בית הספר החדש צוריאל זכה לתקן אמריקאי לבנייה ירוקה

  בית ספר מרום ראשון (צוריאל) החדש זכה לתקן הבנייה הירוקה LEED האמריקאי

כיתות מוארות, בנייה עם פתחים המאפשרים אוורור טבעי, חללי חוץ ללימוד בטבע, שטחים ירוקים, חממה לחקלאות אורגנית, כרם קטנה, תחנה מטראולוגית, בריכה אקולוגית ללימוד על מחזורי החיים ושטחי חקלאות להעשרת החוויה הסביבתית הם רק חלק מיתרונותיו של בית הספר הירוק שעמד בדרישות התקן המוביל והמחמיר בעולם

רגע לפני פתיחת שנת הלימודים, קיבל בית הספר החדש מרום ראשון (צוריאל) את תקן הבנייה הירוקה- LEED האמריקאי כאשר השיג, בטרם סיום הבנייה, 47 נקודות. בית הספר אף צפוי לקבל נקודות זכות נוספות בתום הקמתו ובכך לקבל את הדירוג היוקרתי LEED GOLD.

תקןLEED  האמריקאי הוא מהמובילים, המוכרים והמחמירים בתחומו בעולם. הוא גובש על ידי המועצה האמריקאית לבנייה ירוקה לפני כ-16 שנים. בעולם כולו נבנו עד כה פחות מ-100 בתי ספר העומדים בדרישות המחמירות שלו. בין היתר, מתייחס תקןLEED  לקשת רחבה של נושאים ואלמנטים ירוקים, כמו: חסכון באנרגיה, תכנון בין אקלימי, חסכון ומיחזור מים, שימוש בחומרים ממוחזרים, איכות חללי הפנים ועוד.

על פרויקט בנייתו של בית הספר אמונה החברה הכלכלית, הוא משתרע על שטח של כתשעה דונם ויכלול 18 כיתות, הוא נבנה תוך יישום עקרונות ידידותיים לסביבה שיאפשרו קיום אורח חיים "ירוק", חסכוני באנרגיה וסביבתי. במסגרת זאת, נבנה בית הספר באופן שמאפשר ונטילציה (משב רוחות ואוורור) טבעית באופן שיחסוך כ-50% בצריכת החשמל. כתות בית הספר נבנו תוך התחשבות בכיווני הבנייה, על מנת ליהנות באופן מקסימאלי מאור השמש בשעות הלימוד, מהסיבה שאור השמש מגביר את רמת הריכוז של התלמידים וכמובן, כדי לחסוך שימוש בחשמל. בתוך מבנה בית הספר יצרו האדריכלים חלל פנימי המהווה אזור מוגן מרעש, כמו כן, יצרו חללי חוץ ללימוד בטבע, אמפיפארק להתכנסויות התלמידים, מסלול ריצה, שטחים ירוקים, חממה לחקלאות אורגנית, כרם קטנה, תחנה מטראולוגית, בריכה אקולוגית בה ילמדו התלמידים על מחזורי החיים ושטחי חקלאות להעשרת החוויה הסביבתית של התלמידים. עלות הקמתו נאמדת בכ-14 מיליון שקלים בתקציב עיריית ראשון לציון ומשרד החינוך.

מנכ"ל החברה הכלכלית, ניצן פלג: "בניית בית הספר הינה משימה יוצאת דופן שדרשה מאיתנו לעמוד בדרישות מחמירות ביותר. אנו גאים בכך שעמדנו במשימה והצלחנו לשים את בית הספר בשורה ראשונה בעולם בכל הקשור לבנייה ירוקה , תלמידי בית הספר וכולנו נרוויח מכך".

   

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

16 ביוני 2013