הפרדת פסולת גם בראשון לציון

מהפיכת הפרדת הפסולת מגיעה לראשון לציון
במסגרת ישום חוק האריזות, תפרוס העירייה פחי אשפה כתומים המיועדים לאריזות בקרב 41,000 בתי אב *המהלך יביא לחיסכון של 2.5 מיליון שקלים בשנה

 חוק האריזות שאושר לפני כשנה מטיל באופן גורף את האחריות על כל היצרנים והיבואנים השונים למניעת כמויות הפסולת העצומות שנגרמות כתוצאה מאריזות שונות. החוק קובע כי על גורמים אלו לדאוג לאיסוף ומחזור של האריזות על פי קריטריונים שנקבעו מראש.

לפי נתונים רשמיים פסולת האריזות בישראל מגיעה למשקל של מעל מיליון טון כאשר ישראלי ממוצע מייצר כ-1.6 ק"ג פסולת ליום שרובה מועברת להטמנה שמזהמת את הסביבה ומנצלת שטחים פתוחים. החוק אמור להפחית את כמות הפסולת להטמנה ובד בבד לעשות שימוש חוזר בחומרי גלם פוטנציאליים בשווי של כמיליארד ש"ח בשנה שכיום נקברים באדמה.

בעיריית ראשון לציון נערכים בימים אלה ליישום החוק במסגרתו יוצבו פחי אשפה כתומים המיועדים לאריזות לצד פחי האשפה הירוקים המיועדים לפסולת האורגנית (גם פסולת זו עוברת תהליך של מיון בתחנת המעבר, וחלקה עובר תהליך מחזור).

הגדרת "אריזות" כוללת בין היתר, קופסאות שימורים ריקות, שקיות פלסטיק, קרטוני חלב ומשקה, אריזות של מוצרי טיפוח, מיכלים של מוצרי ניקיון ועוד.

על פי התוכנית, הפחים הכתומים יוצבו בשני שליש מהעיר (כ-41 אלף בתי אב), כאשר יתר התושבים (כ-20 אלף בתי אב), יחלו בתהליך של הפרדת פסולת ביתית במקור, קרי שני פחים שיוצבו בבתי התושבים, האחד עבור פסולת אורגנית והשני עבור פסולת יבשה.

תאגיד המחזור יספוג את עלות פינוי הפחים הכתומים ומחזור האריזות, הדבר יביא לחיסכון משמעותי לעירייה בגובה 2.5 מיליון שקלים בשנה.

הצבת הפחים הכתומים תחל בעוד כחצי שנה ותימשך חצי שנה נוספת, כאשר במהלך התקופה תשיק העירייה בשיתוף התאגיד קמפיין הסברה ברחבי העיר.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, בירך על הנעת התהליך בעיר והוסיף: "למען עתיד ילדנו ואיכות חיי תושבנו אנו פועלים בכל המישורים להגברת המודעות לשמירה על הסביבה ולהפיכת המחזור לנגיש וזמין בכל בית אב. אני קורא לתושבי העיר להירתם לעשייה הסביבתית ולהשליך את האריזות לפח הכתום, יחד נתרום כולנו לסביבה טובה יותר".

מחזיק תיק איכות הסביבה, רז קינסטליך, הוסיף : " אני שמח לראות כיצד הרעיון של ראשון לציון  כעיר "ירוקה" וברת קיימא קורם עור וגידים, כאשר הוספנו עוד נדבך להפרדת הפסולת. אני סמוך ובטוח שתושבי העיר מבינים את חשיבות הדבר. נושא מחזור האריזות גם הופיע לא פעם בשיחות שלי עם תושבי העיר, אשר ביקשו בעצמם לראות פחים כתומים. האקטיביזם החברתי שמציגים תושבי העיר פשוט מחמם את ליבי." 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

21 בנובמבר 2013