ראש העיר ומנהלת "חביב" ידליקו משואה ביום העצמאות

כבוד לעיר: ראש עיריית ראשון לציון ומנהלת בי"ס "חביב"  ידליקו משואה ביום העצמאות
ועדת השרים לענייני טקסים וסמלים קבעה את שנת המורשת ושימור נכסי התרבות הלאומיים למען הדורות הבאים, כנושא המרכזי ביום העצמאות הקרוב, ובחרו בנציגי העיר ראשון לציון: ראש העירייה, דב צור, ומנהלת בית הספר העברי הראשון "חביב" איריס הלפרין-פלג להדליק את המשואה בטקס הממלכתי

כבוד גדול לראשון לציון. ראש העירייה, דב צור, ומנהלת בית הספר העברי הראשון "חביב", איריס הלפרין-פלג ידליקו משואה משותפת בטקס יום העצמאות הממלכתי ה-65 למדינת ישראל.

השנה בחרה ועדת השרים לענייני טקסים וסמלים את הנושא המרכזי של יום העצמאות כשנת מורשת לאומית - העצמה, הנחלה ושימור נכסי התרבות הלאומיים למען הדורות הבאים.

העיר ראשון לציון נבחרה לכבוד הממלכתי בשל היותה עיר בה עוצבה המורשת הלאומית, אשר היוותה את הרוח, היזמות והחלוציות של ההתיישבות היהודית בארץ ישראל ולקחה חלק פעיל בעיצוב התרבות הישראלית. בראשון-לציון נוצרו נכסי צאן ברזל בהוויית המדינה שבדרך – הדגל, ההמנון הלאומי,קרן קימת ואף בית הספר העברי הראשון בעולם.

בארבע השנים האחרונות פועלת העירייה באופן אינטנסיבי בנושא השימור בראשון לציון. לצד שימור מבנים בבעלות העירייה, פועלת העירייה על מנת לרכוש מבנים היסטוריים במתחם, ביניהם, היקב ההיסטורי, הראשון במדינת ישראל. כמו כן, בשנים האחרונות מקיימת העירייה בשיתוף משרד התרבות והספורט ומפעל הפיס  ובהפקת החברה העירונית לתרבות ספורט ונופש, את כנס ראש הממשלה לשפה העברית, כנס שהפך לשם דבר בארץ ואף בעולם.

עם פרסום שמות מדליקי המשואות, אמר ראש העירייה, דב צור: "אני גאה ונרגש על ההזדמנות שנפלה בחלקי לייצג את העיר ראשון לציון, יחד עם מנהלת בית הספר העברי הראשון "חביב", בטקס הדלקת המשואות הממלכתי. השנה נבחר הנושא של מורשת לאומית ואין מתאימה מראשון לציון בשנתה ה-130, אשר בה עוצבה המורשת הלאומית שלנו, לפתוח את חגיגות יום העצמאות ה-65. בראשון-לציון חברו יחד כוחות שהניחו יסוד לעיצוב דמותו של יהודי חדש, ארץ ישראלי. יהודי העובד את אדמתו, יוצר ומקדם ערכים לאומיים ותרבות עברית ופועל למען תחיית עם ישראל בארצו, זוהי מורשתנו וזוהי גאוותנו.

תפקידנו הוא להנציח את המורשת המפוארת, ואכן בשנים האחרונות נעשית פעולה נמרצת לשימור ולהעצמת נכסי המורשת של ראשון-לציון באמצעות שימור והחייאת לב העיר ההיסטורית שבה נוצרו סמלי הלאום והוחייתה השפה העברית כשפת דיבור."

איריס הלפרין-פלג, מנהלת בית הספר חביב, מספרת: "את ההודעה על היבחרי להדליק משואה בשנתה ה-65  של מדינתנו, יחד עם ראש העירייה, קיבלתי בהתרגשות רבה ובגאווה גדולה. כבת למשפחת מחנכים ענפה, ששורשיה נטועים בחינוך ובהנחלת השפה העברית כבר מסוף שנות ה-30 של המאה הקודמת, וכממשיכת מסורת של כהונת בני משפחה בראש מוסדות חינוך שונים בארץ, אני יכולה לומר שזכיתי. זכיתי לקחת חלק בתולדות ימי בית-הספר העברי הראשון "חביב", ולשרת בו במשרת המנהיג מזה 19 שנה ובמיוחד בשנה ייחודית זו, בה שימור המורשת קורם עור וגידים בדמותו של מרכז עולמי לשפה, ההולך ומוקם במתחם בית-ספרנו, ובעשייה משותפת.

אני גאה על כך שציון נושא שימור המורשת הלאומית בעירנו נאמר בנשימה אחת עם ציון שמו של בית-הספר העברי הראשון "חביב". כל עשייתנו החינוכית בבית-ספר "חביב", נועדה להעצים את נכס התרבות הלאומי של עמנו – השימוש בשפה העברית והנחלתה לדורות הבאים ולעולמי עד. כך עשינו וכך נמשיך לעשות באהבה ובאמונה מלאה. 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

11 במרץ 2013