ערב יום הזיכרון בראשון לציון

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי הטרור תשע"ג

במותם ציוו – ערב יום הזיכרון בראשון לציון  על חיילים שנהרגו רגע לפני נקודת מפתח בחייהם.

14.4.2013 בשעה  21:00, אמפיפארק ראשל"צ, הכניסה חופשית

זו השנה הרביעית שעיריית ראשון לציון מקיימת טקס מרכזי בערב יום הזיכרון, בהשתתפות קהל של אלפים, התזמורת הסימפונית ראשון לציון ואמנים מהשורה הראשונה. הערב מועבר בשידור ישיר בערוץ 2, קשת.

ראש העירייה, דב צור: "ראשון לציון תתייחד גם השנה בערב יום הזיכרון עם זכרם של טובי בניה, החיילים ואנשי מערכות הביטחון שנפלו על הגנת הארץ והמולדת. יום הזיכרון עוטף, מחבק ומאחד את כולנו בתחושה אחת, תחושת הכאב, ההערכה וההוקרה, ההזדהות והגעגועים לבנינו ולבנותינו שנפלו במערכות ישראל. זהו רגע לאומי, של כולנו, כחברה הנשענת על חרבה, כחברה הממשיכה לשלוח את בניה ובנותיה לקרב למען ביטחונה וקיומה. אני מזמין כל אחת ואחד מכם להגיע לאמפי-פארק בערב יום הזיכרון ולקחת חלק באירוע המיוחד הזה".

משתתפים:  אייל גולן, ריטה, מירי מסיקה, מוש בן ארי, כנסיית השכל, קובי אפללו, קרולינה, עידן עמדי, רוני דלומי.

בליווי התזמורת הסימפונית ראשון לציון.

מנצח ומנהל מוזיקלי: אילן מוכיח.

מנחה: קובי מידן

כל חייל שנהרג הוא עולם ומלואו, כל סיפור מסמן את עומק השכול, את עוצמת האובדן, את הקושי העצום להשלים עם חיים שלא באו לכדי הגשמה. יש פעמים בהם הכאב על אובדן החיים מקבל דגש נוסף, שמבליט ומעצים את תחושת ההחמצה הגדולה. חיילים שנהרגו רגע לפני, על סף מפנה משמעותי שיכול היה, אולי, לחרוץ להם גורל אחר: שבועיים לפני השחרור, רגע לפני חתונה, ברגעים האחרונים של מלחמה שגבתה כל כך הרבה קורבנות והייתה ממש על סף הפסקת האש, או אב טרי שלא הספיק לקבל את הבשורה על כך שרעייתו הרה.

השנה ביקשנו להביט אל הכאב מנקודת מבטו החמקמקה של הגורל שהכה בנופלים רגע לפני אירועי שיא בחייהם הקצרים.

אמפיפארק ראשון לציון, 14 באפריל, 21:00

שידור חי בערוץ 2, קשת

הכניסה חופשית

פתיחת שערים 19:30

הפקה אמנותית: הפקות תוצרת הארץ

הפקה: החברה העירונית ראשון לציון

 הסיפורים בערב:

סיפוריהם של עפר שוורץ ז"ל, טייס חייל האוויר מראשון לציון שהתכונן לחתונה עם בחירת ליבו, ונהרג בהתרסקות מטוס: "הכל היה כבר מוכן", מספר אביו בני בדמעות, "כל מה שנשאר היה לקנות בגדים ולשלוח הזמנות".

איתמר סודאי ז"ל, עוד הספיק לפני שנהרג להגיד לאימו: "אמא, עוד שבועיים אני משתחרר ואז אני כולי שלך, כמה שרק תרצי". אלא שאיתמר לא השתחרר, שבועיים בלבד לפני צאתו לחופשת שחרור הוא השתתף במבצע לחילוץ כוחות בקבר יוסף, ונהרג.

גם הקצין שלומי כהן ז"ל אמור היה להשתחרר לאחר שנים ארוכות בקבע, אלא שהסכים להאריך את שירותו בחודש אחד נוסף – במהלכו נהרג בזמן פעילות מבצעית בקלקיליה.

מאיר רוזנשטרך ז"ל, חובש מוטס, חילץ והציל פצועים לאורך כל מלחמת יום כיפור, והמשיך במילואים גם לאחר שהלחימה המשיכה בחזית הסורית בלבד. ימים ספורים לפני החתימה על הפסקת האש, בדרכו לחלץ פצועים- נהרג.

למלחמה ההיא גויס במילואים גם דודי כהן ז"ל, יחד עם אשתו הטריה חני, שהייתה קצינה ביחידתו. עד היום, 40 שנה אחרי המלחמה, לא יכולה חני לדעת בוודאות שהספיק דודי לקרוא את הגלויה שמבשרת על הריונה, רגע לפני שיצא למשימה ממנה לא שב.  כשמונה חודשים לאחר נפילתו נולדה בתו, תמר.