ניצחון לפורום הרשויות עוטפות נתב"ג

 

בג"צ האריך את צו הביניים האוסר לחלוטין על רשות שדות התעופה לאפשר המראות בין השעות 2:00 – 5:00 עד סוף תקופת השיפוצים בנתב"ג

הצו קובע, כי גם בין 1:40 – 2:00 ובין 5:00 –5:50 תוגבלנה ההמראות למקרים מיוחדים בלבד

בית המשפט העליון קבע בשבוע שעבר, כי צו הביניים, שהוציאה השופטת מרים נאור בחודש יוני השנה, ואשר הובהר שוב בחודש נובמבר, בנושא המראות הלילה מנתב"ג, יישאר בתוקף עד לתום תקופת השיפוצים בנתב"ג. המשיבים יוכלו בתוך 30 יום להגיב להחלטה.

המשמעות היא, כי  המראת מטוסים מנתב"ג בין השעות 2:00 עד 5:00 – אסורה לחלוטין, ובין 1:40 – 2:00 ו-5:00 –5:50 תוגבלנה ההמראות למקרים מיוחדים בלבד.

כזכור, השופטת נאור אמרה בדיון בנובמבר, כי "לא ניתן להפוך את הלילה ליום" וחיזקה שוב את החלטת בג"צ מ-2003, שקבעה שעות הגבלת המראות  מנתב"ג  בין השעות  1:40 – 5:50.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר כי "אני שמח שבג"צ הבהיר שהזכות לישון בשקט היא זכות בסיסית של כל תושב במדינת ישראל, ללא קשר לאזור מגוריו. פסיקת בג"צ גם מוכיחה כי הניסיון של רשות שדות התעופה לומר שהטיסות בשעות עוצר הלילה הן הכרחיות, הוא פשוט לא נכון, ואלו המילים העדינות ביותר לומר זאת". 

חברת המועצה ומחזיקת תיק איכות הסביבה, יפעת מאירוביץ'-יפת, אמרה, "אני שמחה שבית המשפט נותן את הסעד, ולו הקטן ביותר, לתושבי ראשון לציון. אנו נמשיך וניאבק בכל דרך אפשרית על מנת למזער את הנזק לתושבי העיר". 

בדיון ביום ה' נדונה גם הבקשה שהגיש פורום הרשויות, להוצאת צו שיורה, כי בשעות ההגבלה ("חלון הלילה") לא  תמראנה בלילות שבין חמישי לשישי טיסותיה של אל על. אל על נימקה  בזמנו את פעולתה זו כאילו יש בידיה "היתר מיוחד" משר התחבורה משנת 1998, המאפשר לה, למרות החלטת בג"צ,  לבצע המראות כל הלילה בלילות חמישי על מנת שלא לחלל שבת.  ואולם, מאז העלתה טענה זו לא הצליחה אל על להמציא לבית המשפט את אותו "היתר" ואיש לא ידע עליו עד כה.

בג"צ קבע, כי עד לסוף פברואר 2011 , עוד בטרם הכנת לוח טיסות הקיץ, יתקיים דיון בסוגיה זו.

כתבה: טליה סומך, דוברת עיריית ראשון לציון