"זה היה גן חיות קטן בתוך הדירה"

 בעקבות פניות שכנים למוקד העירוני על ריח עז שעולה מדירת מגורים בבניין משותף, הגיע צוות משולב של השירות הווטרינרי העירוני,

החברה לביטחון ורשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים, לדירה, שם נמצאו מספר בעלי חיים מוגנים שהוחרמו ושוחררו לחופשי *

מנהל השירות הווטרינרי בעיר נזכר בפעמים שמצאו בבתים קופים, נחשים ארסיים ואפילו יען

ריח חריף ועז עלה מדירת מגורים בבניין משותף בשכונת נווה חוף, השכנים שהכירו את המשפחה ובמיוחד את האב חובב בעלי החיים, הניחו ש"דיירים" חדשים הצטרפו למשפחה ופנו למוקד העירוני בבקשה לבדוק את הנעשה מאחורי דלת המשפחה.

בהתאם לעדויות השכנים, עלתה הסברה בשירות הווטרינארי בעיר שבדירה נמצאים בעלי חיים שאינם נמנים ברשימת חיות המחמד ופנו לשמורות הטבע והגנים הלאומיים ולחברה לביטחון להצטרף לביקור בית אצל המשפחה.

כאשר הצוות המשותף הגיע למקום, נדהמו לגלות כמות גדולה של בעלי חיים בבית וריח מצחין של הפרשות. מתברר כי אב המשפחה הוא אספן חיות שידע כי ברשותו מספר בעלי חיים מוגנים, אך טען כי אסף אותם כדי להגן עליהם בעצמו.

בתום הבדיקה במקום, הוחרמו עשרות זיקיות, שני צבים וצפרדע, כולם חיות ארץ ישראליות מוגנות. פקחי שמורות הטבע החרימו גם עשרות סנאים והותירו ברשות המשפחה מספר בודד של סנאים המותר להחזיק תחת מכסה קבועה. אגב, ברשות המשפחה היו גם כלבים, איגואנה וציפורי שיר. "זה היה גן חיות קטן בתוך הדירה" מספר ד"ר יהונתן אבן צור, מנהל השירות הווטרינארי "אין ספק שזה היה מפגע תברואתי חמור".

פקחי שמורות הטבע והגנים החרימו כמובן את החיות הארץ ישראליות המוגנות ושחררו אותן לחופשי בשטחים פתוחים. הסנאים הועברו למספר פינות חי בארץ. נגד אב המשפחה ינקטו צעדים משפטיים.

המקרה הזה, שיחסית אינו שכיח במחוזותינו, הזכיר לד"ר אבן צור מקרים בעבר שבהם נתפסו בבתי תושבים בעלי חיים שאינם דיירים שגרתיים. "פעם קיבלנו פנייה על יען שמתנחל בחצר בית, חשבנו שצוחקים איתנו. מתברר שהתושב שהחזיק ביען קיבל אותו במתנה כשהיה קטן ופשוט השאיר אותו אצלו". אבן צור מספר גם על מספר מקרים שבהם נמצאו נחשים ארציים ברשות תושבים והיו מקרים שתושבים גידלו בביתם קופים.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

17 במרץ 2013