העירייה משפרת היערכותה לחירום

  תסמן מרחבים מוגנים בכל רחבי העיר  ותקים יחידת חילוץ עירונית

העירייה, באמצעות החברה לביטחון, שוקדת כל העת על שיפור ההיערכות לחירום בעיר. בעקבות אירוע נפילת הטיל בעיר בחודש נובמבר האחרון, הורה ראש העירייה לערוך תחקיר מקיף לבחינת פעילות העירייה בחירום, לרכז את הפקת הלקחים ולהציג לו תכנית מקיפה לשיפור ההיערכות העירייה בחירום.  

ראש העירייה, דב צור: "אירוע נפילת הטיל היה אמנם אירוע מבודד ונקודתי, אך העיר כולה הייתה נתונה בשגרת חירום ויש לנו הרבה מה ללמוד. מיד עם סיום האירוע התחלנו בתהליך עמוק של הפקת לקחים על פעילות העירייה, הממשקים עם גורמי הביטחון השונים, הצרכים השונים ועוד. עלינו להניח שניתקל במצב חירום מורכב יותר בעתיד, בין אם בתרחיש של מלחמה ובין אם בתרחיש של רעידת אדמה, ועלינו להתכונן לכך בצורה המיטבית".

במסגרת הפקת הלקחים, עלה כי במצב של שגרת חירום, קרי, כאשר שגרת החיים ממשיכה, אך מפעם לפעם נשמעת אזעקה המחייבת כניסה למרחבים ממוגנים, יש להעניק לתושבי העיר פתרונות מיגון בכל מקום נתון. במסגרת זו, נערך בימים אלו מיפוי של כל המרחבים המוגנים הן במרחב הציבורי והן במרחב הפרטי, בין השאר, במרכזי קניות, חניונים ובתי עסק שונים. בתום המיפוי יוצבו שלטים שיכוונו את הציבור למרחב המוגן הקרוב אליהם ביותר. 

בנוסף, החליט ראש העירייה להקים יחידת חילוץ עירונית אשר תורכב מעובדי עירייה אשר יזכו להכשרה בנושא.

מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, אמר כי "להתכונן לטיל שהיה זה להתכונן למלחמה של אתמול. עלינו לדמיין תרחיש שנופלים עשרות טילים או תרחיש של רעידת אדמה. במצב כזה, אנו לא יודעים עד כמה גורמי החילוץ הארציים יהיו זמינים ואנחנו מבקשים להכשיר 600 עובדי עירייה וחברות עירוניות אשר יוכשרו כצוות חילוץ. קורס אחד כבר הושלם ואנו ממשיכים בהכשרה של העובדים הנוספים".

נחמני הוסיף כי מכיוון שפיקוד העורף אינו ערוך לאמן היקפים כאלה בהתרעה קצרה, החברה לביטחון תקים אתר אימון שיכלול כיתות לימוד.

הצעדים הללו מצטרפים להיערכות המקיפה שערכה העירייה באמצעות החברה לביטחון בשנים האחרונות, בין השאר, הקמת המוקד העירוני החדש, אשר כולל מרכז שליטה מהמתקדמים בישראל. המוקד משלב מערכות מחשוב מתקדמות שמסייעות לבקרה ושליטה, מאות מצלמות שמוצבות ברחבי העיר ומסייעות בגיבוש תמונת מצב, ועמדות עבודה למנהלי העירייה בזמן חירום. בנוסף, הקימה העירייה 6 רובעים אשר מהווים נציגות קדמית של העירייה באזורי העיר השונים ורכשה חפ"ק נייד ומתקדם. היערכות העירייה באירוע נפילת הטיל זכתה להערכה רבה מצד גורמי פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית. בנוסף, משלחות שונות מהארץ והמעולם מגיעים למוקד העירוני המחודש כדי ללמוד כיצד להיערך לחירום ולהקים מרכז שליטה ובקרה ברמה מתקדמת.

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 ביוני 2013