חמיצר מאתגר את תלמידי העיר

מתמודדים
 

מאות תלמידים ומשפחות נרשמו לחידון "ראשון למטמון" שיזמה עיריית ראשון לציון לכבוד שנתה ה-130 של העיר * בתום שלושה חודשים הגיע רגע השיא, החידונאי דן חמיצר אתגר בשאלות על תולדות העיר, אנשיה ואתריה בגמר הגדול

לכבוד שנתה ה-130 של העיר ראשון לציון, יזמה העירייה חידון מיוחד על תולדות העיר, אנשיה ואתריה בשיתוף המוזיאון העירוני והרשות לתרבות ואומנות, יחד עם החידונאי הידוע דן חמיצר. החידון "ראשון למטמון" היה פתוח לבתי הספר ולתושבים. הוא התנהל על ממשק משחק אינטרנטי שנמצא באתר העירייה והיה נגיש לכל תושב. כדי להשתתף בחידון היה על התושבים להירשם באתר. מאות תלמידים ומשפחות נרשמו ולקחו חלק פעיל בחידון במשך תשעה שבועות.

המשחק החל עם כתב חידה בן ארבע שורות שצמוד לתמונת פאזל שבועית. כל שורה בכתב החידה מצפינה את אחד מחלקיו של הפאזל השבועי, וכל חלק בפאזל מוביל לאחד מהתכנים החשובים הקשורים לתולדות העיר ואתריה. מטרת המשימה הייתה לחשוף נכונה את ארבעת "אוצרות" השבוע. דרגת הקושי עלתה בכל שבוע.

בתום שלושה חודשים מאתגרים, העפילו לגמר המרכזי תשע כיתות ו-11 משפחות. ביום רביעי האחרון התקיים מפגש היערכות למתמודדים שכלל סיור באתרים היסטוריים, הסבר והתנסות בלחצני מענה לשאלות, וסיור במוזיאון. יומיים לאחר מכן התקיים הגמר הגדול בהיכל התרבות במעמד ראש העירייה, דב צור, שאמר: "חלק מרכזי בציון שנת ה-130 לראשון לציון הוא הנחלת המורשת המדהימה של העיר הזו לדורות הבאים. כאן נולדו נכסי צאן הברזל של הציונות ועלינו להנחיל המורשת לילדינו בצורה מעניינת ומחנכת ובו זמנית, מאתגרת מהנה".

במקצה התלמידים זכתה התלמידה מאיה כוחלסקי והמורה עוזי סמרלי מהצהרון בבית הספר איתמר במקום הראשון ובפרס של 12 אלף שקלים. למקום השני הגיעו התלמידה פנינה ניסים ואב אחד התלמידים, לוי מרדכי, מקריית החינוך השש שנתית רביבים, ואת המקום השלישי השיגו ליאור דרור ובנו איתי נציגי כיתה ד'3 מבית ספר איתמר.

במקצה המשפחות הגיעה למקום הראשון משפחת מליאר שלקחה הביתה 12,000 ₪. במקום השני דניאל דותן עם הבת יובל , ובמקום השלישי רונית אלקלעי ובנה רז. יש לציין כי כל המתמודדים שהעפילו לגמר, קיבלו פרס ניחומים בשווי אלפיים שקלים.

ראש מינהל החינוך, ד"ר שוש נחום, מי שיזמה את החידון, בירכה את הזוכים ואמרה: "זו גאווה גדולה לראות את ילדי העיר ומשפחותיהם מגלים עניין ובקיאות בהיסטוריה הנפלאה שיש לעיר".

דן חמיצר שפע מחמאות על התהליך שעברו המתמודדים ועל הפקת הגמר "ההשקעה של קברניטי ראשון לציון בחיבור התושבים והתלמידים אל תרומתה העצומה והייחודית של עירם לתולדות המפעל הציוני – מעוררת השראה וראויה לחיקוי".

גור חנן ממקצה המשפחות אמר בסוף החידון: "עשר שנים אני גר בראשון לציון ובשלושת החודשים האחרונים למדתי כל כך הרבה על העיר בה אני גר" .

מנהלת תוכניות מיוחדות בעירייה שריכזה את התוכנית, חלה טורק, אמרה לתלמידים: "רצינו ללמד אתכם על עירנו ראשון לציון באופן אחר, שונה, שתשחקו וגם תלמדו. משחק בו גם המשפחות שלכם תיקחנה חלק פעיל. רצינו שבלי שתרגישו, תעשירו את הידע שלכם על העיר שבה אתם גרים ,והכול ברוח המאה 21."

 צילום: עידן גרוס

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

18 במרץ 2013