בעיריית ראשון לציון שוקדים על הכנת תוכנית אב להפחתת זיהום האוויר בעיר

  ירוקה מתמיד: במסגרת תוכנית האב תקדם העירייה מספר רחב של פרויקטים בנושאי תחבורה, חינוך, בנייה ירוקה, פסולת ומחזור, גינון והתייעלות אנרגטית במגזר הביתי, במסחר ובתעשייה

במסגרת חתימתה של עיריית ראשון לציון על אמנת פורום ה-15, להפחתת זיהום אויר ולהגנת אקלים, שוקדת העירייה בימים אלו על הכנת תוכנית אב עירונית בנושא. לשם ביצוע העבודה נשכר צוות יעוץ מקצועי בראשות "גיאוקרטוגרפיה" ואת עבודת העירייה מוביל מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן.

 במסגרת תוכנית האב תבצע העירייה מספר פרויקטים במגוון רחב של נושאים.

 בנייה ירוקה-עיריית ראשון לציון תקדם בנייה ירוקה במסגרת כל עבודות הבנייה החדשה בעיר על ידי הכנסת עקרונות ירוקים לכל התב"עות (תכניות בניין עיר) החדשות, על ידי חיוב כל הקבלנים והיזמים הבונים בעיר לעמידה בתקן לבנייה ירוקה. כמובן שהעירייה מצידה תקפיד על בנייה ירוקה של כל מוסדות העירייה ואגפיה, כולל מוסדות החינוך בעיר. עבודות לשיפוצי מבנים יקודמו גם הם על פי עקרונות בנייה ירוקה בכל פרויקט שיפוץ בעיר. גם בפרויקטים מן הסוג הזה יחויבו הקבלנים לבנות בהתאם לתקן הבנייה הירוקה. כמו כן,  קבלני תמ"א 38 יחויבו לעבוד לפי עקרונות הבנייה הירוקה.

 תחבורה-גם בנושא זה תבחן העירייה מספר סוגיות לפעולה כגון:עידוד הליכה ברגל לבתי הספר והגנים, עידוד נסיעה משותפת למקומות העבודה, הצללת רחובות ומדרכות לנוחותם של הצועדים ברגל, קידום תוכניות לשבילי אופניים, סגירת רחובות מסוימים להולכי רגל ורוכבי אופניים בלבד, בחינת אפשרויות להפעלת שאטלים בצירים מרכזיים בעיר, בחינת הרחבת השימוש בנתיבי התחבורה הציבורית ועוד.

 חינוך-תוכניות החינוך בנושאי מחזור והתייעלות אנרגטית יבחנו מחדש, יאויש תפקיד של אחראי לחינוך סביבתי, יוטמעו ערכי מחזור ואיכות הסביבה, יקודמו מהלכים להפיכת בתי הספר לבתי ספר ירוקים, תבחן הצבת מוקדי מחזור בכל בתי הספר ועוד.

 התוכנית כוללת בתוכה תחומים נוספים במסגרתם יותוו מהלכים לשמירה על איכות הסביבה ולהפחתת זיהום אויר, בין היתר בתחום הגינון, במסגרתו יינטעו עצים ציבוריים רבים נוספים, בין היתר למטרות הצללה, ישומרו עצים עירוניים, תתגבש תוכנית לחיסכון במים, יתבצע שימוש בצמחיה חסכונית ועוד. בנוסף, תקדם העירייה תוכניות להתייעלות אנרגטית במוסדות העירייה, במגזר הביתי ובמסחר והתעשייה, ותוכניות למחזור פסולת ברמה העירונית.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"ראשון לציון היא עיר ירוקה ולא מהיום. נושא איכות הסביבה מעסיק אותנו בכל הרמות ואנו פועלים ללא הרף על מנת לקדמו בעיר לרמה הגבוהה בישראל. עד כה פעלנו בכל התחומים אותם כוללת התוכנית, אך  תוכנית אב מרוכזת ומסודרת שתמנה את פעילות העירייה בכל התחומים תאפשר לנו להשתדרג בפעילותנו גם בנושא הזה".

 חבר המועצה, משנה לראש העיר, רז קינסטליך, המחזיק בתיק איכות הסביבה:"במסגרת תפקידי, אפעל לקידום מהיר של תוכנית האב להפחתת זיהום האוויר ולקיצור תהליכים ככל האפשר על מנת שזו תצא לפועל במהרה. התוכנית מבורכת ונחוצה ותאפשר לכל אגפי העירייה לפעול בתיאום ובסדר, לעבר מטרה אחת חשובה. מדובר בפרויקט בסדר גודל לאומי, ועל כולנו לפעול לטובת הצלחתה של השמירה על איכות הסביבה".

 כתבה: יפעת חמו,סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

8 בנובמבר 2011