ראשון לציון – בירת השפה העברית

 

בשבוע שעבר נערך בעיר הכנס הלאומי לשפה העברית

כנס השפה העברית "לשון ראשון" הרביעי נערך בעיר בשבוע שעבר. השנה, לראשונה, קיבל הכנס את חסות ממשלת ישראל והפך לכנס הלאומי הרשמי של מדינת ישראל, "כנס ראש הממשלה לשפה העברית ראשון לציון". הכנס נמשך ארבעה ימים, וכלל עשרות אירועים, החל מדיונים אקדמיים, דרך מפגשים חינוכיים ופאנלים, ועד לערבים מוזיקליים-דרמטיים מושקעים. הכנס השנה התקיים בהשתתפות אנשי רוח ואקדמיה, מורים, אנשי תקשורת ועשרות אמנים מובילים, ודן בגווניה השונים של השפה העברית.

הכנס נפתח באירוע חגיגי בנוכחות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שרת התרבות והספורט, לימור לבנת וראש העירייה, דב צור. בערב הוענק לראשונה פרס ראש הממשלה ללשון העברית על שם אליעזר בן יהודה לעורך ולמתרגם הפרופ' אמציה פורת, ואחר כך הוצג המופע "את תלכי בשדה", מופע משיריה של לאה גולדברג לרגל 100 שנה להולדתה.

ראש העירייה, דב צור, אמר כי "עיריית ראשון לציון ייסדה ויזמה את הכנס בשל הזיקה הברורה של העיר לשפה העברית. לא רחוק מכאן, לפני למעלה ממאה ועשרים שנה, החלו המתיישבים הציונים לדבר עברית. כאן, הפכו את כיסופי העם היהודי במשך אלפיים שנות גלות מחלום למציאות". צור הוסיף, כי "בראשון לציון נפתח בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם בהשראת אליעזר בן יהודה. בראשון לציון אף הוקם גן הילדים הראשון בשפה העברית וממנה גם הופץ ההמנון הלאומי "התקווה" שהפך לנחלת הכלל. אנו גאים להוביל את המשימה הלאומית של חיזוק מעמד הלשון העברית ונמשיך ונעשה זאת גם בעתיד, באמצעות מרכז עולמי לשפה העברית שייבנה בבית הספר "חביב" – ביה"ס העברי הראשון".

מנכ"ל החברה העירונית לתרבות, ספורט ונופש, אלי פולק, אמר כי "השנה, בחסות הממשלה, הפך הכנס למוסד מרכזי בתרבות הישראלית ומשך אליו רבבות משתתפים מכל רחבי הארץ. אנו גאים כי הכנס זכה למעמד החשוב הזה והוא מעורר עניין כה רב בקרב תושבי הארץ בכלל וראשון לציון בפרט".

מנהלת הרשות לתרבות ואמנות, רותי מקבי, המנהלת האמנותית של הכנס אמרה, כי "הצלחת הכנס טמונה בשילובים שבו, בין עברית גבוהה ואקדמית לעברית של יום-יום, בין שפת הסימנים לבין השפה הסבוכה של ההגיונרים, בין שפת המשנה והתלמוד לחידושי העברית.  מטרת הכנס היא להציג את השפה העברית על כל רבדיה, גווניה וצבעיה. הצלחת הכנס מוכיחה כי העיר והכנס הפכו לעוגן ארצי לשפה העברית".

בין מגוון האירועים, ניתן היה למצוא בכנס ערב "פיוט פוגש שיר ופזמון" שירי משוררים, פזמונים ופיוטים מדוד המלך עד נעמי שמר ומאיר אריאל, במופע שבו הופיעו נורית גלרון, ירמי קפלן, החזן עזי שוורץ, הפייטן אמיל זריהן  גלית גיאת ואחרים, בליווי התזמורת האנדלוסית החדשה אשקלון.

בנוסף התקיים המפגש המסורתי של ה"הגיונרים", כותבי  תשבצי הגיון ופותריהם אשר ארחו את הדוקטור אבשלום קור.

עוד בכנס התקיימו פאנלים בנושאים שונים ביניהם: "בשפת סימנים ישראלית" - אירוע של קהילת החרשים, "רופא הלשון העברית"  - עברית ברפואה עם טעם של פעם, "מקישון ועד לארץ נהדרת" - עברית בתרבות הישראלית,  "מילון מספר על תרבות יותר ממדריך טיולים" - על מילים ישראליות המתכתבות עם שפות העולם. 

את הכנס חתם סיור רגלי ברחוב אחד העם, הרחוב העברי הראשון בראשון לציון, בין מוסדות של ראשית ההתיישבות הציונית בארץ ישראל, וביניהם, בית הכנסת הגדול, גן הילדים העברי הראשון, בית הספר העברי הראשון – בית הספר "חביב" ועוד. מארגני הכנס החליטו להפיח חיים ברחוב, שבזכות שחקנים מקצועיים ותלמידי מגמות התיאטרון ממקיף ז' ומקיף ה', נדמה היה כי השנה היא 1886.

רוצים לראות עוד תמונות וליהנות מקטעי וידאו של האירועים – היכנסו לאתר האינטרנט של החברה העירונית www.hironit.co.il