הדרה- אותה גברת בשינוי אדרת

"כן, אנו חוות פגיעה על רקע היותנו נשים" !

 כך טוענות רוב הנשים שענו על הסקר , שנערך לקראת הכנס –" הדרה אותה גברת בשינוי אדרת" שהתקיים  בשבוע שעבר בהיכל התרבות בראשון לציון

 מדי שנה מקיים מ.נ.ע- מרכז זכויות נשים עירוני, הפועל במסגרת שירותי המשרד לקידום מעמד האישה,  כינוס מקצועי  במטרה לקדם את שיח השוויון ולהעלות על סדר היום את הצורך בהרחבת נגישותן של נשים לזכויות ולמשאבים.

השנה התקיים הכנס בשיתוף עם מרכז דפנה באוניברסיטת בר-אילן ונטלו בו חלק מרצות בכירות בתחומי המגדר והמשפט: ד"ר דפנה הקר, ד"ר יפעת ביטון, ד"ר רותי לזר, ד"ר אורלי בנימין וכן  נשים אקטיביסטיות הפועלות לקידום השוויון בשדה  הפוליטי- חברת הכנסת זהבה גלאון  ובשדה הציבורי- דורית אברמוביץ, מנאל שלבי  ועו"ד דנה אייזנר – לביא מנהלת מ.נ.ע.

 לדבריה של עו"ד דנה אייזנר- לביא, מנהלת מ.נ.ע.:"הסקר שנערך השנה כרקע לדיון בכנס  תומך ברציונאל שבסיס היוזמה להקמת מ.נ.ע. ולפיו קיים פער עצום בין התיאוריה לבין השטח, בין ספר החוקים שמשרטט שוויון פורמאלי לבין המציאות שלוקה  בחוסר שוויון מהותי וכך  אנו פוגשות במ.נ.ע. מדי יום  עשרות נשים שסובלות מאפליה בעבודה, ממצוקה כלכלית עד כדי חרפת רעב , מאלימות ומחוסר נגישות למימוש זכויותיהן לרבות הזכות לשוויון ולכבוד".

 על פי תוצאות הסקר רוב הנשים סבורות שהשוויון הוא חלקי או שהשוויון  בכלל לא קיים. רוב משתתפות הסקר העידו על כך  שהן  חוו על בשרן, או שהן מכירות נשים בסביבתן הקרובה שחוו אפליה או פגיעה על רקע  תעסוקתי, מיני, או אלימות במשפחה.

 סיגל אופנהיים – שחר,  מנהלת מרכז דפנה ,אוניברסיטת בר אילן, טוענת כי ממצא זה מחזק את ההבנה שהדרת  נשים היא לא תופעה שולית ואקראית אלא שיטתית ונוכחת ברוב מרחבי החיים. מנגנוני האפליה וההדרה הם מנגנונים חברתיים מורכבים וסמויים וכך יוצא שתחת אצטלה של שוויון מבעבעת תופעה רחבת היקף של פגיעה שיטתית בנשים רק על היותן נשים.

 איריס כגן- חכמון, יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה סבורה שהמחקר והשטח מלמדים אותנו שמודעות ושיתוף פעולה הינם הבסיס ליצירת שינוי חברתי וצדק חלוקתי:"כאשר כורכים את המודעות הגבוהה לאי שוויון, שהציגו ממצאי הסקר, יחד עם הרצון לחולל שינוי באמצעות חינוך שיטתי ומובנה אפשר לראות שעשינו כברת דרך ארוכה ומאומצת הן ברמת המודעות והן ביחס להישגי המאבק הפמיניסטי.

לא מפתיע שרובן מכריע של הנענות לסקר חשבו שחינוך הוא הכלי החשוב ביותר שבעזרתו ניתן למדר תופעת הדרה ולצמצם את ביטויי האי שוויון. כאשר אחריה, בהפרש ניכר מסכימות העונות שיש לקדם ייצוג הולם, ולעודד העדפה מתקנת. חשיבותו של הכנס, מעבר למסירת מידע הכרחי שחושף את המנגנונים הנוטים בשקיפותם לחזק אי שוויון מתמשך, היא לראות כיצד יש בידנו לבסס אסטרטגיות יצירתיות ומשתפות, להילחם יחדיו בתופעה".    

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

14 במאי 2012