גשרים בין אתמול ומחר, ובין ייאוש לתקווה

 עיריית ראשון לציון קיימה יום עיון לעובדי המינהל לשילוב חברתי בנושא אובדן ושכול במסגרת ההיערכות לשעת חירום

העירייה פועלת במהלך כל ימות השנה להיערך כיאות, במידת האפשר, למצבי חרום. במסגרת זאת, קיים המינהל לשילוב חברתי יום עיון בשיתוף משרד הרווחה לכ-250 עובדים המתמקד באובדן ושכול. יום העיון התקיים בהשתתפות מ"מ ראש העירייה, מוטי עג'מי, סמנכ"לית העירייה,  חיה ברנפלד, מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, ראש המינהל לשילוב חברתי, נעמי אחימור, מנהלי אגפים שונים ברשות, עובדי המינהל לשילוב חברתי ונציגים ממשרד הרווחה ומפיקוד העורף.

ראש המינהל לשירותים חברתיים, נעמי אחימור, מסבירה כי בהיות הרשות אמונה על מתן מענים לצרכים השונים של תושבי העיר בשעת חירום, נערך המינהל לשילוב חברתי, בתוך המערך הכולל של העירייה, לתת מענים לכלל התושבים בתחומים הפסיכו סוציאליים ובתחומי הבריאות, תוך מתן דגש לאוכלוסיות מוחלשות וחסרות ישע.

אחימור מוסיפה, כי מדי שנה עורך המינהל לשילוב חברתי ימי עיון לשעת חירום בנושאים שונים והשנה מתוך צורך שהתגלה בתרגילים ובעבודת שטח, הוחלט להתמקד בנושא אובדן ושכול, מתוך תקווה שלא נזדקק ליישם את שלמדנו במציאות. אחימור מוסיפה, כי נושא השכול קיים, לצערנו, כחלק מחיי היום-יום ועובדים סוציאליים מתמודדים עמו מידי יום. יחד עם זאת, התמודדות עם הנושא במצב חירום שונה ומחייבת למידה והתכוננות אחרת.

במסגרת יום העיון התקיימו הרצאות בנושא התמודדות אישית, מקצועית, מערכתית וטיפולית עם אובדן ושכול.

מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה, מוטי עג'מי, שוחח עם עובדי הרווחה במסגרת יום העיון: "השכול והאובדן הם סוגיות שעובדי המינהל לשילוב חברתי מתמודדים עימן יום יום. עם זאת בשעת חירום יתכן ונאלץ להתמודד עם היקפים גדולים בהרבה של אובדן חיים ושל התמודדות התושבים עם אובדן יקיריהם. עיריית ראשל"צ בראשות דב צור מתמידה בתהליך ההיערכות הארגונית והמנטאלית לשעת חירום, כולי תקווה שלא נאלץ להזדקק ליכולות של העירייה בתחום הזה אך אני בטוח כי אם ניקלע לשעה כזו נברך על ההכנות הרבות שעשינו".  

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

2 בינואר 2012