הרמת כוסית ראש השנה תשע"ג

דוברת עם הגביע בטקס
העירייה הרימה כוסית לכבוד השנה החדשה ובחרה אגף מצטיין

צור: "בימים של עלייה ביוקר המחייה, אנו מרחיבים את מעגל העשייה בכל התחומים, כאשר אנו מורידים כבר שנה שלישית את הארנונה של תושבי העיר"

 בבוקר חגיגי בהיכל התרבות ציינו בעיריית ראשון לציון את סיום שנת תשע"ב ופתיחתה של שנת תשע"ג. האירוע נערך במעמד ראש העירייה, דב צור, סגניו וממלאי מקומו, חברי מועצה, מנכ"ל העירייה, מנכ"לי החברות העירוניות וכאלף מעובדי העירייה.

ראש העירייה, מנכ"ל העירייה, יו"ר ועד העובדים, יו"ר ועד הגמלאים הנכנס והיוצא – כולם בירכו את עובדי העירייה בשנה טובה. הרב אריה כהן תיבל בדברי תורה לקראת החג, הרקדניות של ורדה שולב שילהבו את הקהל והוצגו קטעים נבחרים ממופע "תמיד ראשונים" שפתח את אירועי ה-130. את האירוע הנחתה סמדר מדאר, מנהלת לשכת המנכ"ל. במהלך הטקס הוכרז כי האגף לחינוך קדם יסודי   זכה בתואר האגף המצטיין.

 ראש העירייה, דב צור, אמר בדבריו כי "השנה הזו שמתחילה לה היום היא שנה מיוחדת במינה – שנה בה אנו חוגגים 130 שנים לראשון לציון. ולאן ממשיכים הלאה? מתמקדים באיכות. מתמקדים בלשפר את איכות החיים בעיר ובהצבתה במקום הראשון בכל התחומים. בתחום החינוך אנו במגמה חיובית של עלייה, בהשקעה, בזכאות לבגרות במבחני המיצ"ב ועוד. אבל לא פחות חשוב מהעלייה בהישגים, אני רואה במערכת החינוך מקום להנחלת ערכים, שבידו לייצר אזרחים טובים יותר לקהילה שלהם, לעירם ולארצם. כעיר שתרמה לעיצוב הזהות הציונית בארץ ישראל, אנו רואים חובה להוביל, בעיר בפרט ובארץ בכלל, את המשימה של חיזוק האחדות והסולידריות בחברה. תלמידי העיר ראשון לציון ילמדו בשנת הלימודים הקרובה שיעורים בצדק חברתי, מעורבות חברתית והתנדבות, לצד מערכת השיעורים הרגילה".

צור גם התייחס לבעיית יוקר המחיה, "אנו מרחיבים את מעגל העשייה בכל התחומים, כאשר אנו מורידים כבר שנה שלישית את הארנונה של תושבי העיר. ראשון לציון היא העיר היחידה בארץ שעושה זאת.  כי יוקר המחייה זו לא סיסמה. מחירי הדלק, החשמל, המים, הדיור – הכל בעלייה, שאינה עומדת בקנה אחד עם השכר במשק ועם המציאות בחברה הישראלית.

אנחנו מבינים את זה. אנחנו מבינים שלרבים מתושבי העיר אין איך לגמור את החודש, למרות שהם עובדים קשה ומשלמים מסים, ובחלקת האלוהים הקטנה שלנו אנחנו עושים מה שאפשר.

עשינו מאמץ עילאי לסיים בזמן את גני טרכטנברג כדי שלהורים צעירים יהיה חיסכון של עוד 800 שקלים בחודש, וכדי שהם לא יצטרכו לשלם עוד שנה על גן פרטי.

אנחנו העיר היחידה בישראל שמקימה רשת מעונות יום עירונית, כדי להקל על אמהות חד הוריות ומשפחות צעירות.

זו גם הסיבה שאחת הדרישות המרכזיות שלי מהצוות שמנהל את אירועי ה-130, היא להעניק כמה שיותר ללא תשלום לתושבי העיר. כי תרבות היא לא לעשירים בלבד – היא לכולם והיא של כולם. בנוסף, אנחנו מסבסדים היום אבחונים, קייטנות ומסעות לפולין.

אני אומר לכם שבראשון לציון לא יהיה ילד אחד שלא יאובחן כלקוי למידה כי להוריו אין כסף, לא יהיה ילד אחד שלא ילך לקייטנה כי אין כסף בבית, ולא יהיה ילד אחד שיישאר בבית כשכל הכיתה שלו נסעה לפולין כי יד משפחתו אינה משגת. לא בבית ספרנו".

צור ביקש להודות לכל עובדי העירייה, שבזכותם, ובזכות הנהגתם, העירייה הגדילה בצורה משמעותית את נפח הפעילות שלה בכל התחומים מבלי להוסיף כוח אדם, וזו עדות למסירות, השקעה ומקצועיות מצידם של העובדים.

מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, אמר כי השנה מאופיינת בכך שהתגבשה בעירייה יכולת ייחודית של עבודת צוות, תוך ערבות הדדית.

גונן סקר את הפעילות המרכזית השנה של כל המינהלים, וציין באופן מיוחד את ההיערכות העירונית הכוללת להקמת 34 כיתות גן ליישום החלטת הממשלה בדבר חינוך חינם לילדי גיל 3-4, שהתבצעה לדבריו בנחישות ומקצועיות ראיות לשבח. זו גם הסיבה שהאגף לחינוך קדם יסודי נבחר לאגף המצטיין. גונן: "מעבר לפעילות השגרתית בכל שנה נדרש השנה האגף למאמץ מוגבר בקליטת גילאי 3 ב-34 גנים חדשים, הצטיידות, שיבוץ סייעות, פתיחת 53 צהרונים חדשים והפעלת מערך הזנה בכל גני הילדים בעיר". צור וגונן הזמינו לבמה את מנהלת האגף שולמית זכאי, שהודתה לנבחרת המצוינת של העובדות והעובדים באגף, שבזכותם עמדה העירייה במשימה המאתגרת בהצלחה. 
צור, סיכם ואמר, כי בשנה שעברה סיים את דבריו בתפילה שגלעד שליט ישוב אלינו, והנה חלפה לה שנה ומשאלתנו התגשמה. השנה נאחל שלום לעם ישראל, אחדות, עשייה ברוכה ואחווה. שנה טובה.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

12 בספטמבר 2012