בריאות מעל הכול

  חינוך לתזונה נכונה ובריאה כבר בגני הילדים - בשנת הלימודים הקרובה תפעיל עיריית ראשון לציון תזונאית מוסמכת שתלווה ותנחה את כל גני הילדים בעיר

במסגרת התוכנית:בניית תפריטים מיוחדים לילדים הסובלים מאלרגיות, יעוץ להורים לילדים בעלי עודף או תת משקל, הדרכה לגננות ולסייעות בנושא תזונה נכונה והטמעת הרגלי אכילה בריאים ומאוזנים שיתרמו לבריאות הילדים בטווח הקצר והארוך

בעיריית ראשון לציון מבקשים לנצל את המסגרת החינוכית להקניית חינוך והרגלים בתחום התזונה ובמסגרת זאת, יזכו כל גני הילדים בעיר להנחיה וליווי צמוד של תזונאית מוסמכת.

 בשנת הלימודית תשע"ג תתקיים בכל גני הילדים בעיר הזנה מרוכזת במסגרתה יזכו ילדי הגנים לקבל ארוחת בוקר בריאה ומזינה וכן טעימה נוספת לקראת הצהריים שיחליפו את ארוחת העשר שהביאו הילדים מהבית עד כה.

 לשם הנחייה וליווי של נושא ההזנה המשותפת קלט האגף לחינוך קדם יסודי תזונאית שתשתמש כיועצת לצוותי הגנים. התזונאית תדריך ותלווה את צוותי הגן בהם ילדים עם רגישות למזון מסוים או כאלה הסובלים ממחלת הצליאק. התזונאית תבנה את התפריטים המותאמים לארוחת הבוקר, תוך דאגה לשדרוג הארוחה המוגשת בגן כך שתתאים להמלצות ותכלול מאכלים עשירים בסידן, ירקות ופירות.

התזונאית תדריך את צוותי החינוך באשר להקטנת הסיכון להשמנת יתר ותעניק להם כלים להתמודדות עם ילדים הסובלים מיתר או מתת משקל.

בנוסף, תקיים התזונאית השתלמות שנתית במימון משרד החינוך לגננות במהלך שנת הלימודים.

נתון של השנים האחרונות מצביע על כך שלמעלה מ-4% מהילדים סובלים מאלרגיות מסכנות חיים ושאחוז גבוה מהילדים סובל מעודף משקל. בשל בעיות אלו, מסבירים במינהל החינוך בעיריית ראשון לציון, יש צורך בגורם מקצועי שיסייע גם להורים וגם לצוותי החינוך בהקניית הרגלים לתזונה נכונה ובריאה עבור הילדים.

 במנהל החינוך מדגישים כי לארוחה במסגרת גן הילדים חשיבות רבה. בגיל זה לומד הילד לזהות את צרכיו ומפתח טעם אישי במזון. התוכנית תחשוף את הילדים לנושא התזונה הבריאה והמאוזנת ותפתח אצלם הרגלי אכילה בריאים המבוססים על בחירה נכונה ועל שימוש בהמלצות מוסמכות.

 הנהלת אגף חינוך קדם יסודי, שולמית זכאי מסבירה:"דפוסי אכילה נכונים בגיל הילדות ובתקופת ההתבגרות מקדמים בריאות אופטימאלית, גדילה תקינה והתפתחות אינטלקטואלית רציפה ומסייעים במניעת בעיות בריאות כגון מחסור בברזל, אנמיה, עודף משקל, השמנה והפרעות אכילה. לטווח הארוך, תזונה נכונה אף מונעת מחלות. 

עוד הוסיפה זכאי:"אני מברכת על כניסתה של התזונאית לפעילות בכל  גני הילדים בעיר. אני חושבת שהקניית הרגלי אכילה נכונים, למידה בנושא ויישום תפריט מאוזן ובריא יסייעו לאורך זמן בשמירה על בריאות הילדים. הורי הילדים יכולים להיות שקטים ובטוחים שילדם אוכל מזון מזין".

מפקחת החינוך הקדם יסודי במחוז מרכז, אורנה פז:"עבודת התזונאית באה לשרת את כלל ילדי הגנים כדי לבנות תפריט מאוזן ושקול שמרכיב את כל אבות המזון. התזונאית תדריך את צוותי הגנים לתזונה נבונה, גם בגנים בהם ילדים אלרגניים, לבניית תפריט המכיל את כל אבות המזון. חינוך לתזונה נבונה ולאורח חיים בריא  הוא יעד ארוך טווח של משרד החינוך ונמשיך ליישם אותו עוד שנים רבות. אני רוצה להודות לראש העירייה, דב צור, על תקצוב התקן של התזונאית. זה לא מובן מאליו וזה יכול רק למנף את החינוך לאורח חיים בריא".  

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

31 ביולי 2012