הסערה שפתחה את החורף

בעקבות הסערה הגדולה שפקדה את העיר בסוף השבוע האחרון התקבלו במוקד העירוני 500 פניות בנושא מזג האוויר

החורף החל בסערה בראשון לציון. רק במהלך סוף השבוע האחרון (20-21 בדצמבר) ירדו בראשון לציון 50 מ"מ גשם, יותר מפי שניים מכל המשקעים שירדו בחודש דצמבר 2011, שעמדו על 21 מ"מ.

בתאגיד המים מניב, אומרים כי כמות כזו של גשם לא מאפיינת את התקופה.

במוקד העירוני נפתחו בסוף השבוע האחרון למעלה מ-500 פניות בנושא מזג אויר. עיקר הפניות התמקדו בדיווחים על הצפות באזורים רבים וכן על תמרורים, עמודים וגדרות שזזו ממקומם בשל הרוחות העזות. 

לקראת סוף השבוע האחרון, הורה מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, לכל המינהלים ואגפי העירייה להתכונן מבעוד מועד, ולהיערך מראש לקליטת גשמים ומניעת הצפות מים.

במקביל בהנחיית מנכ"לית מניב, סאלי לוי,  ביצעו עובדי התפעול, בראשות מנהל התפעול של החברה הכנות מקדימות בכל המוקדים המועדים לפורענות בעקבות תחזיות מזג האוויר. בין יתר הדברים, שקדו עובדי החברה על ניקוי קולטנים, סריקה וניקוי תעלות הניקוז, בדיקות של קו הביוב ועוד. כמו כן, תוגברו צוותי התפעול.

 בנוסף, מינהל איכות הסביבה ביצע סריקה וניקיון יסודי ברחובות וצירי התנועה לסילוק מפגעים, לכלוך וסחף חול, במטרה למנוע סתימות וחסימות קולטנים. כמו כן, בוצע גיזום עצים בקרבת חוטי חשמל ועמודי חשמל ואף הוכנסו לכוננות 2 צוותי גיזום עצים בליל הסערה לצורך מתן מענה מיידי לקריסת עצים.

למרות ההכנות, באזורים מסוימים בעיר נגרמו הצפות. על כך אומרים בתאגיד מניב, כי ההצפות נגרמו משום שכמות הגשם שירדה הייתה כה גבוהה, שמערכת הניקוז לא עמדה בעומס. יש לציין, כי דקות ספורות לאחר שהגשם פסק, המים התנקזו. במקביל, עובדי מניב, פעלו סביב השעון בניסיון לפתוח קולטנים שנסתמו ולשחרר הצפות היכן שדווח על בעיות.

במניב מציינים כי במהלך כל תקופת החורף אשתקד ירדו בעיר 527 מ"מ גשם, והשנה, עד עתה כבר ירדו בראשון לציון 266 מ"מ גשם.

מנכ"לית תאגיד המים מניב, סאלי לוי, אמרה כי עובדי התפעול המסורים של מניב פעלו בתנאי מזג אויר קשים במטרה להקל על פגעי מזג האוויר שפקדו את העיר. אנו נפיק את הלקחים מאירועי סוף השבוע ונקווה שלא ניתקל שוב במראות הרחובות המוצפים".   ביום שישי התקבלו כ 360 פניות בנושא הצפות שטופלו ע"י עובדי התפעול.

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה 

25 דצמבר 2012