בשבוע שעבר נחנך גן ע"ש חוה שוחט קרלן ז"ל

הסרת הלוט מהאנדרטה לזכר חוה שוחט
  הגן ממוקם בין הרחובות סמילנסקי ופרץ קרלן נחנך בטקס חגיגי בנוכחות תושבים רבים, משפחת קרלן, ותיקי העיר ומתנדבי ארגון בני ברית בעיר

 בשבוע שעבר התקיים טקס קריאת שמו של גן ציבורי בשכונת ראשונים ע"ש חוה (שוחט קרלן) ז"ל. הגן ממוקם בין הרחובות סמילנסקי ופרץ קרלן.

 בני הזוג קרלן היו מוותיקי העיר ראשון-לציון וקיימו בה פעילות התנדבותית ענפה בעיקר במסגרת הסניף המקומי של ארגון "בני ברית". ותיקי העיר זוכרים את פרץ קרלן כבעל בית המרקחת הפרטי הראשון בראשון לציון הישנה ואילו את חוה כמיילדת וכאחות בטיפת חלב בבית הספר "חביב". בנוסף לעבודתה פעלה קרלן בהתנדבות למען תושבי העיר מאז 1928, לא רק כמיילדת אלא גם בוועדה המשפטית של ויצ"ו וכאחת המייסדות של לשכת בנות ברית – ביל"ו ראשון-לציון. קרלן כיהנה כנשיאת ארגון התנדבותי זה מספר קדנציות וביצעה ביחד עם חברותיה אינספור פעילויות חברתיות, בין היתר למען בית הספר בלקינד לילדים בעלי צרכים מיוחדים, בפעילות למען ילדים נזקקים ובבית החולים "אסף הרופא". חוה ופרץ קרלן יזמו בשנות השישים הקמתה של קרן מלגות לסטודנטים תושבי ראשון-לציון אשר התקשו לממן את לימודיהם – קרן זו פועלת עד היום. חוה עסקה בפעילות ההתנדבותית במסירות אין קץ עד יומה האחרון. עיריית ראשון-לציון בחרה להנציח את שמה בגן הציבורי היפהפה אשר נושק באופן סמלי לרחוב הקרוי על שמו של בעלה פרץ.

באירועי הסרת הלוט השתתפו תושבים רבים ובהם משפחת קרלן, ילדיהם, נכדיהם וניניהם של חוה ופרץ קרלן, ותיקי העיר ומתנדבי ארגון בני ברית בעיר אשר ממשיכים בפעילות המבורכת בה התחילו חוה ופרץ. יו"ר ועדת השמות בעירייה וראש העיר לשעבר חנניה גיבשטיין אמר באירוע כי ועדת השמות עושה מאמץ רב להנציח בעיר את שמות ותיקי העיר ומייסדיה ובכך לתת מקום של כבוד למורשתם.

מ"מ ראש העירייה מוטי עג'מי ברך את בני המשפחה, החברים והתושבים שהגיעו לכבד את המעמד: "טיפוח הגן הזה וקריאת שמו ע"ש חוה קרלן ז"ל הוא חלק מהמאמץ העירוני למתיחת פניה של העיר הוותיקה ואת התוצאות אנחנו רואים בגן המקסים הזה ובעוד הרבה גנים ופרויקטים דומים בהם אנו משקיעים באזור זה. אך לא די בהשקעה בטיפוחה הפיסי  של העיר – השאיפה שלנו היא לא רק להנציח את דמויותיהם של ותיקי העיר ומייסדיה אלה גם לפעול ברוח מורשתם. ראש העיר דב צור הכריז על ראשון לציון כעל עיר מתנדבת. בשנה הבאה יוכנס נושא ההתנדבות כשעה לכל מערכת הלימודים בעי מגן הילדים ועד כיתה י"א, סיפורם של בני הזוג חוה ופרץ קרלן הוא מופת לבנייתה של חברה סולידרית ואכפתית יותר ואנו נמשיך לפעול כדי לחזק את הערכים הללו".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

 2 ביולי 2012