ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים: הרעלה היא הגורם השלישי לאשפוז ילדים

  לקראת חג הפסח קיימת עלייה במספר החשיפות לרעלים והרעלות

 מדי שנה לקראת חג הפסח נרשמת עלייה בהיפגעות ילדים מחומרי ניקוי וכימיקלים. מנתוני המכון הארצי למידע בהרעלות, מרכז רפואי רמב"ם ומשרד הבריאות עולה, כי בשנים האחרונות נרשמה בשבועיים שלפני חג הפסח עלייה של 25%-33% במספר הפגיעות. מרבית הנפגעים הם ילדים עד גיל 6 שנים וכ- 95% מהם נחשפו לרעלים בביתם. מנתוני ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים עולה, כי אופן החשיפה לרעל היה על פי רוב בליעה (79.2%), במיוחד בגיל 0-5. הילדים בולעים חומרי ניקוי, חומרי הדברה, תזקיקי נפט ותרופות.

 אין זה מקרה כי עליה כזו נרשמת לפני חג הפסח, כאשר ברוב הבתים מתבצעים ניקיונות מאסיביים. לעתים קרובות נמצאים החומרים באריזות פתוחות בתפזורת ובהישג יד של ילדים. גם ארון התרופות בבית עובר רענון ותרופות רבות מוצאות את דרכן לפח. רוב הפגיעות מסוג זה מתרחשות מתוך סקרנות, אי הבנה וחוסר ידיעה.

אייל מושיוב, חבר המועצה ויו"ר הועדה לקידום בטיחות ילדים,  קורא להורים לשים לב ביתר תשומת לב לא להשאיר חומרי ניקוי נגישים לילדים: "אם ישנה תקופה שהיא מועדת יותר ואנחנו יכולים לזהות את הסיכונים שלה- ראוי שנישמר ונערך מראש. הרי לכולנו אינטרס לשמור על הילדים שלנו. הילדים שלנו נמצאים בחופש וחשופים יותר לסכנות במרחב הביתי ויש להגביר עירנות בנושאים הללו".

כדאי לדעת! החומרים הרעילים ביותר הם תכשירים להסרת שומנים ולניקוי תנורים, תכשירים לפתיחת סתימות בכיור, תכשירים לניקוי אסלות, תכשירים למדיחי כלים, תכשירי הדברה, רעלים נגד עכברים, נפט, מדללי צבע, תכשירים להסרת אבנית מקומקומים, תרופות וצמחים רעילים.

 אורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים ופרופ' ידידיה בנטור מהמרכז הארצי למידע בהרעלות, רמב"ם, מפרסמים כללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים:   

  • חומרי ניקוי יש למקם הרחק מטווח השגתם של ילדים - במקום גבוה או נעול. מיד בתום השימוש, יש להקפיד להחזירם למקומם ולסגור את המיכל, זאת כדי למנוע בליעה או שאיפה של חומרים רעילים וכוויות. 
  • מומלץ לקנות חומרי ניקוי ותרופות באריזות קשות פתיחה לילדים.
  • אין לערבב חומרי ניקוי, ובפרט לא חומצות ומלבינים, תערובות כאלו משחררות גזים רעילים ועלולות להיות מסוכנות ביותר במקרה של שאיפה.
  • יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית תוך סגירת המיכל. אין לאחסן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה, גם אם מצוין על בקבוקי השתייה "חומר רעיל" -  פעוטות אינם יודעים לקרוא.
  • אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון ולא בכוסות שתיה.
  • קריאה קפדנית של הוראות השימוש במוצר, לפני השימוש בו, והקפדה בביצוע ההוראות עשויות להועיל למבוגרים ולילדים כאחד.

 בכל חשיפה או חשד לחשיפה לחומר רעיל פנו לסיוע רפואי או למרכז הארצי למידע בהרעלות, רמב"ם, בטלפון 04-8541900.

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

2 באפריל 2012