דיור לצעירים- אלף פניות בשבועיים

מתווה דיור לצעירים רב קומות

לפני שבועיים פורסם כי העירייה הכינה מתווה לדיור לצעירים ומתכוונת לצאת בקרוב בשיווק דירות קטנות
במחיר נמוך ב- 25% ממחיר השוק, כך שדירת שלושה חדרים תעלה פחות ממיליון שקלים * 
היזם מספר שבתוך 24 שעות מיום הפרסום התקבלו 150 פניות

"העיר זקוקה לדירות במחירים האלו" מסביר ראובן כהן, היזם שצפוי לבנות מגדל מגורים ש-40 יחידות דיור בו יימכרו לזכאים במחיר הנמוך ב-25% ממחיר השוק. לפני שבועיים פרסמה העירייה בדף הפייסבוק כי לאחרונה אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את התכנית הראשונה במתווה החדש, ובתוך 24 שעות התקבלו 150 פניות. נכון להיום, שבועיים לאחר פרסום הידיעה, קיבל הקבלן אלף פניות ועשרות נוספות מתקבלות מדי יום "לא הופתעתי, ידעתי שקיים צורך כזה, אני מסתובב בעיר ואני שומע את כולם מדברים על הפרויקט הזה".
כידוע, בעיריית ראשון לציון מחפשים תקופה ארוכה אחר פתרונות דיור לצעירי העיר, אך נתקלים פעם אחר פעם בבירוקרטיה של המדינה, אשר עדיין לא הצליחה למצוא את הנוסחה שתאפשר לרשויות לקדם דיור בר-השגה. בעירייה המשיכו לתור אחר פתרון יצירתי נוסף שיישען על תכניות בסמכות מקומית. לאחרונה אושר מתווה, שגובש במאמצים עיקשים של ראש העירייה ומחזיק תיק הצעירים והנוער דורון אוזן ובעצה אחת עם יזמים, הקובע כי העירייה תעניק ליזמים תוספת יחידות דיור קטנות ללא שינוי בשטחי הבנייה, שימכרו ב-20-25 אחוז הנחה עבור זוגות צעירים, זכאים תושבי ראשון (על פי קריטריונים). המתווה מאפשר מצד אחד מעורבות רחבה יותר של העירייה ומצד שני גמישות מול היזמים כך שהפרויקטים יהיו עדיין רווחיים וכדאיים עבורם.
התכנית המקורית של היזם כללה 64 יחידות דיור. הועדה המקומית אישרה תוספת של 40 יחידות דיור קטנות, ללא שינוי שטחי הבנייה. לאחר התוספת המגדל ימנה 18 קומות, ויכלול 68 יחידות דיור בנות שלושה חדרים בשטח של כ-70 מ"ר ובנוסף מרפסת של 12 מ"ר, 34 יחידות דיור ארבעה חדרים של כ-97 מ"ר ומרפסת של 19 מ"ר ו-2 פנטהאוזים של כ-155 מ"ר.
על פי הערכת העירייה והיזם, מחיר פתיחה של דירת שלושה חדרים עומד על 1.35 מיליון שקלים בנחלת יהודה, כך שמחיר הדירה לזכאים יחל מ-990 אלף שקלים.
היזם מעריך כי האכלוס צפוי להיות בעוד כשלוש שנים.

מי זכאי להשתתף בהגרלה?
הזכאות לקחת חלק בהגרלה פתוחה בפני זוגות נשואים ויחידים.
על הפונה להוכיח שהינו תושב ראשון לציון בעשר השנים האחרונות או חמש שנים למי שמוגדר עולה חדש. מי שתנאי התושבות מתקיים בבן הזוג לו הוא נשוי, או מי שתנאי התושבות מתקיים באחד מהוריו לפחות. 
בנוסף, אחד מבני הזוג בגיל 21-40, הינו "מחוסר דיור" על פי תנאי משרד הבינוי והשיכון ובידו תעודת זכאות תקפה. על הפונה להציג יכולת מוכחת לקבלת משכנתא או לחילופין להעמיד מימון ממקורות עצמאיים. עדיפות תינתן לזוגות צעירים נשואים, בעלי תעודת זכאות של משרד השיכון (שני בני הזוג), תושבי ראשון לציון. בחלוף פרק הזמן שנקבע (30 יום) יוכלו להכנס להגרלה צעירים רווקים בני 26 ומעלה העונים לקריטריונים אלו.
מיון המשתתפים הזכאים, לרבות ההגרלה, תפוקח על ידי ועדה ציבורית הכוללת יועץ משפטי ורואה חשבון.

ראש העירייה: "אנחנו תרים אחר פתרונות בסמכות מקומית למעלה מארבע שנים. בכל פעם שהצענו תכנית, בין אם למכירה ובין אם להשכרה, היא נתקעה בחומת הבירוקרטיה הבצורה של המדינה, אשר לא הצליחה עדיין לגבש קריטריונים מקובלים לדיור בר השגה. המציאות הזו הובילה באופן ישיר לכך שתושבי ראשון לציון הצעירים אינם יכולים להרשות לעצמם לקנות דירה בעיר. אנחנו מבינים שזו בעיה לאומית, אך אנחנו לא יכולים לפטור עצמנו מהעניין ולהמתין לפתרון מהממשלה. לכן, הפכנו כל אבן וניסינו בכל פעם מחדש לתת מענה. אני מאמין שביוזמה הזו, אשר משלבת אינטרס עירוני מחד ומאידך כדאיות כלכלית ליזם, נצליח להביא בשורה ותקווה לצעירי העיר".
למרות שמדיניותו של צור הינה  להאט את קצב הבנייה למגורים בעיר, הוא הדגיש כי מדיניות זו שרירה וקיימת למעט סייג אחד, והוא הבנייה לזוגות צעירים. צור: "אני רוצה שהצעירים המצוינים של ראשון יישארו בעיר ויגדלו פה את ילדיהם, וכואב לי לראות שבלי עזרה מההורים, רבים אינם יכולים לעשות זאת".

חבר מועצת העיר ומחזיק תיק הצעירים והנוער,  דורון אוזן:
אנו עובדים למעלה משלוש שנים על קידום יוזמות למען קידום פתרונות דיור לזוגות צעירים. בהזדמנות זו נודה להודות לאלי יהלום מהנדס העיר וליועמ"ש רועי בר על העבודה המשותפת. אנו שמחים שיכולנו לקדם את המתווה החדש אשר ייתן מענה ותקווה בחודשים הקרובים לצעירי ראשון, כאשר המטרה שעמדה מול עינינו היא עצירת עזיבת הצעירים את ראשון לציון, כפי שקרה בשנים האחרונות. מדובר בהסכם מסגרת שאותו נוכל להכיל מול כל יזם/קבלן בראשון לציון, הקבלן מקבל כ- 40% ממימון הפרויקט כבר בשלב הראשון, זה מעין מכירה מוקדמת וזה עוד סיבה לכדאיות. אני שמח שיכולנו להביא בשורה לצעירים שלנו בעיר, וכפי שכתוב "יגעת ומצאת, תאמין..."


יניב אוחנה
סגן דוברת עיריית ראשון לציון