ונדליזם וביזה.

 כתב: יניב אוחנה,  סגן דוברת עיריית ראשון לציון

27 במאי 2013