דגל כחול -תו איכות סביבתי בינלאומי לחוף ראשון לציון

חוף הים
עיריית ראשון לציון הצטרפה לתוכנית הדגל הכחול שהינה תו איכות סביבתי בינלאומי *
בכדי לזכות בדגל בכול חופי העיר יש לעמוד בקריטריונים של איכות המים, ניהול סביבתי, בטיחות ושירותים וחינוך ומידע סביבתי

תוכנית הדגל הכחול הבינלאומית נוסדה לפני 28 שנים בצרפת ומיד התפשטה ברחבי אירופה. נכון להיום למעלה מ-3800 חופים מ-46 מדינות ברחבי אירופה, אפריקה, ניו זילנד, דרום אמריקה, קנדה והקאריביים. גם אצל שכנותינו ירדן, טורקיה, קפריסין ויוון, מתנופף הדגל. והשנה יצטרפו חופי ראשון לציון.

התוכנית היא וולנטרית ומופעלת על ידי קרן החינוך, ארגון גג לחינוך סביבתי של עמותות ומלכ"רים מרחבי העולם. כדי להצטרף לתוכנית יש לעמוד במספר קריטריונים כמו איכות סביבתית- על החוף לעמוד בדרישות לאיכות מי הרחצה הן בפרמטרים כימיים והן בפרמטרים פיסיקליים. כמו כן, על החוף לעמוד בדרישות תדירות דיגום המים, לפחות חמישה דיגומים לעונה.

ניהול סביבתי- על החוף לעמוד בתנאי איסוף אשפה, מחזור אשפה, אכיפת איסור כניסת רכבים לחוף, איסור לינה שאינה מותרת בחוף, בקרה ואכיפה של כניסת בעלי חיים לחוף.

בטיחות ושירותים- תחזוקה שוטפת ונאותה של מתקני החוף, מספר מצילים ואביזרי הצלה נאותים, תכנית פעולה מוכנה למקרה של זיהום חמור, נגישות לנכים, מי שתיה זמינים ונקיים.

ולבסוף, חינוך סביבתי ומידע-  פרסומי מידע על המערכות האקולוגיות בחוף, השירותים הניתנים בחוף וכללי התנהגות. כמו כן פעילויות חינוכיות סביבתיות. כל חוף נבחן על ידי ועדה לאומית שהמלצותיה מועברות לוועדה בינלאומית במטה הקרן בקופנהגן, המוסמכת להעניק לחוף או למרינה את הדגל הכחול שהינו למעשה תו איכות סביבתי.

אגף חופים ואגמים החל כבר עתה לבצע מספר פעולות בעונה הנוכחית בכדי שכל החופים יזכו בדגל הכחול בעונה הבאה. בעירייה מסבירים כי "הנפת דגל כחול בחוף הים תעורר מודעות סביבתית בקרב המתרחצים, תתרום לחינוך בר קיימא ואף תעודד ותמנף את התיירות. זהו יתרון הערכי שכלל הקהילה, העובדים והמבקרים ייהנו ממנו עכשיו ובעתיד." התוכנית עשתה עליה לארץ בשנה שעברה ועד כה הצטרפו אליה תשעה חופים ושתי מרינות מצפון ועד דרום.

 קרדיט צילום: עידן גרוס

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

7 ביולי 2013