דת, דתיות ומסורת בראשון לציון

 על פי הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה 44% מתושבי העיר מגדירים עצמם כחילוניים, 71.7% מתושבי העיר הביעו שביעות רצון מרמת שירותי הדת הניתנת באזור מגוריהם  ו-69.2% העידו כי רמת הדתיות באזור מגוריהם לא השתנתה במהלך השנים; באופן כללי, רוב תושבי העיר ראשון לציון הם חילוניים עם זיקה למסורת

  הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שתוצאותיו פורסמו לאחרונה, עסק בין היתר בנושא דת, דתיות ומסורת בערים הגדולות בישראל. על פי מדגם של 275 מתושביה הבוגרים של ראשון לציון נמצאו נתונים מעניינים למדי ביחס לעיר.

 94.3% מתושבי העיר דווחו שהם יהודים. רוב האוכלוסייה (44%) מגדירה את עצמה כחילונית, לא דתית. רק 0.9% מהאוכלוסייה הגדירה עצמה כחרדית.

 רוב תושבי העיר דווחו (69.2%) שלא חל שינוי ברמת הדתיות של מקום מגוריהם, ורוב ניכר (71.7%) הביע שביעות רצון מרמת שירותי הדת הניתנת באזור מגוריו בראשון לציון.

 עם זאת, על אף היותה של ראשון לציון בעלת רוב חילוני, ניתן לזהות ברוב תושביה זיקה למסורת, כפי שעולה מתוצאות הסקר, רוב הבוגרים בעיר (72.5%) דווחו שבקרו בבית כנסת במהלך השנה האחרונה, וכן, 70.7% דווחו שהיו רוצים שילדיהם ישמרו על המסורת היהודית.

כפי שניתן לראות בתוצאות הסקר יותר ממחצית מתושבי  ראשון לציון (52.1%) סבורים שצריך לתגבר את לימודי הדת בבתי הספר הממלכתיים, ו-44.8% מתושבי העיר הביעו רצון להרחיב את ידיעותיהם בנושאי דת ומסורת. עם זאת, למעלה ממחצית תושבי העיר הבוגרים (55.3%) סבורים שיש להפריד בין דת לבין מדינה.

 הנתונים העולים מן הסקר חשובים בהיותם כמעט בלעדיים בנושא דת ודתיות. ניתן ללמוד מהנתונים שרוב תושבי העיר ראשון לציון הם חילוניים עם זיקה למסורת, וכי שיעור התושבים המגדירים את עצמם חרדים קטן מאוד (0.9%). רוב התושבים הביעו שביעות רצון מרמת שירותי הדת הניתנת בעיר, הם סבורים שהיחסים בין דתיים לחילונים בארץ אינם טובים ותומכים בהפרדת הדת מן המדינה.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

26 ביולי 2011