"את אחי אנוכי מבקש"

 

בשבוע שעבר נערכה בהיכל התרבות תערוכת צילומים תחת הכותרת "את אחי אנוכי מבקש", פתיחת התערוכה מסכמת את מסעם 30 נערים ונערות אשר הגשימו את חלומם המשותף וחזרו לאחרונה ממסע לפולין בעקבות סיפורה של יהדות אירופה בתקופת השואה ומלחמת העולם השנייה. תערוכת הצילומים מתעדת את החוויה שעברה על הנערים והנערות משתתפי המסע והיא פרי יצירתם.  

תחום קידום הנוער במחוז מרכז של משרד החינוך ובכלל זה – האגף לקידום נוער וצעירים בעיריית ראשל"צ, הפעילו בשנת הלימודים שהסתיימה השבוע, תוכנית ייחודית לבני נוער תלמידי היל"ה – בני נוער אשר נפלטו ממסגרות החינוך הפורמליות ואשר לומדים ועובדים במסגרת תוכנית היל"ה. תוכנית המסע לפולין איפשרה לבני ובנות הנוער הזדמנות לצאת למסע אישי וקבוצתי אשר במהלכו ערכו בירור מעמיק לגבי זהותם הישראלית והיהודית ולמדו להכיר את ההיסטוריה המפוארת של יהדות אירופה. בתוכנית השתתפו 30 בני נוער בגילאי 16 – 18 מראשון לציון, רמלה, נס ציונה, פתח תקווה וכפר סבא. תוכנית המסע כללה לא רק את הביקור בפולין אלא גם תהליך הכנה מעמיק אשר כלל את לימוד ההיסטוריה של השואה והכנה רגשית והתנהגותית למסע.

בראשון לציון הופעלה התוכנית על ידי האגף לטיפול וקידום נוער וצעירים בראשותה של גילה בן בסט גילה ובליווי העובדת הסוציאלית רוחמה סויסה.   למרות הקשיים התמודדו בני הנוער בתהליך אינטנסיבי של הכנה נפשית, חברתית ולימודית  לקראת היציאה לפולין. התערוכה ואירוע הסיום שנילווה לה הבהירו היטב את חשיבות החוויה שעברה על בני הנוער – רבים מהם סיפרו כי המסע היווה עבורם הגשמת חלומם לחזק את תחושת השתייכותם לחברה הישראלית.  היציאה לפולין תרמה לבני הנוער את ההבנה לגבי תפקידם כאזרחים בחברה הישראלית ואת הצורך בתרומתם הן בשמירה על המולדת באמצעות הגיוס לצה"ל והן בשמירה על הזיכרון והמורשת היהודית. במסגרת ההכנה למסע ביקרו בני הנוער בבית לניצולי השואה בראשון לציון וצילמו את הדיירים בבית. לקראת פתיחת התערוכה הוציא האגף לקידום נוער ספרון אשר משלב תמונות מהמסע עם תמונות של ניצולי השואה. בפתיחת התערוכה לקחו חלק חברים וחברות רבים מבית ניצולי השואה. כמו כן לקחו חלק באירוע מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה מוטי עג'מי, רפי דהאן ויורם ביטון ממחוז מרכז של משרד החינוך, נעמי אחימור ראש המנהל לשילוב חברתי בראשל"צ, מנהלי ועובדי קידום נוער במחוז מרכז, וכמובן בני הנוער ובני משפחותיהם. בנוסף השתתפו באירוע מס' תורמים אשר העניקו מכספם ואפשרו את יציאת המסע. התורמים זכו להכרת תודה מבני הנוער אשר העניקו להם זרי פרחים ותעודות הוקרה.

מ"מ ראש העירייה מוטי עג'מי שיבח את צוות האגף לקידום הנוער והצעירים על הפרויקט הייחודי והוסיף: "בשנים האחרונות אנחנו עדים להתעניינות גדלה והולכת בסוגיית השואה. אין ביטוי חזק יותר לכך מהמוטיבציה העצומה של בני הנוער לצאת למסע הזה ולקשר שהם יצרו עם חברי וחברות הבית לניצולי השואה. אנו עמלים רבות על מנת לחזק את הקשר הבין דורי הזה מתוך הבנה כי הקשר הזה הוא המפתח לשמירת זיכרון השואה. ברצוני להודות מקרב לב לתורמים בזכותם הצליחו בני נוער צעירים לחוות את לימוד השואה מקרוב. תרומות אלה הן הוכחה נוספת לקשר האמיץ בין הקהילה העסקית לתושבי העיר".