דיור בר השגה

תמונת הדמיה של בניין חדש

פחות ממיליון שקלים לדירה בראשון לציון

 בעוד שהמדינה שוברת את הראש איך לצנן את שוק הדיור, בראשון לציון כבר הכינו מתווה לדיור לצעירים, ומתכוונים לצאת בקרוב בשיווק דירות קטנות במחיר נמוך ב- 25% ממחיר השוק

בעיריית ראשון לציון מחפשים תקופה ארוכה אחר פתרונות דיור לצעירי העיר, אך נתקלים פעם אחר פעם בבירוקרטיה של המדינה, אשר עדיין לא הצליחה למצוא את הנוסחה שתאפשר לרשויות לקדם דיור בר-השגה. בעירייה המשיכו לתור אחר פתרון יצירתי נוסף שיישען על תכניות בסמכות מקומית. לאחרונה אושר מתווה, שגובש במאמצים עיקשים, הקובע כי העירייה תעניק ליזמים תוספת יחידות דיור קטנות ללא שינוי בשטחי הבנייה, שימכרו ב-20-25 אחוז הנחה עבור זוגות צעירים, זכאים תושבי ראשון (על פי קריטריונים). המתווה מאפשר מצד אחד מעורבות רחבה יותר של העירייה ומצד שני גמישות מול היזמים כך שהפרויקטים יהיו עדיין רווחיים וכדאיים עבורם.

 לאחרונה אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר את התכנית הראשונה במתווה החדש, אשר מאשרת הקמת מגדל בן 104 יחידות דיור, ש-40 יחידות דיור ממנו יימכרו לזכאים במחיר הנמוך ב-25% ממחיר השוק.

התכנית המקורית של היזם כללה 64 יחידות דיור. הועדה המקומית אישרה תוספת של 40 יחידות דיור קטנות, ללא שינוי שטחי הבנייה. לאחר התוספת המגדל ימנה 18 קומות, ויכלול 68 יחידות דיור שלושה חדרים בשטח של כ-70 מ"ר ובנוסף מרפסת של 12 מ"ר, 34 יחידות דיור ארבעה חדרים של כ-97 מ"ר ומרפסת של 19 מ"ר ו-2 פנטהאוזים של כ-155 מ"ר.

כאמור, במסגרת המתווה, 40 יחידות דיור קטנות יימכרו בהגרלה לצעירות וצעירים תושבי העיר אשר נמצאו זכאים על פי קריטריונים שגיבשה מועצת העיר, במחיר הנמוך ב-25% ממחיר השוק.

את הפרויקט הראשון, "מגדל בנחלה" מוביל היזם ראובן כהן, שמארגן קבוצת רכישה לבניית המגדל. על פי הערכת העירייה והיזם, מחיר פתיחה של דירת שלושה חדרים עומד על 1.35 מיליון שקלים בנחלת יהודה, כך שמחיר הדירה לזכאים יחל מ-990 אלף שקלים.

היזם מעריך כי האכלוס צפוי להיות בעוד כשלוש שנים. לפרטים נוספים על הפרויקט ניתן לפנות ליזם במייל re@crb.co.il

מי זכאי להשתתף בהגרלה?

הזכאות לקחת חלק בהגרלה פתוחה בפני זוגות נשואים ויחידים.

על הפונה להוכיח שהינו תושב ראשון לציון בעשר השנים האחרונות או חמש שנים למי שמוגדר עולה חדש. מי שתנאי התושבות מתקיים בבן הזוג לו הוא נשוי, או מי שתנאי התושבות מתקיים באחד מהוריו לפחות. 

בנוסף, אחד מבני הזוג בגיל 21-40, הינו "מחוסר דיור" על פי תנאי משרד הבינוי והשיכון ובידו תעודת זכאות תקפה. על הפונה להציג יכולת מוכחת לקבלת משכנתא או לחילופין להעמיד מימון ממקורות עצמאיים. עדיפות תינתן לזוגות צעירים נשואים, בעלי תעודת זכאות של משרד השיכון (שני בני הזוג), תושבי ראשון לציון. בחלוף פרק הזמן שנקבע (30 יום) יוכלו להכנס להגרלה צעירים רווקים בני 26 ומעלה העונים לקריטריונים אלו.

מיון המשתתפים הזכאים, לרבות ההגרלה, תפוקח על ידי ועדה ציבורית הכוללת יועץ משפטי ורואה חשבון.

 

כתבה: טליה פינגולד - סומך, דוברת העירייה

1 ביולי 2013